Bekräftat: Första storbanken sänker räntan

2023 12 11

Flera banker har redan visat vägen med sänkta räntor för bolånetagare.

Det var den lilla banken Landshypotek Bank med 35 000 kunder som var först i november med en räntesänkning på lån med 2 – 10 års bindningstid.

Två veckor senare följde Danske Bank efter och sänkte motsvarande räntor med 0,15-0,20 procentenheter.

SBAB har också agerat i två omgångar – senast för tio dagar sedan då banken sänkte samtliga listräntor för bolån.

Och i fredag befästes trenden ytterligare när även Skandia gav besked om sänkta räntor – följt av Danske Bank på nytt.

Först ut

Men bland Sveriges fyra riktiga storbanker – Nordea, Swedbank, SEB och Handelsbanken – har det varit tyst.

Tills nu.

Idag meddelar Nordea, med 3,7 miljoner kunder i Sverige, att man gör en justering på sina bundna räntor mellan ett och åtta år.

Samtliga sjunker med 0,20 procent från och med idag måndag, vilket framgår på Nordeas hemsida.

– Men din personliga ränta är individuellt anpassad efter din situation och kan därför bli bättre än listräntan, framhåller storbanken.

"Sänkning av styrräntan i sommar"

Nordeas chefsekonom Annika Winsth har vid flera tillfällen deklarerat att en sänkning av styrräntan är att vänta inom ett drygt halvår.

– Riksbankens räntebana indikerar att det dröjer till 2025 innan styrräntan sänks, medan vår bedömning är att det sker efter sommaren 2024, framhåller hon i bankens senaste boränteprognos.

Varnar bolånetagare

Annika Winsth flaggar emellertid för att bolånetagare som idag har en ekonomi som tål den nuvarande tremånadersräntan därmed kan ligga kvar med en sådan löptid på lånet.

Däremot måste skuldsatta hushåll med små marginaler se upp.

Och de är många till antalet, enligt Statistiska centralbyrån (SCB), då svenska folket har bland de högsta skulderna i hela Europa.

– Räntor till bundna löptider ligger lägre idag, men dessa räntor lär falla framöver och risken med att binda idag är att hushållet binder in sig till för hög nivå särskilt på de längsta löptiderna, uttrycker Annika Winsth.

Aktuella räntor

Aktuella bolåneräntor (listpris) hos Nordea:

Bindningstid      Ränta                Ändring                 Senast ändrad

3 mån                      5,99 %              0,25 %                     2023-10-03

1 år                           5,04 %             -0,20 %                    2023-12-11

2 år                           4,74 %             -0,20 %                    2023-12-11

3 år                           4,54 %             -0,20 %                    2023-12-11

4 år                           4,44 %              -0,20 %                   2023-12-11

5 år                           4,29 %              -0,20 %                   2023-12-11

8 år                           4,29 %               -0,20 %                  2023-12-11

Foto: R. Ledbetter

Text: Redaktionne


JUST NU: Inte hänt på 100 år – politisk bomb i Danmark

2025 11 19

Socialdemokraterna i Danmark tvingas konstatera ett katastrofval.

Under tisdagen gick danskarna till val i kommun- och regionvalen, vilket slutade i ett kraftigt nederlag för danska S.

Förutom att partiet tappar i 87 av 98 kommuner förlorar Socialdemokraterna även makten i Köpenhamn för första gången på 112 år, rapporterar danska medier.

– Det är chock på chock på chock som drabbar Socialdemokraterna var tionde minut just nu. Kommuner som de aldrig förväntat sig skulle komma att äventyras bara glider dem mellan fingrarna, säger TV2:s politiska redaktör Hans Redder till den egna kanalen.

"Härdsmälta"

Hans Redder beskriver kvällen som en “socialdemokratisk härdsmälta”. Andra kommentatorer kallar valnatten för “den mest spännande på väldigt, väldigt länge”.

Som en följd av valresultatet kommer Socialdemokraterna att förlora flera borgmästarposter. Nu kommer finger att pekas mot statsminister Mette Frederiksen, menar den politiske kommentatorn Søs Marie Serup .

Med tanke på hur kvällen har utvecklats tror jag att man tryggt kan förvänta sig att det kommer att bli en intern diskussion om huruvida Mette Frederiksen har stakat ut rätt riktning för partiet, säger hon till TV2.

"Monumentalt nederlag"

Inför valkvällen hade det talats om en möjlig “politisk jordbävning” i Danmark.

Den danska tidningen BT skriver att valresultatet “överträffar Mette Frederiksens värsta fantasier”. 

– Detta är ett monumentalt nederlag för Socialdemokraterna, och inte bara procentuellt sett, säger tidningens analytiker Henrik Qvortrup.

LÄS OCKSÅ: Ryssland rasande – ”ni har förstört i 12 år”

S-ledaren och statsminister Mette Frederiksen sade igår att hon kommer att ta ansvar för vad följderna blir av valutgången.

– Jag har alltid ett ansvar för vad som händer i Socialdemokraterna. Det har jag naturligtvis även idag, säger Mette Frederiksen enligt Ekstra Bladet..

Socialdemokraterna tappade 5,2 procentenheter jämfört med regionvalen 2021, men är fortfarande Danmarks största parti på 23,2 procent sett över hela landet.

I Köpenhamn tappade partiet från 17,2 procent till 12,7 procent.

LÄS OCKSÅ: Brutal anklagelse mot ryska folket – värre än Nazityskland

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


Inför förbud mot falukorv – nytt förslag på bordet

2025 11 19

Ett förbud mot flera omtalade maträtter inom offentlig sektor är nu uppe för diskussion.

Det är i en aritkelserie i den ansedda tidskriften The Lancet som forskarna på nytt tar upp frågan om ultraprocesserad mat, det vill säga mat som genomgått omfattad industriell bearbetning och innehåller ingredienser som inte används i vanlig hemmamatlagning.

– Försämrade kostvanor är ett akut hot mot folkhälsan som kräver samordnad politik och opinionsbildning för att reglera och minska ultraprocesserade livsmedel och förbättra tillgången till färska och minimalt förädlade livsmedel, skriver forskarna bland annat.

Vill se förbud i offentlig sektor

Inom begreppet ultraprocesserad mat ingår många olika livsmedel. Bland annat inkluderar det snacks, läsk, nuggets, veganska köttsubstitut, margarin och frukostflingor, men också de flesta falukorvar som exempelvis den omåttligt populära sorten från Scan.

Ultraprocesserad mat har under en längre tid varit på tapeten och pekats ut för att driva på ökningen av kroniska sjukdomar, bland annat fetma, typ 2-diabetes och kronisk njursjukdom.

Nu går forskarna fram med en rad åtgärder för att komma åt problemet.

Bland förslagen finns bland annat obligatoriska varningsetiketter på förpackningar, förbud mot reklam som riktar sig till barn och unga och skatter på särskilda produkter.

Det föreslås även ett förbud mot ultraprocesserad mat i offentliga institutioner. Det inkluderar skolor, sjukhus, militära anläggningar och flera arbetsplatsmatsalar.

LÄS OCKSÅ: Oväntad upptäckt om salt – inte bara blodtrycket som påverkas

Finns frågetecken

Det är inte första gången som forskare förmedlar liknande råd. Förra året uppmanade Carlos Monteiro, professor i näringslära och folkhälsa vid University of Sao Paulo, att sätta varningsetiketter på ultraprocesserad mat, vilket fick stor uppmärksamhet över hela Europa.

De nya kostråden möts dock av blandade reaktioner i Sverige, rapporterar DN som också uppmärksammar forskarnas nya uppmaningar.

Att studierna på ett tydligare sätt visar på en koppling mellan maten och kroniska sjukdomar ses som positivt, men svenska forskare lyfter ett varningens finger för att analysen främst baseras på observationsstudier.

Hälsoriskerna från tillsatser eller processandet som sådant är mindre väl vetenskapligt belagda, och det krävs mer forskning för att klargöra mekanismerna, säger Karin Leander, epidemiologi vid Karolinska institutet, till DN.

LÄS MER: Populär maträtt utreds – kopplad till dödsfall

Foto: JaBB

Text: Redaktionen