Försvarsaktier stiger – Saab rusar tvåsiffrigt

2025 02 17

Det har varit en grön dag på Stockholmsbörsen.

Och Saab rusar.

Bolaget stiger ordentligt på måndagen efter att de geopolitiska osäkerheterna intensifierats i samband med USA:s nya förhållningssätt mot Ukrainakriget.

Saab stiger med 15,5 procent på Stockholmsbörsen, framgår av data från Marketwatch.

Stiger kraftigt

Saab-aktien stiger med nästan 16 procent och handlas nu för 283 kronor.

Sedan Rysslands invasion av Ukraina påbörjades har aktien rusat - över tre års tid har den stigit med nästan 400 procent.

Bara i år är aktien uppe 21 procent.

“Kommer öka”

Försvarsaktier stiger på bred front och bolag som tyska Rheinmetall och brittiska BAE Systems stiger med 5 respektive 7 procent.

Detta efter helgens säkerhetskonferens i Tyskland där USA tydliggjorde att Europa måste ta mer ansvar för sin säkerhet.

Mer pengar till försvaret väntas därmed.

– Försvarsinvesteringarna kommer att öka dramatiskt mycket mer än vad vi trodde tidigare, säger Danske Banks aktieanalyschef Björn Enarson till Dagens industri.

– Nu handlar det om att ta bort USA ur ekvationen när man planerar europeisk säkerhet i det långa loppet.

Indexet OMXSPI stiger med 0,72 procent och OMXS30 med nästan en procent.

Har pratat

USA:s utrikesminister Marco Rubio och Rysslands utrikesminister Sergej Lavrov höll ett telefonsamtal den 16 februari för att ”öppna en kommunikationskanal” för framtida samtal om kriget i Ukraina.

Tammy Bruce, talesperson för USA:s utrikesdepartement, uppgav att Rubio talade med Lavrov som en uppföljning av USA:s president Donald Trumps senaste samtal med Vladimir Putin och att Rubio bekräftade Trumps åtagande att få slut på kriget i Ukraina.

Det uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

Vill lösa frågorna

ISW förklarar.

– Det ryska utrikesministeriet hävdade att Rubio och Lavrov enades om att upprätthålla en kommunikationskanal för att lösa frågor i relationen mellan USA och Ryssland, att undanröja hinder för handel, ekonomi och investeringssamarbete, att arbeta tillsammans för att få slut på kriget i Ukraina, uppger ISW.

Foto: J. Thungren Försvarsmakten

Text: Redaktionen


Går i konkurs efter 106 år – efter dödsolyckan

2025 05 25

Ett Göteborgsbolag går i konkurs.

Det var under sommaren 2023 som en tragisk olycka inträffade vid nöjesparken Gröna Lund i Stockholm.

En 35-årig kvinna förlorade livet och flera skadades när berg-och dalbanan Jetline spårade ur.

En rättsprocess inleddes då mot bland annat Göteborgs Mekaniska Werkstad – som nu går i konkurs.

Det rapporterar Göteborgs-Posten.

Går i konkurs

Göteborgs Mekaniska Werkstad – med anor från 1919 – krävs på miljoner för inblandning i dödsolyckan.

Åklagare lämnade förra året in en talan om grovt vållande till annans död, flera fall av grovt vållande till kroppsskada och framkallande av fara för annan mot Göteborgsbolaget.

Detta eftersom Göteborgs Mekaniska Werkstad på uppdrag av Mekosmos levererade en bärarm till nöjesparken.

Bärarmen knäcktes enligt TV4 vid dödsolyckan.

Inte på grund av rättsprocessen

Det ska dock enligt konkursförvaltaren inte vara på grund av rättsprocessen som bolaget går i konkurs – utan på grund av prissättningen.

Göteborgs tingsrätt har fattat beslut om konkurs och bolaget hade vid konkurstillfället 15 anställda.

Enligt de senast tillgängliga siffrorna hade bolaget en nettoomsättning på 17 227 000 kronor, och bokförda tillgångar på 9 402 000 kronor, uppger Konkurslistan

“Hade inte hänt”

Senior åklagare Christer B. Jarlås vid Riksenheten för miljö- och arbetsmiljömål har sagt att dödsolyckan inte hade hänt om alla regler hade följts.

– I tivolianordningar ska alla delar vara säkra och det finns ett tydligt regelverk med svenska standarder att följa, har han sagt till SVT.

– Om företagen hade följt reglerna hade detta inte hänt.

Anlitades av Mekosmos

Tre företag misstänktes för brott efter dödsolyckan, däribland just Göteborgs Mekaniska Werkstad.

Underentreprenören Mekosmos ska utan Gröna Lunds vetskap ha anlitat Göteborgs Mekaniska Werkstad för produktion av bärarmarna.

Göteborgs Mekaniska Werkstads försvarsadvokat framhöll förra året att ”bolaget bestrider ansvar och motsätter sig därför att betala företagsbot.”

Det rapporterar SVT.

Foto: Gröna Lund

Text: Redaktionen


Willys vädjar till kunder

2025 05 26

Willys-kunder ställer till med problem i en butik i Upplands-Bro.

Willys har nu stött på ett liknande problem som Ica-butiker tidigare upplevt.

Kunder som besöker butiker kastar ner saker i pantmaskinen som inte ska vara där.

Det orsakar risker – och Willys går därmed nu ut med en vädjan till kunder som använder kedjans pantmaskiner.

Det rapporterar Mitt i.

Flera saker

Det rör sig om de större pantmaskinerna där kunder kan hälla i panten.

Vid en butik i Upplands-Bro har personalen upptäckt alla möjliga saker i pantmaskinen.

Det handlar bland annat om verktyg, snus, knivar, barnkläder och mycket annat.

– Hittills har maskinen klarat alla udda föremål, men det finns såklart en risk att ett tungt verktyg eller en kniv kan skada maskinen så att den behöver lagas, förklarar Ia Fungdal, butikschef för Willys Bro Handel.

Vädjar till kunder

Butikschefen menar att det är positivt att pantmaskinen används av kunderna, men att de gärna kan säkerställa att det inte slängs in saker som inte hör hemma där.

– Vi tycker att det är superkul att så många uppskattar och använder vår pantmaskin! Försök om möjligt att bara kasta i pantburkar så håller maskinen längre.

Även Ica

Det är inte bara Willys som har stött på den här typen av problem.

Även Ica-butiker har upplevt att diverse oönskade föremål har landat i pantmaskinen.

Vid en butik i Borås har personalen bland annat hittat trosor, knivar, en tandavgjutning och sexleksaker.

– Det är ett irritationsmoment i vardagen och ingen rolig arbetsmiljö för de som jobbar med att tömma och rengöra, säger butikschef Jesper Hedell enligt Göteborgs-Posten.

“Går sönder”

Hedell förklarar att man redan har upplevt att pantmaskinen gått sönder på grund av obehöriga föremål.

– Ibland går maskinerna sönder och då blir det en frustration även för kunderna som inte kan lämna tillbaka sina burkar och flaskor, säger han.

Det bedöms även finnas en skaderisk för butikspersonalen som behöver hantera föremålen i fråga – exempelvis knivar och liknande.

Foto: Willys Axfood

Text: Redaktionen