JUST NU: Forskare slår larm – storstäder kan bli obeboeliga

2022 06 17

På grund av ökad värmebölja kan det bli omöjligt att bo i flera europeiska storstäder.

Varningen kommer från franska forskare som menar att städer håller på att kvävas av allt högre temperaturer, skriver Le Monde.

Städerna kan bli obeboeliga

I Frankrike har man observerat skillnader på så mycket som tio grader mellan centrala distrikt i exempelvis Paris, Lyon och Toulouse jämfört med landsbygden.

Om ingenting görs före 2050, då städernas storlek och befolkningen kommer att ha växt ännu mer, kommer städerna till och med att vara obeboeliga, menar forskarna enligt den franska tidningen.

Drar till sig värme

Det är framför allt vägar och byggnader i städerna som på grund av sina mörka färger drar till sig värme under dagen och släpper ifrån sig den under natten.

Därutöver anses biltrafik och industriverksamhet påverka stadstemperaturen i högre utsträckning än utanför städerna.

Överdödlighet på 141 procent

Le Monde hänvisar till värmeböljan 2003 som orsakade 15 000 dödsfall i Frankrike. 

Det året hade Paris en överdödlighet på 141 procent, jämfört med 40 procent på landsbygden.

Träd och vita tak

Som en del av försöken att bromsa uppvärmningen uppmanar forskarna städerna att plantera fler träd. 

Att anlägga fler miniparker eller måla hustaken vita är andra förslag som nämns, skriver tidningen.

Skakande värmebölja

Frankrike upplever just nu en skakande värmbebölja. Delar av landet mätte idag 40 grader och flera konserter och utomhusevent har ställts in i bland annat Bordeaux, rapporterar BBC.

I Gironde har allmänheten rekommenderats att undvika offentliga sammankomster.

– Alla står inför en hälsorisk, säger Fabienne Buccio, tjänsteman i Gironde, till France Bleu Radio.

Fåglar faller från skyn

Ovanligt tidiga värmeböljor har även drabbat andra länder och städer i Europa.

I spanska Sevilla har det redan  gått så långt att fåglar faller från skyn på grund av de höga temperaturerna, rapporterar The Guardian.

Flyr värmen

Det är framför allt fågelungarna som drabbas eftersom de flyr från sina bon alldeles för tidigt i försök att undkomma den extrema värmen.

– Går du ner för gatan skulle du finna 100 fågelungar, några döende och några knappt levande, säger biologen Elena Morena Portillo till tidningen.

“Blir en ugn”

Fåglarna bygger ofta sina bon i byggnadsfasader som drar åt sig värme.

– Våra byggnader är vanligtvis gjorda av betong eller metallplåtar och dessa blir väldigt varma. Så det blir en ugn och fågelungarna, som inte kan flyga än, rusar ut eftersom de inte tål temperaturen inuti, säger Elena Morena Portillo.

38 grader i Paris

Imorgon väntas det bli uppemot 38 grader i skuggan i Paris, enligt lokala väderprognoser.

I Sevilla syns en prognos på drygt 35 grader den kommande vecka.

Foto: M. Ng

Text: Redaktionen


8 november 2025

Massiv blackout över Ryssland – Moskva paralyserat

2026 10 09

En omfattande blackout har drabbat stora delar av Ryssland.

En massiv blackout har drabbat Ryssland och orsakat omfattande internetstörningar.

Detta efter morgonens drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Rjazanregionen, rapporterar United24 media.

Nätet utslaget

Problemen började omkring klockan 16 på torsdagen, enligt de ryska störningsövervakningstjänsterna Sboy.rf och Downdetector.

Störningarna har påverkat en rad olika tjänster i landet med allt ifrån banker, butiker, mobiloperatörer, transporttjänster och streamingplattformar.

Även Google, YouTube, RuTube och flera stora ryska sajter har haft problem.

De allvarligaste problemen har rapporterats i huvudstaden Moskva och i Sankt Petersburg där stor del av infrastrukturen har påverkats kraftigt.

Användare har bland annat haft problem med T-Bank, internetleverantören SkyNet och molntjänsten Mango Office.

Även flera stora ryska medier, däribland RBC, RIA Novosti, Kommersant, Vedomosti, Interfax och Vesti, har haft åtkomstproblem.

Vissa sajter uppges ha varit otillgängliga även via VPN.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Drönarattack mot Yandex

Störningarna kommer efter en nattlig ukrainsk drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Sasovo i Rjazanregionen.

En brand bröt ut vid anläggningen och användare fick därefter problem med bland annat Yandex Disk och Yandex Documents.

Efter attacken bekräftade techjätten en ”incident” och problem med strömförsörjningen, utan att offentligt medge någon koppling till den rapporterade drönarattacken.

– Enligt företagets uppdateringar började störningarna runt klockan 01.31, och ungefär 40 minuter senare hade situationen ännu inte stabiliserats, uppgav Kyiv Independent under morgonen.

Yandex har ännu inte kunnat bekräfta om det skadade datacentret kan återställas fullt ut.

Anläggningen uppges ha haft två av företagets tre superdatorer och varit en viktig del av Yandex tekniska infrastruktur.

Biljettsystem och tåg påverkas

Störningarna har även fått praktiska konsekvenser.

Försäljningen av bussbiljetter online i Moskvaområdet har påverkats när ett datacenter som stödjer systemet slutat fungera.

– Driften av datacentret som säkerställer funktionen för tjänsterna för köp av biljetter online har stoppats, skriver ryska myndigheter.

Bussbolaget MosTransAvto uppger att återställningen kan ta upp till 24 timmar.

Ryska järnvägar bekräftar samtidigt att ”vissa användare” kunde få problem med företagets webbplats på grund av ”externa tjänster”.

Passagerarappen fortsatte däremot att fungera.

Yandex har tidigare under torsdagen också dolt sina fyra molndatacenter på sin egen karttjänst efter attacken. Bland de dolda anläggningarna finns det nu drabbade centret i Sasovo.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen