PARTILEDARDEBATTEN: Försvarar högt tonläge

2022 09 09

Det hettade till i gårdagskvällens partiledardebatt när statsminister Magdalena Andersson (S) och Ebba Busch (KD) drabbade samman om gängkriminalitet.

KD-ledaren anklagade Magdalena Andersson och Socialdemokraterna för att inte göra vad som ”krävs” för att stoppa gängvåldet.

Hon anklagade dessutom statsministern för att vägra att möta hennes blick.

– Du har lett landet i åtta år, du har varit finansministern innan du blev statsminister. Du var hjärnan bakom Stefan Löfvens prioriteringar. Hur kan du se mammorna i ögonen, mammorna som begraver sina barn, och inte svara på detta? sa Ebba Busch till Magdalena Andersson.

Programledarna försökte bryta in, men lyckades inte stoppa Ebba Busch.

Istället höjde KD-ledaren rösten samtidigt som Magdalena Andersson tittade rakt fram och inte åt vänster mot Ebba Busch.

– Du kan titta bort, du kan ignorera mig, men du kan inte ignorera de här mammorna länge till, sa Ebba Busch.

– Ett lågaffektivt bemötande mot personer som gapar brukar vara en ganska framgångsrik strategi, kontrade Magdalena Andersson.

Ångrar ingenting

Ebba Busch tycker inte att hon gick för långt i debatten – trots att hon fick en tillsägelse av programledarna i TV4.

–  Nej, inte i en så viktig fråga. För statsministern försöker få det att låta som att hon inte har haft nånting att göra med de sju åren innan hon blev statsminister, säger hon till SvD och tillägger:

– Om ingen annan hjälper till att utkräva svar på de frågorna så tar jag det ansvaret.

Statsministern svarar

Magdalena Andersson svarar att hon vill ha en mer ”seriös debatt”.

– Jag vill ju ha en seriös debatt om det här, en allvarsam debatt. Och jag har ju kommit hit för att presentera de förslag som vi socialdemokrater har för att få bukt med det här. Både genom att anställa fler poliser och skärpa straff, men också för att bryta nyrekryteringen och det går bara genom att alla barn tar sig igenom skolan, säger statsministern till tidningen

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Kristdemokraterna

Text: Redaktionen


Flygbolag stoppar alla resor till USA

2026 02 19

Kanadas invånare har fått nog av USA:s hårdföra politik.

Efter att Donald Trumps infört tullar mot grannlandet och hotat att göra Kanada till USA:s 51:a delstat har kanadensarnas intresse för att besöka grannlandet störtdykt.

Nu agerar flera kanadensiska flygbolag. Lågpris- och charterflygbolaget Air Transat stoppar alla flygningar till USA, rapporterar Business Insider.

Bolagets sista flygning till USA kommer att genomföras i juni. Sedan sätter Air Transat stopp för resor till grannlandet.

Det handlar om ett historiskt skifte. Tidigare trafikerad lågprisflygbolaget nio direktlinjer till och från USA.

– Denna justering är en del av en aktiv hantering av vår kapacitet. Vi fokuserar våra insatser på marknader där Air Transat är bäst positionerat, vilket gör att vi kan optimera våra resurser, säger en talesperson för bolaget.

LÄS MER: Satsar 3 000 miljarder kronor – för att klara sig utan Trump 

”Märkbar minskning”

Air Transat är ett av Kanadas största flygbolag. Under tre år i rad har bolaget utsetts till världens bästa fritidsflygbolag av forskningsinstitutet Skytrax, som årligen genomför den största passagerarundersökningen i världen.

Air Transat är inte ensamt om att stoppa flygningar till grannlandet. Den kanadensiska flygjätten WestJet har tidigare ställt in 16 direktlinjer till USA, bland annat till storstäder som Boston och Los Angeles.

– Vi såg en märkbar minskning av efterfrågan på gränsöverskridande resor under hela 2025. Med anledning av det har WestJet omdisponerat sin flotta genom att öka kapaciteten på rutter som kanadensare vill flyga, säger en talesperson för bolaget enligt Business Insider.

LÄS OCKSÅ: Arlas besked till hushållen – prisförändring i butikerna

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok resp J. Rosewell

Text: Redaktionen


18feb26

I MORGON TORSDAG: Ekonomisk smäll för svenska hushåll

2026 02 19

I februari har elpriserna rusat till de högsta nivåerna på två år.

De senaste dagarna har priserna dock sjunkit tillbaka.

Men under torsdagen skjuter de i höjden på nytt och dessutom blir det ännu dyrare än tidigare. Pristoppar på över fem kronor per kilowattimme väntas i tre av fyra elområden, enligt Vattenfalls sammanställning.

I det nordligaste elområdet, SE1, blir pristoppen något lägre – 4,4 kronor per kilowattimme. Värst blir det för södra elområde SE4. Där blir priset som högst 5,2 per kr/kWh och i genomsnitt 1,8 kronor per kilowattimme.

Dyrast hittills 

Claes Hemberg är energiekonom på värmepumpsbolaget Nibe. Han konstaterar att torsdagen blir en smärtsam historia för många hushåll.

 Det är samma hemska nivåer men det är dyrare, säger Hemberg till Expressen.

”Handlar om tusenlappar”

Det finns flera orsaker till den kraftiga prisuppgången, uppger Claes Hemberg.

Framför allt påverkas elpriserna av den stränga vinterkylan, men ett ovanligt stort underskott på vattenkraft, väldigt låg vindkraftsproduktion och att Finland köper mycket el från Sverige påverkar också.

Hemberg anser att situationen på elmarknaden är kritisk.

– Det handlar om tusenlappar extra som folk får betala som man inte är beredd på. Vi behöver hushåll som känner att de har råd, säger han till tidningen.

Klockslagen att hålla reda på

Enligt Vattenfalls siffror kommer elpriserna att vara som dyrast mellan klockan 07.30 och 09.45 under torsdagen.

Det kan därför vara klokt att undvika att använda produkter som drar mycket el under dessa timmar.

LÄS MER: Oväntad lösning – om Nato kollapsar

TIPS: Fem åtgärder för att hålla nere elkostnaderna

- Sänk inomhustemperaturen

- Täta fönster och dörrar

- Byt till LED-lampor

- Stäng av apparater som inte används

- Lufttorka tvätten i stället för att använda torktumlare       

Källa: Klart.se

LÄS OCKSÅ: Svensk rockfestival i konkurs

Foto: MarcusOscarsson.se

Text: Redaktionen