Föräldrar varnas inför skolavslutningen

2023 06 02

 Polisen går nu ut med en varning till alla föräldrar i Sverige avseende skolavslutningarna.

Det är bara några dagar kvar till de efterlängtade skolavslutningarna runt om i Sverige.

Men det som är tänkt att vara ett glatt firande kan snabbt förvandlas till en tragedi för skolbarnen.

Spårar ur

Polismyndigheten vill nu att allmänheten följer sex olika punkter som är extra viktiga och aktuella nu när sommarlovet står för dörren.

Bakgrunden är att alltför många barn och ungdomar spårar ur i samband med skolavslutningen.

– När ungdomar är berusade ökar risken för att de utsätts för eller begår brott.

Det understryker polisen.

– Du som förälder har en mycket viktig och utmanande roll för att se till så att ditt barns firande inte slutar på fel sätt.

Alkohol och  fester

Polisen betonar att det finns flera saker som föräldrar bör se till att göra – och det är något som hela samhället kan hjälpa till med.

Polisen går ut med sex olika uppmaningar

- Köp aldrig ut alkohol och ha koll på alkohol som finns i hemmet. Polisen träffar många ungdomar som har tagit alkoholen hemifrån.

- Ha en öppen dialog med ditt barn om inställning till alkohol, fester och att vara ute sent på kvällarna.

Torrschampo och lustgas

- Ha koll på vart ditt barn ska och vem hen ska umgås med.

- Prata gärna med föräldrar till ditt barns kompisar och hjälps åt att hålla koll.

- Se till att du är tillgänglig under kvällen om något skulle hända. Om vi exempelvis träffar på ditt barn kraftigt berusat vill vi inte mötas av en telefonsvarare.

- Torrschampo och lustgas används mer och mer av ungdomarna för berusning, vilket kan vara förenat med livsfara. Prata med ditt barn om riskerna med detta.

Farliga studentflak

En annan fara som uppmärksammats mycket senaste åren är riskerna med diverse studentflak, studenbilar och andra fordon där eleverna festar och firar samtidigt som fordonen åker runt i samhället.

Det finns stora risker med att stå upp, dricka alkohol, vifta och skrika samtidigt som fordonet susar fram på gatan.

Foto: Mats Fallqvist, Länsmuseet Gävleborg

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen