Folkhälsomyndigheten går ut med covid-direktiv

2024 08 20

Sverige och världen blir inte av med covid-19.

Antalet fall har ökat kraftigt i landet under sommaren. I slutet av juli noterades en ökning med elva procent jämfört med en vecka tidigare.

Antalet som vårdas på sjukhus ökade med 30 procent – även det inom loppet av en vecka – under en närliggande period.

– Vi ser en ökning av fall och det har ökat vecka för vecka. Det är en uppåtgående trend de senaste fem veckorna och nivån är helt klart högre än vad den var i början av sommaren, sade Magnus Gisslén, statsepidemiolog på Folkhälsomyndigheten, till Aftonbladet nyligen.

FHM:s råd om du blir snuvig

Med anledning av att smittan ökar igen har frågan på nytt bollats upp vad man ska göra om man upplever förkylningssymtom eller snuva under hösten.

Under pandemin var budskapet att man skulle hålla sig hemma.

Men trots att viruset ökar går nu Folkhälsomyndigheten istället ut med rådet att det inte finns någon anledning att stanna hemma från jobbet om man har snuva.

Det rapporterar Sveriges Radio.

– Magnus Gisslén menar att många har ett skydd sedan tidigare. Därför ska man leva som vanligt trots snuva, framhåller P4 Göteborg och hänvisar till statsepidemiologen.

Det finns dock specifika grupper som det är särskilt viktigt att vara försiktig med.

Precis som tidigare handlar det om olika riskgrupper, exempelvis spädbarn och äldre.

LÄS MER: Ny variant av Covid-19 – folk blir sjuka igen

Flera undervarianter

Ökningen tros bero på en ny variant, eller närmare bestämt flera nya undervarianter, av viruset.

– Immuniteten mot de nya varianterna verkar vara kortvarig. Man kan insjukna i covid bara några månader efter en tidigare infektion. Det är något vi kommer behöva lära oss att leva med, säger Micael Widerström, smittskyddsläkare i regionen, till DN.

Fortsatt är rekommendationen att vaccinera sig.

Covid-19 har ju utvecklats till en lindrigare luftvägsinfektion, men det är ju fortfarande så att den ändå orsakar ett större antal personer som behöver vårdas på sjukhus än till exempel influensan, säger Malin Enarsson, smittskyddsläkare i Region Sörmland, till SVT.

Foto: CDC resp Lena Katarina Johansson

Text: Redaktionen


Enormt fynd i Sverige – ”historieböckerna måste skrivas om”

2026 01 28

Massiva fynd har hittats i norra Sverige.

Historieböckerna om norra Sverige kan behöva skrivas om.

Detta efter att flera arkeologiska fynd har gjorts vid bygget av Västra länken i Umeå.

Fynden förändrar historien

Under utgrävningarna för Västra länken i Umeå har arkeologer gjort enastående stora fynd från bronsåldern som visar på långt mer avancerad bosättning och jordbruk än man tidigare trott i norra Sverige.

Arkeologer har hittat spår av bofast jordbruk med tamboskap, något som tidigare inte varit känt för denna del av landet under bronsåldern.

Den enorma mängden fyndmaterial, inklusive redskap och spår av byggnader, gör att forskarna beskriver upptäckten som en av de största i modern svensk arkeologi.

– Vi kan konstatera att vi skriver om historien, just när det gäller bronsåldern här i Umeåregionen. Det påverkar synen av hur vi bott och ekonomin vi haft i norra Sverige, säger Jans Heinerud, arkeolog på Västerbottens museum, till SVT.

LÄS MER: Husbilsjätte i konkurs – omsatte en halv miljard

Tydlig tidslinje

Forskare betonar att storleken på fynden, både i antal föremål och omfattning av bosättningsspår, gör dem unika.

– Ingen av oss var förberedda på de enorma mängderna fynd, den tydliga tidslinjen och framför allt fynden som ikullkastar det vi lärt oss på historielektionerna, säger Nina Karlsson, sektionschef vid Västerbottens museum.

Upptäckterna har nu dokumenterats i en rapport på cirka 1 000 sidor, som nyligen godkänts av Länsstyrelsen och resultaten beskrivs som mycket uppseendeväckande.

– Fynden är supersensationella – liknande hus har tidigare bara hittats i södra Sverige, säger Tone Hellsten, arkeolog på Västerbottens museum, till SR.

Fynden ställs nu ut på Västerbottens museum.

Andra fynd i Sverige

Fyndet i Umeå är unikt i sitt slag, men kan jämföras med andra stora arkeologiska upptäckter i Sverige.

Ett exempel är Spillingsskatten på Gotland, världens största vikingatida silverskatt med över 67 kilo silver från 800‑talet, en upptäckt som omdefinierat synen på handel och rikedom i vikingatidens Skandinavien.

Andra betydande fynd inkluderar Molnby‑skatten i Uppland med 163 vikingatida silvermynt och Sundveda‑skatten, en stor silverskatt från Vikingatiden som hittades nära Märsta i Stockholm.

LÄS MER: Svenska kronan dundrar förbi drömnivån

Foto: MiningWatch Portugal

Text: Redaktionen


26 januari 2026

SWEDBANK: Gräns dras vid 50 000 kronor för privatpersoner

2026 01 27

Relationen mellan pengar och lycka är sedan länge ett omdebatterat ämne.

Studier har visat ett visst samband mellan ökad inkomst och nivå av lycka.

Nu presenterar Swedbank, i samarbete med Sparbankerna och Handelshögskolan i Stockholm, en färsk rapport på ämnet.

– Pengar är inte lycka, men ekonomi påverkar hur vi mår, säger Madelén Falkenhäll, ekonom för finansiell hälsa på Swedbank, i ett uttalande.

– En trygg ekonomisk bas minskar stress och oro, och ökar möjligheterna att bygga en trygg och självständig tillvaro. Hur vi använder de pengar vi har spelar också roll.

Gränsen dras vid 50 000 kronor

Det finns flera olika faktorer som påverkar upplevelsen av lycka, men ålder och inkomst är en av dem.

– Lyckan ökar med ålder och inkomst, men högre lön än 50 000 kronor verkar inte göra människor så mycket lyckligare, uppger Swedbank, med hänvisning till rapporten.

– Andelen som är olycklig är däremot betydligt högre bland de med lägst inkomst.

Två av tre väljer lycka

Rapporten innehåller också en studie hur människor värderar pengar i jämförelse med lycka.

Två av tre skulle hellre höja sin känsla av lycka än att höja sin inkomst.

– Det kan tolkas som att människor helst vill ha mer lycka, men att de medvetet eller omedvetet tänker att pengarna är vägen dit, eller att för lite pengar kan stå i vägen för lycka, säger Micael Dahlen, professor i Lycka vid Handelshögskolan i Stockholm.

LÄS OCKSÅ: Ica slår tillbaka om kontanter

Fler slutsatser

Rapporten bekräftar också att de som kan lägga undan pengar i sparande upplever större lycka, och de som spenderar pengar på upplevelser, istället för att köpa grejer, generellt är lyckligare.

– Man kan påverka sin lycka genom att hantera sin ekonomi klokt, säger Madelén Falkenhäll.

– Med ett sparande får man större möjligheter att påverka sitt liv, det ger trygghet och framtidstro. Att göra en budget och att lägga sina pengar på upplevelser och fritidsintressen snarare än shopping skapar också förutsättningar för lycka.

LÄS MER: Matjätte sänker priserna på tusentals varor

Foto: Swedbank

Text: Redaktionen