2023 04 21

Försvaret skickar ut historiskt meddelande till svenska folket

För tillfället håller Försvarsmakten sin största övning på flera år.

Just nu pågår militärövningen Aurora 23, som är den största militärövningen i Sverige på 30 år.

Den håller på från och med 17 april till 11 maj. Under övningen ska Försvarsmakten bland annat testa sin krigsberedskap genom att skicka ut det första mobiliseringsmeddelandet någonsin i Sveriges Radio.

Meddelandet kommer skickas ut i alla P4-kanaler.

– I meddelandet som sänds ut kommer det framgå hur ska man agera. Vi hoppas att det inte ska bli några missförstånd där, säger Lenny Ericsson, kommunikatör hos Försvarsmakten till Aftonbladet.

Bara en övning

Försvarsmakten vill vara tydliga med att meddelandet bara kommer vara en övning och de säger att det kommer vara tydligt för alla lyssnare.

På måndag kommer meddelandet sändas och enligt Försvarsmakten kommer meddelandet låta ungefär så här:

– Detta meddelande är en del av försvarsmaktsövningen Aurora 23. I dag den 24 april, inleds Aurora 23. Du som har fått en inkallelse till krigsförbandsövning (KFÖ) med start den 24 april, ska nu så snart som möjligt inställa dig på den plats som anges i inkallelseordern, framhåller myndigheten i ett pressmeddelande.

– Din inkallelseorder gäller, detta är en komplettering. Har du en inkallelseorder med ett annat datum för inryckning, ska du inställa dig den dag som står på inkallelsen. Aurora 23 är en övning och ordern om inställelse gäller endast dig som tidigare har fått en skriftlig inkallelseorder.

Aldrig tidigare hänt

Anledningen varför Försvarsmakten testar sin kommunikation är för att de vill testa alla moment under Auroraövningarna.

– Det har aldrig hänt tidigare i modern tid att vi sänt en sånt meddelande. Eftersom Aurora är den största övningen på över 30 år vill vi öva på hela kedjan, säger Lenny Ericson.

Under Aurora 23 kommer 26 000 personer från militären och hemvärnet delta. Bland annat kommer flygvapnet och marinen testas under övningen. Dessutom kommer militär från 14 andra länder vara på plats.

Flera sätt vid skarpt läge

Försvarsmakten utesluter inte att fler radiomeddelanden kan skickas ut framöver.

– Det beslutar vi efter utvärderingen av övningen i samråd med Sveriges Radio, säger överstelöjtnant Ronnie Uddén, planeringsansvarig för mobiliseringsmomentet under Aurora 23, till myndighetens hemsida.

Vid händelse av allmän mobilisering skickas information ut på fler sätt än enbart i radio. 

Bland annat via beredskapslarm, tv och brevinkallelser.

Foto: Mats Carlsson Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Vill skjuta hundratusentals vildsvin

2025 09 06

Den svenska vildsvinsstammen behöver minska med 90 procent.

Det framhåller Lantbrukarnas Riksförbund på lördagen.

Bakgrunden till förslaget handlar om att förbundet förhindra såväl skador inom lantbruket som hot mot livsmedelsberedskapen.

Vill skjuta

Det finns enligt förbundet 300 000 vildsvin i Sverige idag.

“Skjut tillbaka vildsvinsstammen till 2000-talet”, lyder förslaget från Lantbrukarnas Riksförbund.

– För två år sedan, den 6 september 2023, bekräftades det första fallet av afrikansk svinpest i Sverige. Då hotades den svenska grisexporten, som värderades till cirka 1,3 miljarder kronor, av en historisk stor vildsvinsstam på över 300 000 vildsvin, framhåller förbundet i ett pressmeddelande.

– Trots smärtsamma lärdomar och hot mot livsmedelsberedskapen låter regeringen antalet vildsvin öka ytterligare. Samtidigt går det att kraftigt minska vildsvinsstam och sätta stopp för kommande smittspridning.

Med 90 procent

Ett första steg är följa slutsatserna och genomföra åtgärderna som Viltskadekommissionen presenterade sin rapport 2022, menar förbundet.

Det handlar om åtgärder för att bland annat minska vildsvinsstammen med 90 procent. 

Det innebär att Sverige får en gräns på cirka 30 000 djur, vilket motsvarar stammens storlek i början av 2000-talet.

Föreslår tre åtgärder

LRF föreslår att regeringen i närtid prioriterar tre åtgärder för att åtgärda de problem som beskrivs.

- Modernisera jaktlagstiftningen från 1987. 

- Tillåt stora fällor och fångstredskap som redan är godkända i andra EU-länder och Norge.

- Inför en nationell definition av åtel för att underlätta beslut om förbud mot utfodring som ökar stammen.

Pekar på Danmark

Förbundet lyfter fram Sveriges grannländer som exempel.

Där finns betydligt färre vildsvin än i Sverige.

– Om Sverige lärt av våra grannländer Danmark, med 0 vildsvin, och Norge, med sina cirka 1000 vildsvin, hade vi inte 2023 behövt hamna i det allvarliga läge och riskera att förlora 1,3 miljarder kronor i exportintäkter, menas det.

Foto: K. Jackson

Text: Redaktionen


Putin vill ha Zelenskyj till Moskva – Ukrainas president svarar

2025 09 06

Volodymyr Zelenskyj svarar nu på Putins inbjudan.

Inget möte mellan Vladimir Putin och Volodymyr Zelenskyj har ännu upprättats.

Vladimir Putin har sagt att Zelenskyj kan komma till Moskva för att få till ett möte.

Nu svarar den ukrainske presidenten på Putins inbjudan.

Zelenskyj svarar

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj avböjer tydligt Vladimir Putins förslag om att han skulle komma till Moskva för att förhandla fram en diplomatisk lösning på kriget.

– Han kan komma till Kyiv. Jag kan inte åka till Moskva när mitt land är under beskjutning, under attack, varje dag. Jag kan inte åka till huvudstaden för denna terrorist, säger Zelenskyj till ABC News.

Trumps mål

Trump satte upp ett trilateralt möte mellan ledarna för USA, Ryssland och Ukraina som målet för sitt toppmöte med Putin i Alaska förra månaden. 

Senare sade han att ett bilateralt möte mellan Putin och Zelenskyj skulle äga rum efter att den ukrainska ledaren hade besökt Vita huset.

Det finns dock inget sådant möte nära förestående – och förutsättningarna för att båda ledarna skulle vilja träffas har inte uppfyllts.

Läs mer: Glädjebesked för Ukraina – från Slovakien

Putins inbjudan

Det var i onsdags som Vladimir Putin bjöd in Zelenskyj till den ryska huvudstaden.

– Jag har aldrig nekat detta, förutsatt att mötet är väl förberett och kan leda till positiva potentiella resultat, sade han enligt Newsweek.

– Donald frågade mig om jag möjligen kunde ordna ett sådant möte. Jag svarade att ja, det är möjligt. I slutändan, om Zelenskyj är redo, låt honom komma till Moskva – då kommer mötet att äga rum.

Inga framsteg

Trump-administrationens ansträngningar för att få till ett möte mellan Putin och Zelenskyj och ett eventuellt fredsavtal har inte genererat konkreta resultat ännu.

Utöver enstaka fångutväxlingar är det ingenting som pekar på att större framsteg skulle kunna komma inom en nära framtid.

Läs mer: Trump rasar mot Europas ledare – ”Sluta omedelbart”

Foto: President of Russia resp Presidential Office of Ukraine

Text: Redaktionen