Forskare varnar för kärnvapenkrig – ”domedagsklockan” ställs om

2025 01 28

Den så kallade Domedagsklockan har ställts om, och forskare varnar för att mänskligheter står inför allvarliga risker, inklusive kärnvapenkrig.

Den så kallade Domedagsklockan har som syfte att ge en fingervisning om hur nära mänskligheten är ett totalt katastrofscenario. Midnatt är det klockslag som symboliserar jordens undergång.

Det är vetenskaps- och säkerhetsstyrelsen SASB och tidskriften Bulletin of the Atomic Sciences (BAS) som varje år bedömer huruvida Domedagsklockan ska ställas om.

Och nu har klockan ställts om igen – samtidigt som den möts av kritik, rapporterar Newsweek.

Klockan ställs om

På tisdagen meddelades att tiden på Domedagsklockan flyttas fram en sekund.

Det innebär att vi nu är 89 sekunder ifrån midnatt, i metaforisk mening, enligt forskarnas bedömning.

Det är det närmaste som klockan har varit midnatt sedan den skapades 1947.

Beslutet att ställa fram klockan en sekund närmare midnatt grundar sig på hur utvecklingen har sett ut i världen det senaste året.

– Världen har inte gjort tillräckliga framsteg avseende de existentiella risker som hotar hela mänskligheten, kommenterar Daniel Holz, ordförande för den styrelse som ansvarar för klockan, enligt tidningen.

– När vi ställer klockan närmare midnatt skickar vi en skarp signal. Eftersom världen redan är farligt nära stupet, bör varje rörelse mot midnatt tas som en indikation på extrem fara och en omisskännlig varning, tillägger han.

Kritiska röster höjs

Varningen avser bland annat risken för kärnvapenkrig och andra förödande krig, men även klimatförändringar, biologiska hot samt potentiella hot från den teknologiska utvecklingen, med mera.

Men långt ifrån alla tar Domedagsklockan på allvar.

Vissa är tvärtom väldigt kritiska till hela företeelsen.

– Domedagsklockan flyttades fram till 89 sekunder till midnatt. Så under det senaste året kom vi närmare att förstöra världen med en sekund? Jag är inte säker på vad jag ska göra med den här informationen, kommenterar Andrey Baklitskiy, forskare vid FN:s institut för nedrustning, på X.

Han får medhåll av Steve Goldstein, chef för europeiska MarketWatch.

– Idag är den årliga återställningen av Doomsday-klockan, vilket är statistiskt nonsens. Vid det här laget, med tanke på sannolikheterna den tilldelar, borde vi alla vara döda, skriver Goldstein på X.

Foto: Geralt

Text: Redaktionen


JUST NU: Kontantkris i hela landet – ”allvarlig situation”

2025 08 01

Ett nytt datasystem för att automatisera kontanthantering har drabbats av omfattande störningar.

Hundratals bankomater i Sverige ligger därför nere. Det handlar om Bankomats nyinförda datasystem som har allvarliga brister.

Ungefär en tredjedel av Sveriges 1 200 bankomater har sedan start satts ur funktion. Fortfarande ligger var tionde automat nere.

– Det är just nu ovanligt många av våra kontantautomater som inte går att använda. Problemen beror på inkörningsutmaningar i samband med att Bankomat själva har börjat sköta kontanttransporterna till automaterna, uppmanar Bankomat sina kunder.

Systemet ska larma när bankomater är tomma, så att väktare kan fylla på med kontanter. Men tekniken har visat sig svår att få att fungera i praktiken.

– Det är en allvarlig situation och det är bekymmersamt, säger Christina Wejshammar, avdelningschef för betalningar på Riksbanken, till TV4.

Boende drabbas

För många äldre och personer utan digitala betallösningar har problemen fått stora konsekvenser.

I många områden i landet har bankomater antingen tagits ur bruk eller står utan pengar. Det gör att boende kommer behöva ta sig till andra närområden för att kunna ta ut pengar.

– Vi är väldigt ledsna för att det blev så här. Vi jobbar dygnet runt för att återställa automaterna i det skick de kan förväntas vara i, säger Stefan Wikman, chef för värdehantering på Bankomat, till samma nyhetskanal.

Riksbanken påminner om att lagen kräver att nästan alla svenskar ska ha max 2,5 mil till närmaste uttagsställe – ett mål som inte nås i dagsläget.

Problemen kvarstår

Bankomat lovar att problemen ska vara lösta till september, och att systemet då ska vara både stabilare och säkrare.

– Vi vill be om ursäkt för allt det besvär som nu drabbar väldigt många människor runt om i landet. Många människor är beroende av att kunna ta ut kontanter och vi ser det som fullkomligt oacceptabelt att så många nu drabbas.

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen


Rusning bland fordonsägare – skatteregel slopas

2025 08 01

Fordonsförsäljningen skjuter i höjden med en stor ökning på bara ett år.

Svenskar flockas återigen till husbilshandlarna. Under första halvåret i år har 2 069 nya husbilar registrerats, vilket motsvarar en ökning med 58 procent jämfört med samma period 2024.

Detta märks både på vägarna och hos tillverkarna.

– Det är långsiktigt fantastiskt för oss, säger Alf Ekström, vd på husbilstillverkaren Kabe till Dagens Industri.

Enligt nya siffror från analysföretaget Vroom ser året ut att bli det starkaste på sju år för husbilsbranschen.

– Den positiva trenden från årets inledning håller i sig, vilket visar att marknaden är inne i en tydlig återväxtfas, säger Johan Hildor, affärsutvecklare på Vroom.

Slopad skatt förklaringen

En viktig anledning till uppgången är den sänkta fordonsskatten. Den 1 februari ändrades bonus–malus-systemet, vilket innebär att den tidigare förhöjda skatten på husbilar tagits bort.

För många innebär det plötsligt tusentals kronor mindre i årliga kostnader – något som fått både nybörjare och veteraner att slå till.

– Samtidigt bidrar ett stabilare ränteläge och fortsatt starkt intresse för svenskt fritidsresande till att fler hushåll åter vågar investera i husbil, säger Hildor.

Hela branschen växer

Det är inte bara försäljningen av fordon som ökar. Med fler husbilar på vägarna ser även serviceverkstäder, tillbehörsbutiker och campingplatser ett uppsving.

Vroom rapporterar att exporten av husbilar är låg, vilket betyder att de flesta fordonen stannar i Sverige – till glädje för den svenska turistnäringen.

Fler valmöjligheter

Med kraftigt ökat intresse, minskade kostnader och fler nyregistreringar än på flera år spås framtiden leda till ett långvarigt nytt uppsving för husbilslivet i Sverige. 

– Vi har i dag ett större utbud av husbilar på marknaden än någonsin tidigare. Det skapar ett starkare begagnatutbud och driver tillväxt inom eftermarknaden, säger Johan Hildor.

Foto: Jeshoots

Text: Redaktionen