Förskolebarn och lågstadiebarn skjutna i Stockholm

2021 07 19

Ett barn i förskoleåldern och ett barn i lågstadieåldern blev skottskadade vid en skjutning i Stockholm igår.

Det rapporterar SVT. Klockan 20.16 fick polisen larm om skottlossning i Flemingsberg utanför Stockholm och två personer fördes med ambulans till sjukhus. En stor polisjakt efter gärningsmännen inleddes och nu uppger Expressen att hela 9 personer har anhållits skäligen misstänkta för grovt vållande till kroppsskada och vapenbrott enligt Åklagarmyndigheten.

Motivet okänt

Polisen uppger att motivet till skottlossningen ännu inte är klarlagt och de båda barnen vårdas på sjukhus.

– Under natten var de inte livshotande skadade och jag har inte fått in några uppgifter om att läget har förvärrats, säger Helena Boström Thomas vid Stockholmspolisen till Expressen.

Slagen med pistol

Aftonbladet har fått uppgifter om att barnen inte ska vara måltavlor för skjutningen. Tidningen rapporterar att det ska ha uppstått ett bråk vid en bro innan skottlossningen ägde rum. En person skall ha blivit slagen med kolven till en pistol och därefter ska skjutningen ha inletts enligt uppgifter till tidningen.

– Jag hörde ett skott. Det är obehagligt eftersom jag har barn. Man vågar inte låta barnen leka själva, säger en boende i området till Aftonbladet.

ANALYS

Det är fruktansvärt med skjutningar och ännu värre när oskyldiga barn drabbas. Brottsligheten och gängkriminaliteten har inte tagit semester utan gör sig tyvärr påmind som aldrig förr. Ur ett politiskt perspektiv råder det ingen tvekan om att frågan blir en av de 2-3 största till valet och S-MP-regeringen kan väntas å ena sidan få omfattande kritik för det rådande läget, å andra sidan kan regeringen även väntas lyfta fram vilka förändringar de gjort under mandatperioden.

M-SD och integrationen

Moderaterna och Sverigedemokraterna  kopplar samman brottsligheten med integrationen och det råder ingen tvekan om att kopplingen är tydlig. Det är S-MP-regeringen svagaste kort inför valet.

Det allra viktigaste är dock inte den politiska fajten utan verkligheten och många väljare hade uppskattat om partierna kunde gå samma och enas om en rad nya reformer för att motverka brottsligheten.

Foto: Polisen Norrmalm, FB

[yop_poll id="370"]

10 november 2025

JUST NU: Magdalena Andersson säger ja till helt nytt samarbete

2025 11 10

Kristdemokraterna vänder blicken vänsterut.

I en intervju med SvD öppnar Ebba Busch (KD) för samarbete med Socialdemokraterna.

– Om man ska titta på intresse för att få saker och ting gjort, kontra det lite svalare intresset kanske hos mina kamrater på min sida i politiken, så finns det vägar framåt där. Socialdemokraterna har ju också en väldigt lång och gedigen historia av att vara samhällsbyggare, säger KD-ledaren till tidningen.

Nu svarar Magdalena Andersson (S).

Socialdemokraternas partiledare hyllar beskedet och öppnar för samarbete med KD.

– Jag är beredd att samarbeta med alla partier utom Sverigedemokraterna. Ebba har under åren som minister utvecklats till att bli en mer pragmatisk politiker, säger Andersson till tidningen.  

Hyllar Ebba Busch

Tonläget mellan Magdalena Andersson och Ebba Busch har stundtals varit hårt. Partiledarna har rykt ihop vid flera tillfällen.

I dag låter det annorlunda.

Magdalena Andersson hyllar sin partiledarkollega.

– Ebba Busch är klok som inte drar upp för många röda linjer innan valet nästa år, säger hon till Expressen.

– Hon visar att hon kan sätta Sverige före blockpolitiken, precis som hon gjorde i samtalen om energiöverenskommelsen. Det är den sortens ledarskap som vårt land behöver mer av, fortsätter S-ledaren.

LÄS MER: Företag från hela världen ska till Sverige – helt nytt samarbete

Säger nej i statsministerfrågan

Ebba Busch öppnar för att samarbeta med Socialdemokraterna i sakfrågor. KD-ledaren stänger dock dörren till regeringssamarbete med S. Hon kommer inte släppa fram Magdalena Andersson som statsminister i valet.

Öppningen till S kritiseras från högerkanten. Per Lindgren, kommunikationschef på Skattebetalarnas förening och tidigare tjänsteman för Moderaterna, kallar det för "oerhört löjligt". 

– Charader för att få till ett bättre förhandlingsläge när nästa tidöavtal ska ta form och ett sätt att få en rubrik om sig själv. Exakt noll personer köper att detta har någon som helst bäring i verkliga förhållanden, skriver han på X.

LÄS OCKSÅ: Joe Biden rasande – ”Jag hade ingen aning”

Foto: Mathias Hansson Socialdemokraterna

Text: Redaktionen


10 november 2025

JUST NU: Historiskt beslut om julmust

2025 11 10

Nu ska julmusten uppmärksammas ordentligt.

Den folkkära drycken får en egen högtidsdag. Den 24 november blir ”julmustens dag”, meddelar Visit Sweden.

Ett historiskt besked för den klassiska drycken, som alltså får en alldeles egen dag i kalendern.

– Med sin unika smak och självklara del av svensk kultur och jultradition, får nu julmusten sin alldeles egna kalenderdag. Julmustens dag, den 24 november, blir startskottet för julmustsäsongen och en hyllning till en av våra mest uppskattade drycker, framhåller det statliga marknadsföringsbolaget i ett uttalande.

Säljs mest av alla

Under julhelgen är julmust ett givet inslag i svenska hem. Julmusten är den i särklass mest sålda drycken under högtiden – hela 61 procent av svenskarna konsumerar julmust under julhelgen, enligt en undersökning från Kantar Sifo.

Enligt samma undersökning konsumeras omkring 50 miljoner liter julmust på bara några veckor i december.

– Julmusten har varit en del av svenskarnas julbord i över 100 år och för många av oss är det otänkbart att fira jul utan julmust, vilket säger mycket om julmustens status och dess roll som inofficiell nationaldryck under jul, säger Casper Danielsson, kommunikationschef på Carlsberg Sverige.

LÄS MER: Rekordbesked om julmust – väcker stor förvåning 

FAKTA: Julmust

- Julmusten introducerades 1910 av Harry Roberts och hans far Robert som ett festligt och alkoholfritt dryckes-alternativ som kunde njutas av alla under julen, oavsett ålder eller alkoholpreferens.

- Resultatet blev en söt dryck, baserad på naturliga ingredienser som humle och malt, som också gav drycken dess distinkta smak.

- I dag är det endast tre personer som känner till det hemliga receptet, som fortfarande ägs av familjeföretaget Roberts AB, och som förvaras i ett kassaskåp i Örebro. 98 procent av alla Julmust-märken använder dess noggrant bevakade koncentrat.

Källor: Visit Sweden resp Svenska måltider

LÄS OCKSÅ: Sveriges bästa julmust bekräftad – oväntat besked om klassikern

Foto: Carlsberg Sverige

Text: Redaktionen