JUST NU: Förändrad syn på flyktingmottagande

2022 05 26

Färre vill se en minskad invandring till Sverige.

Det visar en ny undersökning från DN/Ipsos.

Stort mottagande från Ukraina

Kriget i Ukraina är den primära anledningen. 

Två av tre väljare anser att Sverige ska ge skydd åt så många som möjligt som flyr från krigets fasor i Ukraina.

Opinionen har svängt

Sedan flyktingkrisen 2015 har Sveriges migrationspolitik ändrats. Majoriteten i riksdagen har varit överens om en åtstramning i flyktingpolitiken.

Det har även speglat opinionen, vilket mätningar från till exempel Ipsos har indikerat i många år.

Liten uppgång för ökad flyktinginvandring

Även om stödet för flyktingmottagande från Ukraina är stort är fortfarande en majoritet av svenska folket för en minskad flyktinginvandring.

Mer än hälften, 51 procent, svarar att Sverige bör ta emot färre flyktingar än i dag. Siffran har dock sjunkit sedan Ipsos aprilmätning. Då var motsvarande siffra 59 procent.

Andelen som vill se en ökad flyktinginvandring till Sverige har blivit större. Från 11 till 16 procent.

– Noterbart är att även bland de som generellt vill ha färre flyktingar så finns en majoritet för att ge ukrainarna skydd, rapporterar DN.

Skiljer på flyktingar

Enligt Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, är det uppenbart att svenska folket i stor utsträckning påverkats av kriget i Ukraina.

Attityden till flyktingar från Ukraina är mer välkomnande i jämförelse med attityden till flyktingar från andra delar av världen.

– Den generella diskussionen om flyktingmottagande har nästan försvunnit och den mediala uppmärksamheten ägnas till stor del åt de ukrainska flyktingarna, som opinionen i grunden är positiv till. Uppenbarligen ser vi olika på flyktingar från vårt relativa närområde kontra utomeuropeiska flyktingar, säger han till DN och tillägger:

– Jag tror att det spelar roll att det rapporteras mycket mer utförligt om krigets fasor i Ukraina än från andra krigshärdar.

Foto: P. D. Preez

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Biltema stoppas – får inte öppna

2026 07 05

Biltemas nya etablering har fått nej.

Lågpriskedjan satsar vidare med nya etableringar på flera platser i Sverige.

I maj öppnade Biltemas nyaste varuhus i Säffle.

Samtidigt har nya steg nyligen tagits mot att öppna varuhus i Köping och Falun.

Det goda samarbetet med iblandade parter har varit avgörande när det gäller förarbetet.

– Vi önskar naturligtvis att etableringsprocesser alltid kunde gå lika smidigt som denna, säger Martin Norrman, vd på Biltema Real Estate, i ett uttalande.

Stoppas i norr

Biltema önskar också att öppna ett varuhus i Kiruna.

Men planerna stoppas nu av mark- och miljödomstolen, rapporterar TV4.

Den föreslagna detaljplanen bedöms blockera renar från att röra sig mellan betesområde och kalvningsland.

– Det är inte handelsområdet i sig, utan planläggningen i övrigt som har varit problematisk för oss. Vi ser behov av gröna ventiler i den här staden, att det finns möjlighet för renar, men även andra djur, att kunna passera, säger Lars-Marcus Kuhmunen, ordförande i Gabna sameby, enligt kanalen.

Kommunen vill bygga

Från kommunens håll arbetar man för att få till ett Biltemavaruhus i staden.

Lösningar som stängsel och viadukter kan diskuteras för att få igenom etableringen, menar kommunen.

Men någon annan plats för varuhuset är svår att hitta, hävdar kommunalrådet Mats Taavenikuu (S).

– Marken har varit reserverad för stadsomvandlingen och för nya centrum under en ganska lång tid. Så det är viktigt för oss att vi får Biltema på plats, säger han, till kanalen.

Kommunen har överklagat beslutet till Mark- och miljööverdomstolen.

LÄS MER: 35 000 nya företag – stark vändning i Sverige

2 000 anställda

I Sverige finns det för närvarande 65 Biltemavaruhus, samtidigt som kedjan fortsätter att etablera sig på nya platser.

Antalet anställda är omkring 2 000 personer, på lågpriskedjan som startade i en källarlokal i Linköping redan 1963.

Till en början bestod verksamheten av postorderförsäljning av bildelar och biltillbehör.

1976 öppnade det första varuhuset i Linköping.

Huvudkontoret ligger i Partille i Göteborg.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


5 juli 2026

Enormt extremväder breder ut sig

2026 07 05

Utvecklingen är tydlig.

Antalet extremväder blir fler och fler.

Det är inte längesedan en historisk värmebölja låg över Europa, då flera nya värmekord slogs.

Nu breder en gigantisk marin värmebölja ut sig i Stilla havet, rapporterar Washington Post.

– Marina värmeböljor är perioder med ovanligt höga havstemperaturer som hotar livet i havet, förklarar SMHI.

– Dessa extremhändelser har förekommit historiskt, men blir nu allt vanligare på grund av den globala uppvärmningen.

Enormt stor

Den extrema värmen i Stilla havet sträcker sig nu över en yta som är åtta gånger större än USA. Det motsvarar drygt 13 procent av jordens yta, enligt Washington Post.

De ovanligt höga vattentemperaturerna, som väntas få omfattande effekter på vädret under lång tid, når från Peru till Filippinerna.

– Flera månaders värme kan innebära stor påverkan i vinter och vår, säger klimatforskaren Dillon Amaya, till tidningen.

Två anledningar

Bakom de extremt höga temperaturerna ligger två separata värmeböljor. Dels en i södra Stilla havet som tagit form på grund av väderfenomenet El Niño, som är ovanligt stark i år. Dels en värmebölja som vilar över norra Stilla havet.

I närtid väntas de extrema temperaturerna leda till en kraftig tyfon i de västra delarna av Stilla havet.

Dessutom tyder mycket på att en värmekupol är på väg att ta form över västra USA, enligt tidningen.

LÄS OCKSÅ: "Ingen brist på öl" - ryssar hånar Putins Ryssland

Ny värme över Europa

Samtidigt väntas en ny värmebölja över Europa.

I Spanien har de statliga myndigheterna gått ut med en orange varning inför veckan som ligger framför, rapporterar Euronews.

– Varningen gäller stora delar av landet när en andra värmebölja slår till, med temperaturer på uppemot 44 grader, uppger nyhetskanalen.

Östersjön

Det är inte bara världshaven som blir varmare. Samma tendens syns i Sveriges direkta närhet.

– Östersjön, som har värmts upp snabbare än något annat kustnära hav, är särskilt sårbar, uppger SMHI.

– För att skydda de marina miljöerna är det avgörande att minska utsläppen av växthusgaser och stärka skyddet för våra hav.

LÄS OCKSÅ: Stor attack på gång i Europa - USA slår larm

Foto: fiquetdidier1

Text: Redaktionen