Försvarsaktier stiger – Saab rusar tvåsiffrigt

2025 02 17

Det har varit en grön dag på Stockholmsbörsen.

Och Saab rusar.

Bolaget stiger ordentligt på måndagen efter att de geopolitiska osäkerheterna intensifierats i samband med USA:s nya förhållningssätt mot Ukrainakriget.

Saab stiger med 15,5 procent på Stockholmsbörsen, framgår av data från Marketwatch.

Stiger kraftigt

Saab-aktien stiger med nästan 16 procent och handlas nu för 283 kronor.

Sedan Rysslands invasion av Ukraina påbörjades har aktien rusat - över tre års tid har den stigit med nästan 400 procent.

Bara i år är aktien uppe 21 procent.

“Kommer öka”

Försvarsaktier stiger på bred front och bolag som tyska Rheinmetall och brittiska BAE Systems stiger med 5 respektive 7 procent.

Detta efter helgens säkerhetskonferens i Tyskland där USA tydliggjorde att Europa måste ta mer ansvar för sin säkerhet.

Mer pengar till försvaret väntas därmed.

– Försvarsinvesteringarna kommer att öka dramatiskt mycket mer än vad vi trodde tidigare, säger Danske Banks aktieanalyschef Björn Enarson till Dagens industri.

– Nu handlar det om att ta bort USA ur ekvationen när man planerar europeisk säkerhet i det långa loppet.

Indexet OMXSPI stiger med 0,72 procent och OMXS30 med nästan en procent.

Har pratat

USA:s utrikesminister Marco Rubio och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov höll ett telefonsamtal den 16 februari för att ”öppna en kommunikationskanal” för framtida samtal om kriget i Ukraina.

Tammy Bruce, talesperson för USA:s utrikesdepartement, uppgav att Rubio talade med Lavrov som en uppföljning av USA:s president Donald Trumps senaste samtal med Vladimir Putin och att Rubio bekräftade Trumps åtagande att få slut på kriget i Ukraina.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Vill lösa frågorna

ISW förklarar.

– Det ryska utrikesministeriet hävdade att Rubio och Lavrov enades om att upprätthålla en kommunikationskanal för att lösa frågor i relationen mellan USA och Ryssland, att undanröja hinder för handel, ekonomi och investeringssamarbete, att arbeta tillsammans för att få slut på kriget i Ukraina, uppger ISW.

Foto: J. Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


2,6 miljoner svenskar får pengar på kontot

2025 05 14

Senast till sommaren kommer 2,6 miljoner svenska kunder att få pengar tillbaka.

Det handlar om en återbäring, men inte den som Skatteverket betalar ut i form av skatteåterbäring och som många anställda fick ut i april.

Istället är det 500 miljoner kronor som ska delas ut till folk som är kunder i försäkringsbolaget Folksam.

Jens Wikström, chef Affärsområde Sak på bolaget, är nöjd över att kunna dela med sig av de glada nyheterna.

− Folksam är ett kundägt bolag och att vi nu kan ge drygt 2,6 miljoner kunder en återbäring på över 500 miljoner kronor att dela på känns väldigt bra och brukar vara ett välkommet tillskott hos våra kunder, säger han i ett uttalande.

Då kommer pengarna

Utbetalningarna kommer att inledas under maj månad. Redan då kan kunder med autogiro förvänta sig pengar. Övriga får återbäringen från och med juni.

Hur mycket det handlar om beror på den inbetalda premien samt Folksams överskott under 2024.

Det är de som är så kallad sakförsäkringskunder som får del av återbäringen, det vill säga de som har en fordons-, boende-, barn-, olycksfalls-, djur- eller tilläggsförsäkring.

Redan förra månaden skickade Folksam ut återbäringsbesked till kunder med 100 kronor eller mer i intjänad återbäring. 

Den som har ett lägre belopp än så får sin återbäring nästa år.

LÄS MER: En av fem gör samma miss med banken

En av landets största

Folksam är en av Sveriges största kapitalförvaltare och erbjuder förutom försäkringar även pensionssparande.

Nästan varannan svensk är försäkrad i bolaget.

– Visionen är att våra kunder ska känna sig trygga i en hållbar värld, förklarar Folksam.

Försäkringsbolaget figurerade även nyligen i medierna efter att en skadereglerare på Folksams kontor i Helsingborg lurat företaget på 2,8 miljoner kronor.

Den anställda hade betalat ut ersättning för påhittade skador till totalt 77 personer under en period på fyra och en halv månad, rapporterade HD förra året.

Personen dömdes av Helsingborgs tingsrätt men ärendet togs tidigare i maj månad upp igen i hovrätten där skaderegleraren dömdes på nytt. Domen landade på fängelse i två år och åtta månader.

Foto: A. Poacquadio

Text: Redaktionen


SMHI:s besked inför sommaren – har inte hänt på 100 år

2025 05 14

Årets sommar föregås av omständigheter som inte har synts på över 100 år.

Inledningen på 2025 har varit torr.

Ovanligt torr.

I Skåne har nederbörden hittills varit historiskt låg, enligt statistik från SMHI som SR tagit del av.

Siffran för april är den lägsta på över 100 år.

– Av de här fyra månaderna sticker april ut mest, där ligger vi på ungefär tio procent av det som är normalt, säger klimatologen och meteorologen Magnus Joelsson från SMHI till kanalen.

Låga grundvattennivåer

Det har varit ovanligt torrt även i större delen av landet.

SMHI flaggar för att sommarens inledning som en konsekvens kan präglas av låga vattenflöden och låga grundvattennivåer.

– Det krävs enligt våra beräkningar en ovanligt nederbördsrik vår för att det ska bli normala flöden under sommaren, säger Hanna Pierrau, hydrolog på SMHI, i ett uttalande.

Kan bli värre än 2018

Nyligen varnade europeiska forskare för att torkan under våren liknar den som föregick extremsommaren 2018 då bland annat en del lantbrukare tvingades nödslakta boskap för att djuren inte skulle svälta ihjäl.

– De kommande veckorna kommer att bli kritiska. Om det inte regnar under de kommande veckorna ser vi framför oss allvarliga effekter på jordbruket, till exempel, sade Andrea Toreti, ledande forskare vid European Drought Observatory, till Politico i april.

Oro inför sommaren

Vädertrenden under 2025 skapar oro inför sommaren, framhåller SR.

Sett över de fyra första månaderna i år har det varit den lägsta sammanlagda nederbördsmängden på 30 år (95,3 millimeter). I Lund har den lägsta snö- och regnmängden i april på nästan 200 år noterats.

Magnus Joelsson beskriver det som anmärkningsvärt.

– Det är osedvanligt lite. Om man jämför med normalvärdet så är det ungefär halva nederbördssumman av det vi förväntade oss, så det är väldigt lite.

LÄS MER: Extremsommar befaras i år – kan bli värre än 2018

Långt under det normala

Den torra vintern och våren beror på ett högtrycksbetonat väder. I södra halvan av Sverige varnas det redan för grundvattennivåerna.

I Götaland, större delen av Svealand och Gästrikland samt delar av Norrlandskusten är nivåerna mycket under de normala för årstiden, förklarar myndigheten Sveriges geologiska undersökning.

Foto: T. Sergej resp SGU

Text: Redaktionen