26 aug 26

”Massflykt vid finska gränsen” – tiotusentals har lämnat

2025 11 26

Mängder av människor lämnar området vid den finska gränsen.

I februari 2022 inledde Ryssland sin fullskaliga invasion av Ukraina.

Sedan dess har den ryska befolkningen drabbats av flera hårda slag, som ett resultat av kriget.

Också i Rysslands norra delar märks stor påverkan.

Befolkningen lämnar

I den ryska Murmanskregionen, som ligger nära den finska gränsen, har den totala befolkningen minskat med omkring tio procent sedan början av kriget.

Men på vissa platser är det betydligt mer.

– Det råder massflykt vid den finska gränsen. På vissa platser har upp till 30 procent av befolkningen försvunnit i Murmanskregionen, rapporterar Iltalehti, med hänvisning till uppgifter från Rysslands statliga statistikmyndighet Rosstat.

73 000 personer har lämnat

Omkring 73 000 personer är den totala befolkningsminskningen i Murmanskregionen sedan krigets start.

– Den 1 januari 2022 bodde 724 500 personer i regionen. Således har Murmanskregionen, om man ska tro statistiken, förlorat tio procent av sin befolkning, rapporterar den norska nyhetstidningen The Barent Observer.

LÄS MER: Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Orsaken är inte helt säker

Anledningen bakom den stora befolkningsminskningen i regionen är inte helt säker, men experter tror att det kan bero på flera saker.

– De militära experter vi intervjuade höll inte med varandra. Vissa menar att förändringarna kan vara relaterade till fientligheterna i Ukraina, uppger tidningen.

– Andra tror att invånarna kan ha lämnat i massor, men experter känner inte till några storskaliga truppförflyttningar eller stora nedläggningar av infrastruktur.

Ukrainska attacker

Ukrainakriget har märkts av också i regionen runt Murmansk, eftersom ukrainska drönarattacker ibland har slagit ner i området.

– Kolahalvön, där Murmansk ligger, är en av Rysslands mest militariserade regioner och målet för flera ukrainska attacker, uppger Iltalehti.

Flera små byar i Rysslands norra delar riskerar nu att dö ut.

– Avfolkningen orsakas av brist på jobb och en allmän försämring av infrastruktur och levnadsstandard, framhåller tidningen.

LÄS MER: Ryssland attackerat – 970 kilometer från Ukraina

Foto: Joakim Honkasalo

Text: Redaktionen


8 november 2025

Massiv blackout över Ryssland – Moskva paralyserat

2026 10 09

En omfattande blackout har drabbat stora delar av Ryssland.

En massiv blackout har drabbat Ryssland och orsakat omfattande internetstörningar.

Detta efter morgonens drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Rjazanregionen, rapporterar United24 media.

Nätet utslaget

Problemen började omkring klockan 16 på torsdagen, enligt de ryska störningsövervakningstjänsterna Sboy.rf och Downdetector.

Störningarna har påverkat en rad olika tjänster i landet med allt ifrån banker, butiker, mobiloperatörer, transporttjänster och streamingplattformar.

Även Google, YouTube, RuTube och flera stora ryska sajter har haft problem.

De allvarligaste problemen har rapporterats i huvudstaden Moskva och i Sankt Petersburg där stor del av infrastrukturen har påverkats kraftigt.

Användare har bland annat haft problem med T-Bank, internetleverantören SkyNet och molntjänsten Mango Office.

Även flera stora ryska medier, däribland RBC, RIA Novosti, Kommersant, Vedomosti, Interfax och Vesti, har haft åtkomstproblem.

Vissa sajter uppges ha varit otillgängliga även via VPN.

Andra läser: Turkiet står redo – Erdogan ger besked

Drönarattack mot Yandex

Störningarna kommer efter en nattlig ukrainsk drönarattack mot ett Yandex-datacenter i Sasovo i Rjazanregionen.

En brand bröt ut vid anläggningen och användare fick därefter problem med bland annat Yandex Disk och Yandex Documents.

Efter attacken bekräftade techjätten en ”incident” och problem med strömförsörjningen, utan att offentligt medge någon koppling till den rapporterade drönarattacken.

– Enligt företagets uppdateringar började störningarna runt klockan 01.31, och ungefär 40 minuter senare hade situationen ännu inte stabiliserats, uppgav Kyiv Independent under morgonen.

Yandex har ännu inte kunnat bekräfta om det skadade datacentret kan återställas fullt ut.

Anläggningen uppges ha haft två av företagets tre superdatorer och varit en viktig del av Yandex tekniska infrastruktur.

Biljettsystem och tåg påverkas

Störningarna har även fått praktiska konsekvenser.

Försäljningen av bussbiljetter online i Moskvaområdet har påverkats när ett datacenter som stödjer systemet slutat fungera.

– Driften av datacentret som säkerställer funktionen för tjänsterna för köp av biljetter online har stoppats, skriver ryska myndigheter.

Bussbolaget MosTransAvto uppger att återställningen kan ta upp till 24 timmar.

Ryska järnvägar bekräftar samtidigt att ”vissa användare” kunde få problem med företagets webbplats på grund av ”externa tjänster”.

Passagerarappen fortsatte däremot att fungera.

Yandex har tidigare under torsdagen också dolt sina fyra molndatacenter på sin egen karttjänst efter attacken. Bland de dolda anläggningarna finns det nu drabbade centret i Sasovo.

Andra läser: Länsförsäkringar: Så kan pensionärer förbättra sin ekonomi

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


09 okt 26

”Det är inte klokt” – socialdemokrater bestörta

2026 10 09

Centerpartiets och Vänsterpartiets röda linjer ligger kvar och regeringsförhandlingarna står still.

Situationen väcker stor frustration inom Socialdemokraterna.

Flera tunga S-profiler riktar skarp kritik mot regeringsprocessen, rapporterar Expressen.

– Nu räknar alla med att ingenting kommer att hända förrän det skett två kanske tre misslyckade statsministeromröstningar, säger en högt uppsatt socialdemokrat till tidningen.

– Det är inte klokt. Den här modellen för regeringsbildning underlättar småpartiers krångel, fortsätter S-toppen.

V-ilska inför mötet

Samtidigt förbereder sig de rödgröna partierna för sitt första gemensamma möte efter valet.

Vid lunchtid  börjar företrädare för partierna anlända till mötesplatsen Högberga gård på Lidingö.

Mötet, som sker på initiativ av Centerpartiet, kritiseras på förhand. Flera V-politiker utrycker sitt missnöje på sociala medier.

– C:s möte som de arrangerar imorgon känns mest som ett skådespel. Allt liksom för att slippa sitta ned och förhandla om regering och politik. C är specialister på att måla in sig i hörn och tycka att de är politikens gåva till mänskligheten, skriver V-veteranen Ulla Andersson på X.

Vänsterpartiets utrikespolitiska talesperson Håkan Svenneling kritiserar valet av mötesplats.

– Det finns många svenska landsbygder som skulle behöva hamna i politikens och medias rampljus. Rika Lidingö kommun är inte en av dem. Tragiskt att Centerpartiet valt 'ett spahotell för livsnjutare sedan 1911' som platsen för sitt seminarium, skriver han på Threads.

Läs mer: UPPGIFTER: Då ställs S inför det stora testet 

Andersson: ”Jättebra initiativ”

S-ledaren Magdalena Andersson har anlänt till Högberga gård.

– Jag tycker att det här är ett jättebra initiativ som Centerpartiet har tagit, det blir en möjlighet för alla fyra partier att få en gemensam bild av utmaningar som Sverige står inför, säger hon till SVT inför mötet.

– Jag hoppas att det här kan leda till fler samtal och fler möjligheter att träffas alla fyra partier.

Andra läser: Superlaser rullas ut – nu kommer bilister inte undan längre 

Foto: Socialdemokraterna 

Text: Redaktionen