Ryssland förbjuder svensk film

2023 05 18

En svensk film ska inte få lov att visas i Ryssland.

Beskedet kommer bara några dagar efter premiären.

Filmen det gäller är seriemördarthrillern “Holy Spider”, rapporterar Deadline.

Någon förklaring till förbudet finns inte, men det sker mitt i att relationerna mellan Ryssland och Iran växer såväl militärt som ekonomiskt.

– Genom att förbjuda Holy Spider ger den ryska regeringen förmåner till sin allierade som har beväpnat rysk militär för att döda oskyldiga civila i Ukraina, säger regissören Ali Abbasis, som själv kommer från Iran, till tidningen.

"En komplimang"

Regissören själv tar dock det ryska beslutet med ro.

– Utifrån hur oberoende press och dissidenter behandlas där känns det verkligen som en komplimang för oss att bli förbjudna av Putins tjänare, fortsätter Ali Abbasis.

Förbjuden information

“Holy Spider” hade premiär i Moskva 11 maj.

Men det dröjde alltså mindre än en vecka innan den fick rött ljus av Rysslands kulturminsiterium.

– Ministeriet sa att förbudet var relaterat till material i filmen som innehöll "information vars spridning är förbjuden enligt Ryska federationens lagstiftning", framhåller Deadline. 

Några detaljer kring vilken information Ryssland syftade på framgick inte.

Turkiet satte käppar i hjulen

Förbudet är inte det första hindret som producenten Sol Bondy har stött på.

– Först hindrade Turkiet oss från att spela in filmen. Efter att det turkiska utrikesministeriet kontrollerat med den turkiska ambassadören i Teheran var vi tvungna att flytta produktionen till Jordanien, säger producenten till samma tidning.

Mördar prostituerade

Holy Spider hade premiär i Sverige fredag 20 januari 2023.

Filmen handlar om en kvinnlig journalist som beger sig till Iran för att undersöka en rad mord på prostituerade kvinnor som inträffat på kort tid i staden Mashhad.

Gärningsmannen uppger själv att han ”agerar i guds namn” när han mördar kvinnorna, vilket resulterar i att han får stöd från delar av allmänheten.

Filmen är baserade på seriemördaren Saeed Hanaei, även känd som ”Spider killer”.

Hanaei mördade 16 kvinnor i början av 2000-talet.

Foto: C. Rainer

Text: Redaktionen


23 juli 2023

Nytt bidrag införs i höst – tusentals kronor för husägare

2026 07 24

Under torsdagen har Tidöpartierna presenterat flera nyheter för hushåll och konsumenter.

En av dem gäller en utredning av den kritiserade elnätsavgiften, där det bland annat ska tittas på om ett pristak kan införas under vissa tidsperioder.

På samma pressträff meddelade närings- och energiminister Ebba Busch (KD) att ett bidrag som gått lite mer under radarn nu kommer att införas från 1 september.

Det gäller den nya varianten av bidraget för energieffektivisering i småhus, som nu ska rikta sig till fler och bli mer flexibelt.

Satsningen kallas för “Villaeffekten” och ämnar att hjälpa hushåll stå emot framtida energiprisökningar.

Villaeffekten hjälper svenska villaägare att sänka sina energikostnader och att stärka sin motståndskraft. Den senaste tidens oroligheter i vår omvärld visar hur viktigt det är att minska vår sårbarhet och vårt beroende av andra länder, särskilt på energiområdet, säger Ebba Busch. 

Täcker 30 procent

Enligt regeringen kommer husägare kunna söka bidrag för att täcka 30 procent av materialkostnaderna när man genomför energi- och effektiviseringsåtgärder. Som mest kan man få 60 000 kronor i bidrag per småhus.

– De senaste åren har varit prövande för många hushåll ekonomiskt. Med det här förslaget blir det enklare att ansöka om bidraget för energieffektivisering samtidigt som vi ser till att det kan komma fler till del. Att få ner energikostnaderna kommer underlätta för många familjer som har svårt att få ekonomin att gå ihop, säger finansminister Elisabeth Svantesson (M).

Andra läser: Uppgifter: Putin har ändrat sig

Ny variant

Det har tidigare funnits en äldre variant av bidraget. Enligt regeringen riktar sig dock “Villaeffekten” till fler småhusägare jämfört med det förra. 

– Småhusägare får också större flexibilitet att välja vilka åtgärder bidraget ska användas till, och i vilken ordning åtgärderna ska göras, framhåller Tidöpartierna i ett uttalande.

Småhus med fjärrvärme kan inte använda bidraget för att täcka åtgärdskostnader. Det ska dock gå att ansöka om bidrag för att ansluta ett hus till fjärrvärmenätet.

Läs också:

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

Hushållen kan slippa höjd avgift

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


23 juli 2026

Strängt förbud ska införas i Sverige – största i hela världen

2026 07 23

Regeringen föreslår ett kraftfullt förbud i Sverige som skulle kunna skapa eko i hela Europa.

Frågan har redan förberetts ett tag i EU.

Nu går Sverige före unionen och lägger fram ett förslag om en stor begränsning av användning av PFAS, den så kallade “evighetskemikalien” som används i en rad konsumentprodukter.

Det här är en stor seger för människors hälsa och för svensk miljö. PFAS ska inte finnas i kläder, kosmetika, köksredskap och andra vardagsprodukter när det finns fungerande alternativ, säger klimat- och miljöminister Romina Pourmokhtari (L) i ett uttalande.

Mest omfattande i världen

Det föreslagna förbudet ska omfatta kläder, skor, impregneringsmedel för kläder och skor, köksredskap, kosmetiska produkter och skidvalla. 

Romina Pourmokhtari understryker vikten av att förslaget går igenom.

– Sverige tänker inte vänta medan evighetskemikalier fortsätter att spridas i våra hem, i naturen och i våra kroppar. Därför går regeringen före EU och tar nu ett avgörande steg mot att stoppa onödig användning av PFAS.

– Det är ett historiskt besked som kommer att göra verklig skillnad, både i dag och för kommande generationer.

– Det här blir ju det mest omfattande nationella förbudet i världen mot PFAS-gifter, tillägger ministern för SR.

"Kan inte vänta på EU"

Ica och Coop har sedan tidigare förespråkat ett förbud mot PFAS. Trots det kunde Råd & Rön tidigare i år avslöja att butikskedjorna sålde tomater med bekämpningsmedlet, vilket fick Coop att se över sina rutiner.

PFAS är ett samlingsnamn för en större ämnesgrupp på över 10 000 identifierade ämnen. De är syntetiskt framställda och en del av dem har negativa effekter på människor och djur.

Kemikalien är extremt långlivad och vissa PFAS bryts inte ned alls under naturliga förhållanden, enligt Naturvårdsverket.

– Vi måste få bort evighetskemikalierna från kläder, smink och andra konsumentprodukter. Vi kan inte vänta på EU när det handlar om att ge svenskarna ett starkare skydd. I stället banar vårt nationella förbud väg för hela EU att följa Sveriges exempel, säger EU-minister Jessica Rosencrantz (M).

Förbudet föreslås införas 1 januari 2028.

Foto: Frida Drake resp Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen