12 sep 26

FN pekar ut Sverige – “saknar motstycke”

2023 12 13

Nästan en halv miljon människor dödas på ett år.

Det konstaterar FN:s avdelning för narkotika och brott, UNODC, i en ny rapport.

Organisationen har granskat dödstalen för 2021 och kommit fram till att det totalt mördades uppskattningsvis 458 000 personer i hela världen – 52 personer varje timme.

– Studien visar att 2021 var ett exceptionellt dödligt år, framhåller UNODC i sin rapport.

Pekar ut Sverige

I sammanställningen fastnar organisationen specifikt vid Sverige – som man kallar för ett “märkbart undantag”.

FN-kontoret har förutom dödstal från 2021 delvis även tittat på motsvarande siffror från fjolåret, vilket gör att underlaget samlar det dödliga våldet både under den förra S-regeringen och den nuvarande M-KD-L-regeringen med SD som samarbetspartner.

– Sverige har upplevt nivåer av gängvåld och vapenrelaterade dödsfall på senare år som saknar motstycke, uttrycks i UNODC:s rapport.

– Det förekom 391 skjutningar i Sverige, 63 av dem var dödliga under 2022.

"Ser ingenting liknande"

I rapporten tas det då inte heller hänsyn till den våldsvåg som Sverige upplevt under hösten, där statsminister Ulf Kristersson slog fast att det som förekommer här inte sker någon annanstans i EU.

– Nu drabbas allt fler barn och helt oskyldiga människor av det grova våldet. Jag kan inte nog understryka hur allvarligt läget är, sade Ulf Kristersson i sitt tal till nationen i slutet av september.

– Sverige har aldrig förr sett något liknande. Inget annat land i Europa ser något liknande.

Vill dra lärdomar

Experterna är dock inte förvånade över att Sverige får sådan uppmärksamhet i FN:s dödsrapport.

– Det internationella intresset för utvecklingen i Sverige har varit ganska högt. Förenklat handlar det om att händer det i Sverige kan det hända var som helst, säger Amir Rostami, som är professor i kriminologi vid högskolan i Gävle tillika forskare vid Institutet för framtidsstudier, till Göteborgs-Posten.

Att Sverige, med robusta institutioner och med en stark välfärd, drabbas i så hög utsträckning gör att andra länder vill förstå vad som trappar upp det dödliga våldet.

– Då vill man dra lärdomar om det som händer här för att inte få samma utveckling i sina länder, säger Amir Rostami.

Unga män

I en särskild fakturaruta tillägnad Sverige skriver UNODC att ökningen av antalet dödsskjutningar i Sverige är kopplad till kriminella miljöer i socialt utsatta områden.

Omkring 8 av 10 mord sker i just en kriminell miljö, enligt rapporten.

– Dessutom begås en betydande andel av alla rapporterade mord av unga män i åldern 20-29, framhåller UNODC.

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 26

Tydligt regeringsbesked från SD

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) har lämnat tillbaka talmannens sonderingsuppdrag.

S-ledaren gav upp det första försöket att bilda regering efter att Vänsterpartiet ställt sig bakom Moderaternas kandidat Andreas Norlén i talmansomröstningen.

– Därmed har det bildats en ny konstellation i riksdagen av vänsterpartister och moderater, framhöll Andersson på en pressträff före omröstningen.

Kristerssons plan

Norlén blev återvald av riksdagen och får därmed fortsätta som talman en tredje mandatperiod.

Nu ska han ta ställning till vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Om valet faller på Ulf Kristersson (M) väntas M-ledaren försöka samla stöd kring en gemensam ekonomisk politik. Kristersson vill samla riksdagens fem ”icke-socialistiska” partier – det vill säga de fyra Tidöpartierna samt Centerpartiet.        

SD ger tydligt besked

C säger dock fortsatt nej till att samarbeta med Sverigedemokraterna.

Samtidigt står SD fast vid sitt krav på att fälla varje regering där de själva inte ingår. Det uppger Jimmie Åkesson efter valet av talman.  

–  Vi kommer inte acceptera någon regering som vi själva inte sitter med i, säger SD-ledaren till SVT.

Därmed kvarstår en tydlig låsning mellan de partier som Ulf Kristersson vill samla bakom en regering.

”Regeringsparti eller oppositionsparti”

Jimmie Åkessons besked ligger i linje med SD:s tidigare hållning i regeringsfrågan.

– Inför valet år 2026 kommer vi sverigedemokrater att ta upp kampen mot sossarna om att bli Sveriges största parti och efter nästa val är vi antingen ett regeringsparti eller ett oppositionsparti, sade SD-ledaren i sitt sommartal.

Läs också: ”En miljard kan dö” – Bill Gates varnar

FAKTA: Så bildas regeringen

- Det vanligaste skälet till att en ny regering bildas är efter ett riksdagsval.

- Det är riksdagens talman som tar fram ett förslag till statsminister.

- Riksdagen röstar om statsministern som talmannen har föreslagit.

- Den som väljs till statsminister utser övriga ministrar i regeringen.

- Statsministern avger en regeringsförklaring där hen redogör för det viktigaste i den politik som hen vill arbeta för framöver.

- Regeringsskiftet sker vid en konselj på slottet där statschefen konstaterar att regeringsskiftet har ägt rum.

Källa: Riksdagen

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak

Foto: Olle Friman Regeringskansliet

Text: Redaktionen


28 sep 2026

Tidöparti bjuder in V – vill se stor reform

2026 09 28

Magdalena Andersson (S) ger upp sonderingsförsöket.

Socialdemokraterna har kört fast i försöket att bilda regering, meddelade Magdalena Andersson på måndagsförmiddagen. Beskedet kom efter att Vänsterpartiet bekräftat att de kommer att rösta på Andreas Norlén, Moderaternas förslag till nästa talman, i dagens omröstning.

– Det är rimligt att den konstellation som nu har gjort upp i talmansvalet kan gå vidare att försöka komma vidare i regeringsfrågan, säger Andersson på en pressträff.

Bjuder in V

Magdalena Andersson hann knappt avsluta pressträffen innan reaktionerna ramlade in från partiledare på högersidan.

Simona Mohamsson (L) vänder sig direkt till Vänsterpartiets vice ordförande Ida Gabrielsson.

– Ida! Med Magda blir inget gjort. Låt oss fika om att stärka rätten till personlig assistans, skriver L-ledaren på X. 

Frågan om personlig assistans ses av Liberalerna som en av de viktigaste frågorna inom svensk välfärd. Fikan är en tydlig passning till Gabrielssons besked i Agenda igår, där hon hävdade att den rödgröna sidan inte lyckats samla sig.

– Vi har än så länge inte fått till en fika mellan alla fyra partier, vilket är något vi i Vänsterpartiet velat väldigt länge, sade Ida Gabrielsson i SVT.

Läs också: Trump erbjuder vapen till ärkerivalen

V-ledaren slår tillbaka

Nooshi Dadgostar (V) har bemött Anderssons påstående om att V gått med i ett nytt block med Tidöpartierna.

Hon hävdar att uttalandet är märkligt och att talmansbeskedet inte är politiskt.

– Det har vi inte, utan vi har redogjort för anledningarna till att vi behöver en erfaren och duglig person, som har skött de här förhandlingarna tidigare och har lång erfarenhet av det, säger hon till Expressen.

Även Jimmie Åkesson (SD) har kommenterat Magdalena Anderssons besked. SD-ledaren menar att det var väntat.

– Att hon inte får ihop sitt regeringsunderlag har vi vetat länge. Dagens besked borde därför inte komma som en chock för någon, framhåller han för samma tidning.

Andra läser: Lägre a-kassa för många

Foto: Agnes Stuber/Vänsterpartiet

Text: Redaktionen