JUST NU: Oroväckande uppgifter från Israel

2023 04 07

Efter att spänningarna mellan Israel och Palestina återigen ökat varnar FN för att konflikten riskerar att eskalera.

Under morgonen har två israeliska kvinnor skjutits till döds vid en attack i Hamra, på norra Västbanken, rapporterar The Times of Israel.  

Flera attacker under morgonen  

I dag, fredag, ska även den israeliska militären genomfört flera attacker runt om i Libanon.  

Attackerna ska ha varit ett svar på den omfattande raketbeskjutningen som kom från Libanons territorium. Det är antingen islamistgruppen Hamas eller den palestinska gruppen Islamiska Jihad som ligger bakom anfallen, skriver Expressen. 

Sammanlagt har 30 raketer skjutits mot Israel.  

Allvarligaste läget sedan 2006 

FN:s fredsbevarande styrkor manar nu till lugn för att det inte ska ske en upptrappning av konflikten.

Läget beskrivs som det allvarligaste vid gränsen sedan 2006.  

Vill inte starta krig 

Enligt FN:s interimsstyrka (UNIFIL) har både Libanon och Israel sagt att de inte vill starta krig med varandra.  

– Ingen vill ha en eskalering just nu. Alla pratar med alla. Det finns många meddelanden som går genom politiska sfärer för att försöka trappa ner det, säger Israels försvarsstyrkor internationell talesman, överstelöjtnant Richard Hecht till CNN.  

 Stormning av moské

Spänningarna ökade i onsdags efter att israelisk polis stormade AL Aqsa-Moskén i Jerusalem under högtidsmånaden Ramadan. Närmare 350 personer greps.  

Enligt palestinska Röda korset ska sju palestinier ha skadats av gummikulor under sammandrabbningarna med polisen.  

– Jag ska medge att jag inte förstår logiken med att förflytta hundratals muslimer när berget kommer att öppnas igen för bön bara om några timmar, skrev Haaretz reporter på plats, Nir Hasson, på Twitter. 

Efter stormningen svarade Hamas med att skicka totalt 16 raketer mot Israel under onsdagsmorgonen.

Aktionen beskrivs som en hämndaktion för stormningen av al Aqsa-Moskén.  

Internationella ledare oroade  

Norges utrikesminister Anniken Huitfeldt är förfärad över raketattackerna mot Israel.  

– Jag är bestört över de massiva raketattackerna mot Israel i går. Attacker mot civila är alltid oacceptabla och måste upphöra omedelbart. Alla åtgärder som kan bidra till att eskalera situationen måste undvikas. Jag ger också mitt fulla stöd till FN:s insatser, säger Huitfeldt till NTB.  

Foto: T. Brandon

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 aug 2026

Chockfaktura på väg – blir ”hemskt dyrt” för hushållen

2026 08 03

Elpriserna skjuter i höjden.

I juli var de dubbelt så dyra jämfört med samma period förra året.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en kommentar till Expressen.

Enligt experten behöver hushållen stålsätta sig inför prisökningar på mellan 30 och 40 procent i höst jämfört med föregående år. 

Hemberg flaggar för att det kan bli "hemskt dyrt" för många hushåll. För villaägare kan det innebära flera tusen kronor i ökade kostnader.  

– Det kan innebära 1 500 kronor extra i oktober och sedan fortsätta under hösten. Man får hoppas att folk har tänkt på att de har haft billiga elräkningar under sommaren och sparat pengarna till hösten, säger han till tidningen.

Flera förklaringar

Den kommande prissmällen förklaras av flera faktorer. Hemberg pekar bland annat på ovanligt låga nivåer i vattenmagasinen, driftstörningar i kärnkraftverk och krisen i Mellanöstern.

–  Kärnkraften kommer tillbaka, så den är vi inte oroliga för. Men om vattenmagasinen inte fylls på och Hormuzkrisen inte löser sig kommer den att hänga kvar under vintern, säger han till Expressen.

ANDRA LÄSER: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Omvänt läge på elmarknaden

Under sommaren har elmarknaden förändrats i Sverige. Elen är som billigast på dagen i stället för på natten.

Kunder som har elavtal med kvart- eller timpris kan spara tusenlappar genom att flytta sin elanvändning till de billigare timmarna, uppger Rasam Sheibeh, energi- och klimatrådgivare vid Sollentuna kommun.

Han uppmanar även hushållen att se över sina elavtal.

– Det är viktigt att jämföra vilket avtal och vilket bolag man har valt, för att vara säker på att man har det rätta, säger Sheibeh till SVT Nyheter.

Att anpassa sin elförbrukning är dock lättare sagt än gjort. Många befinner sig på jobbet när elpriset är som lägst mitt på dagen.

– I och med att vi får mer icke planerbar produktion i nätet och större prisvariation så kan du tjäna mer om du är flexibel. Då får man ställa sig frågan: kan och vill jag vara det? säger Elföretagens elmarknadsanalytikern Magnus Thorstensson till DN.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset faller 

Foto: M Lis

Text: Redaktionen