Forskare avlivar myt om D-vitamin

2025 05 14

Att låga nivåer av D-vitamin kan öka risken för hjärt- och kärlsjukdom är en vedertagen uppfattning.

Men påståendet saknar vetenskapligt stöd.

Det finns inget stöd i forskningen för att brist på D-vitamin under mörka vintermånader leder till ökad risk för hjärt- och kärlsjukdom.

Det fastslår en ny stor studie från forskare vid Umeå universitet. 

Enligt forskarna kan den högre dödligheten i hjärt- och kärlsjukdom under vintermånaderna kopplas till andra orsaker än D-vitaminbrist.

– Att hjärt- och kärlsjukdom är vanligare på vintern beror snarare på faktorer som att vi då rör oss mindre och är mer utsatta för luftföroreningar och luftvägsinfektioner medan D-vitaminet däremot i stort sett tycks sakna betydelse i sammanhanget, säger studiens försteförfattare Viktor Oskarsson, specialistläkare i internmedicin vid Piteå sjukhus och anknuten till Institutionen för folkhälsa och klinisk medicin vid Umeå universitet.

Stor studie

Den svenska studien baseras på data från nästan 80 000 personer i sex europeiska länder. Deltagarna har fått lämna blodprov för bestämning av D-vitaminnivåer. Proverna har sedan följts upp för att studera risken för hjärt- och kärlsjukdom.

Under toppmånaderna augusti och september uppvisade deltagarna högst D-vitaminnivåer – 79 procent högre än mars och april som hade lägst.

De höga nivåerna av D-vitamin hade dock ingen effekt på förekomsten av hjärt- och kärlsjukdom.

– Dödligheten i hjärt- och kärlsjukdom var visserligen något högre i dalmånaderna jämfört med toppmånaderna, men inte jämfört med alla andra månader, trots att skillnaden i D-vitamin varierade kraftigt. Den högsta dödligheten inträffade dessutom några månader efter de lägsta D-vitaminnivåerna, samtidigt som dödligheten började minska redan i maj, kort efter de låga D-vitaminnivåerna, framhåller forskarna i studien.

Slår fast: Finns inget samband

Med anledning av det tydliga resultatet fastslår forskarna att det inte finns något orsakssamband mellan D-vitaminnivåer och dödlighet i hjärt- och kärlsjukdom.

– Detta är ytterligare en vanlig föreställning om D-vitamin som vi nu kan avliva. En annan sådan ’sanning’ är att vi nordbor skulle ha större brist än sydeuropéer. Det har vi tidigare kunnat visa inte stämmer. Därmed inte sagt att D-vitamintillskott är dåligt eller saknar betydelse för alla personer, men det är ingen universalkur, säger Viktor Oskarsson.

Bra för kroppen

- D-vitamin har många funktioner i kroppen och behövs bland annat för att bilda starka tänder och ett starkt skelett. Kroppens depåer av D-vitamin kommer dels från mat, dels bildas det i huden efter solexponering.

- D-vitamin är naturligt förkommande i bland annat fet fisk. I Sverige berikas de flesta mejeri- och margarinprodukter med D-vitamin.

Källa: Umeå universitet

Livsmedelsverkets rekommenderar

  • Under sommarhalvåret är solbestrålning på huden den viktigaste källan för D-vitamin. 
  • För att bilda D-vitamin motsvarande ett dagligt intag av 5-10 mikrogram från mat räcker det i juni och juli att vara ute barärmad upp till en kvart 2-3 gånger i veckan.
  •  Vitaminet lagras i kroppen och det som har bildats av solen kan täcka en del av behovet under vinterhalvåret.
  • Det rekommenderade dagliga behovet varierar med ålder och hur mycket man vistas i solen. 

Grupp/ålder

Rekommenderat intag per dag

Spädbarn och barn under 2 år

10 mikrogram

Barn och vuxna under 75 år

10 mikrogram

Vuxna med lite eller ingen solexponering

20 mikrogram

Vuxna över 75 år

20 mikrogram

Källa: Livsmedelsverket

Foto: M. Blackwell

Text: Redaktionen


15 maj 26

Ring direkt – polismeddelande till svenska folket

2026 05 15

Alla svenskar uppmanas att vara extra vaksamma.

Detta med anledning av en pågående stöldvåg.

På kort tid har tre husbilar stulits i Linköping, Bankeryd och Ulricehamn.

– Två av husbilarna stod på uppställningsplatser, medan husbilen i Ulricehamn stals från ett företag, uppger polisen.

Nu varnas alla med husbil.

– Från polisens sida vill vi varna husbilsägare för att nya stölder kan komma att ske, det gäller även andra märken och modeller, skriver polisen.

Uppmanar alla: Ring direkt

Polisen vädjar även om hjälp från allmänheten.

Myndigheten betonar att man efterlyser vittnen till stölderna och välkomnar tips som kan underlätta utredningarna och förhindra nya stölder.  

– Om du har sett något som avviker vid uppställningsplatser, exempelvis obehöriga som åker runt och rekognoserar för framtida stölder, hör av dig till polisen på telefonnummer 114 14! skriver polisen.

Kan ha lämnat landet

Det finns en betydande risk att de stulna husbilarna redan har lämnat Sverige.

– Historiskt har stulna husbilar förts ut ur landet med manipulerade chassinummer och falska registreringsskyltar, uppger polisen.

LÄS MER: Glädjebesked för svenskar – inför sommarresan

”Går i vågor”

Under 2025 efterlystes 32 husbilar i Sverige jämfört med 72 året tidigare.

Flera av ägarna får aldrig tillbaka sina fordon. Återfinnandegraden ligger på 41 procent, rapporterar Husbil.se.

– Det går lite i vågor gällande stölder av husbilar i Sverige. När kriminella ligor ligger bakom husbilsstölden är det ofta svårt att hitta husbilarna igen men man ska aldrig ge upp och tänka att den husbilen ser jag inte igen, säger Mats Carlsson, utredare på Larmtjänst, till sajten.

I Sverige finns det omkring 120 000 registrerade husbilar, enligt Husvagns- och Husbilsbranschens Riksförbund (HRF),

LÄS OCKSÅ: Biljätte har ”värsta året någonsin” – miljardförlust på elbilar

Foto: . Leupe resp Koyos

Text: Redaktionen


15 maj 2026

Turkiet planerar jättebygge – ska gå genom hela Europa

2026 05 15

Turkiet har tagit initiativ för ett enormt bygge i Europa.

Om Europa eller Nato hamnar i en väpnad konflikt med Ryssland måste oljeledningar kunna förse trupper med bränsle över hela kontinenten.

En sådan ledning ska gå från Västeuropa till Östeuropa. Idag tar den nuvarande emellertid slut i Tyskland.

Det vill Turkiet ändra på.

Natojätten har därför föreslagit att bygga en ny pipeline värd 1,2 miljarder dollar, rapporterar Bloomberg.

Oljeledningen ska användas av Natoallierade för att kunna transportera bränsle som behövs för militära ändamål, uppger källor med insyn för Bloomberg.

– Det följer påtryckningar från alliansen att expandera sina militära ledningsnätverk, skriver nyhetsbyrån.

Genom två länder

Ambitionen är att ledningen ska gå från väst till öst. 

Ett absolut minimum är dock att man förbereder för att länder i Natos sydöstra del ska kunna ta del av den. Av det skälet har Turkiet gått fram med förslaget att ledningen ska byggas genom Bulgarien till Rumänien.

– Enligt källor skulle en bränsleledning från Turkiet kunna bli fem gånger billigare än alternativ som redan föreslagits, inklusive rutter genom Grekland eller länder väster om Rumänien, skriver den ryska oberoende exiltidningen The Moscow Times, som också rapporterar om bygget.

ANDRA LÄSER: Lågpriskedjan storsatsar – ska nå 300 butiker

Hög sekretess

Rörledningen skulle inte vara tillgänglig för civilt bruk. Den potentiella kapaciteten är dessutom sekretessberlagd.

Frågan har kommit upp på bordet efter Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina och störnignarn i energiförsörjningen efter att Hormuzsundet stängt, erfar Bloomberg.

De baltiska länderna på Natos östra flank har särskilt efterlyst ledningen, enligt den tyska generallöjtnanten  Kai Rohrschneider

LÄS MER: 36 länder ska ta Putin till domstol

Foto: Presidency of the Republic of Turkey

Text: Redaktionen