Forskare pekar ut allvarlig sjukdomsrisk för fotbollsspelare

2023 03 17

Fotbollsspelare i Sveriges högsta liga, Allsvenskan, löper en markant större risk att drabbas av demens.

Risken för att drabbas av demens bedöms vara 62 procent högre jämfört med andra män i samma ålder.

Det visar en ny studie av forskare från Karolinska Institutet. 

– Det är jätteviktigt att uppmärksamma för det finns så många människor som spelar fotboll, säger hjärnforskare Henrik Zetterberg till SR Ekot.

Stor studie

Studien bygger på insamlad data från 6 000 fotbollsspelare som var aktiva i Allsvenskan mellan 1924 och 2019.

Spelarnas hälsoregisterdata har jämförts med män i samma ålder.

Resultatet är slående.

Män som spelade fotboll fram till mitten av 1900-talet hade 62 procents högre risk att drabbas av demens jämfört med män i samma ålder.

Pekar ut orsak

Forskarna tror att nickar ligger bakom riskhöjningen, samt hjärnskakningar i samband med närkamper.

Ett konstaterande som gjorts eftersom kopplingen inte syns bland alla spelare.

Målvakter, som får använda händerna och inte nickar bollen lika ofta, uppvisar inte någon ökad risk för demens, enligt studien.

– I en direkt jämförelse, har utespelare en högre risk för neurodegenerativ sjukdom än målvakter. Riskökningarna för utespelare jämfört med målvakter observerades endast för Alzheimers sjukdom och andra demenssjukdomar, står det i studien.

Inget förbud

Ett förbud mot nickar i fotboll är dock föga troligt.

Det framhåller hjärnforskaren Henrik Zetterberg.

Däremot tror han att sporten kan behöva förändras.

–  Man behöver ta hjärnskakningar och misstänkt hjärnskakning på större allvar. Vi skulle kunna införa att man inte får gå upp och störa en annan spelare i en nicksituation och besluta att det skulle räknas som vårdslöst spel, vilket resulterar i ett rött kort. Man skulle kunna vara lite tydligare på det viset, säger Henrik Zetterberg till Ekot.

Har ändrat saker

Även om fotbollens regler inte ändrats markant sedan slutet av 1800-talet har en del förändrats både på match- och träningsplanen.

Sporten har gått från läderbollar, som kan suga upp vatten när det regnar och bli tyngre, till bollar av syntet som inte är lika ”tunga” att nicka.

– Spelstil och träningsrutiner har även förändrats, framhåller studiens forskare.

Foto: T. Flyckt 

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen