Ryssland förbjuder svensk film

2023 05 18

En svensk film ska inte få lov att visas i Ryssland.

Beskedet kommer bara några dagar efter premiären.

Filmen det gäller är seriemördarthrillern “Holy Spider”, rapporterar Deadline.

Någon förklaring till förbudet finns inte, men det sker mitt i att relationerna mellan Ryssland och Iran växer såväl militärt som ekonomiskt.

– Genom att förbjuda Holy Spider ger den ryska regeringen förmåner till sin allierade som har beväpnat rysk militär för att döda oskyldiga civila i Ukraina, säger regissören Ali Abbasis, som själv kommer från Iran, till tidningen.

"En komplimang"

Regissören själv tar dock det ryska beslutet med ro.

– Utifrån hur oberoende press och dissidenter behandlas där känns det verkligen som en komplimang för oss att bli förbjudna av Putins tjänare, fortsätter Ali Abbasis.

Förbjuden information

“Holy Spider” hade premiär i Moskva 11 maj.

Men det dröjde alltså mindre än en vecka innan den fick rött ljus av Rysslands kulturminsiterium.

– Ministeriet sa att förbudet var relaterat till material i filmen som innehöll "information vars spridning är förbjuden enligt Ryska federationens lagstiftning", framhåller Deadline. 

Några detaljer kring vilken information Ryssland syftade på framgick inte.

Turkiet satte käppar i hjulen

Förbudet är inte det första hindret som producenten Sol Bondy har stött på.

– Först hindrade Turkiet oss från att spela in filmen. Efter att det turkiska utrikesministeriet kontrollerat med den turkiska ambassadören i Teheran var vi tvungna att flytta produktionen till Jordanien, säger producenten till samma tidning.

Mördar prostituerade

Holy Spider hade premiär i Sverige fredag 20 januari 2023.

Filmen handlar om en kvinnlig journalist som beger sig till Iran för att undersöka en rad mord på prostituerade kvinnor som inträffat på kort tid i staden Mashhad.

Gärningsmannen uppger själv att han ”agerar i guds namn” när han mördar kvinnorna, vilket resulterar i att han får stöd från delar av allmänheten.

Filmen är baserade på seriemördaren Saeed Hanaei, även känd som ”Spider killer”.

Hanaei mördade 16 kvinnor i början av 2000-talet.

Foto: C. Rainer

Text: Redaktionen


Hundratals från Bandidos på väg till Sverige – Danmark slår larm

2025 01 24

Flera hundra medlemmar från den ökända MC-klubben Bandidos väntas komma till Sverige på lördag.

Alldeles nyligen pekades Bandidos ut som den mest brottsaktiva MC-klubben i landet, enligt Acta Publica.

– Narkotikan är en stor del av klubbens verksamhet, konstaterar researchgruppen i en rapport och tillägger:

– De grova brott som personer i Bandidosmiljön dömts eller åtalats för under många år och även under 2024 visar att dessa brott tolereras.

Kommer från hela världen

På lördag firar Bandidos i Helsingborg 30 år.

Hundratals medlemmar från hela Europa samt USA och Asien kommer att ansluta till evenemanget och festen som ska hållas i Hasslarp, strax utanför Helsingborg.

Det sker samtidigt som det i Danmark inletts en historisk rättsprocess om att förbjuda MC-klubben.

I grannlandet beskrivs Bandidos som den mest våldsamma gänggruppen och den största gruppen organiserade kriminella i landet.

– Det betyder att det enligt vår uppfattning är så att det som en vanlig del av Bandidos MC:s verksamhet i Danmark har begåtts och begås omfattande och allvarlig brottslighet till skada för det danska samhället, säger Halit Sert, en av åklagarna i ärendet, till TV2.

Även Finland vill förbjuda klubben.

Flera är dömda

Rättegången sker i Helsingör – bara några kilometer över sundet från Helsingborg.

I den skånska staden finns det runt 20 medlemmar i Bandidos, enligt en granskning av Helsingborgs Dagblad.

De flesta av dem förekommer i brottsregistret, framför allt för olika former av narkotikabrott. I två fall finns domar för synnerligen grovt narkotikabrott respektive grovt vapenbrott. En är dömd för mord, ett brott som dock begicks före medlemskapet.

Bandidos själva vill inte kommentera granskningen, men har vid upprepade tillfällen hävdat att brotten begås av enskilda individer och inte MC-klubben.

Ola Fredriksson, researcher på Acta, håller inte helt med.

– Det är både och, säger han till HD.

LÄS MER: Hells Angels och Bandidos i gemensam aktion

Finns på nio orter

Bandidos MC finns på nio orter i Sverige: Stockholm, Karlstad, Vänersborg, Skara, Kungälv, Göteborg, Växjö, Höör och Helsingborg.

Den svenska regeringen och SD arbetar med en ny lag som ska kunna döma människor för samröre med gängkriminella. Ett lagförslag väntas läggas fram under året, men kan bli verklighet först efter riksdagsvalet 2026.

Om så blir fallet torde Bandidos få svårt att undvika att sorteras inom den grupp som kriminaliseras, erfar Acta Publica.

Foto: Joe Mabel

Text: Redaktionen


Massiv attack – ryssar springer för livet

2025 01 24

Ukraina har utfört omfattande luftattacker mot mål i Ryssland.

Drönare har bland annat avfyrats mot strategiska mål i huvudstaden Moskva.

I den ryska staden Ryazan, cirka 20 mil från Moskva, har en stor oljeanläggning attackerats.

Nu sprids filmer och bilder på attacken.

I ett filmklipp syns det hur stora eldklot stiger mot himlen samtidigt som skräckslagna personer springer från platsen.

– Människor flyr från platsen i bilar och till fots när eldkloten stiger upp mot himlen, rapporterar BBC som verifierat filmklippen.

Massiv attack

Fredagens drönarattack anses vara en av de största mot Ryssland sedan krigets början.

– Ryssland har drabbats av den massivaste drönarattacken sedan början av detta år. I Ryazan brinner ett oljeraffinaderi och ett kraftverk, rapporterar den belarusiska nyhetsbyrån Nexta.

Vapenfabrik i lågor

Andriy Kovalenko, chef för Ukrainas myndighet mot desinformation, bekräftar att oljeanläggningen i Ryazan har träffats.

En fabrik som tillverkar militär utrustning ska också ha attackerats. Fabriken, som är belägen i Brjansk i västra Ryssland, uppges stå i lågor.

– Anläggningen producerar komponenter till robotar och andra vapen, uppger Kovalenko i ett inlägg på Telegram.

Attack mot bostadsområde

Kreml har bekräftat attackerna mot anläggningarna, men har inte gått ut med några uppgifter om antalet skadade eller döda. 

Enligt Kreml har det ryska luftförsvaret skjutit ned 121 ukrainska drönare. 

Samtidigt  som ryska oljeanläggningar brinner fortsätter Moskva att attackera ukrainska städer och byar.

Minst tre personer har dödats i en rysk drönarattack mot ett bostadsområde utanför huvudstaden Kyiv.

Enligt det ukrainska inrikesdepartementet har två män och en kvinna dödats i attacken. Flera bostadshus, byggnader och bilar har förstörts.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen