JUST NU: Flyktingarnas stora förändring – återvänder till kriget

2022 04 11

Antalet människor som flyr från Ukraina in till grannlandet Polen minskar, samtidigt som fler tycks återvända till kriget.

Polen har varit en naturlig destination för många av de ukrainare som flytt sina hem efter att de ryska bomberna fallit över deras land och förstört deras städer.

Gränspasseringar minskar

Men nu tycks rörelsemönstret stanna av, uppger BBC.

Antalet människor som tar sig över gränsen till Polen har sjunkit med betydande siffror de senaste veckorna.

Långt under rekordet

Under gårdagen passerade 28 500 flyktingar den polska gränsen. Det var en minskning med två procent jämfört med lördagen.

Det var dessutom betydligt färre än än det rekord som sattes den 6 mars då 142 300 ukrainare flydde till grannlandet.

Ännu större skillnad idag

Ännu större var skillnaden idag under måndagsmorgonen.

– Idag, fram till 07.00 på morgonen, 5 900 [personer] – en minskning med 14 procent, meddelar den polska gränskontrollen på Twitter.

Fler återvänder till Ukraina

Samtidigt kommer även rapporter om att antalet som istället tar den omvända vägen, från Polen in till Ukraina, ökar. 

På söndagen passerade 19 400 människor den polska gränsen och reste in i Ukraina enligt BBC. Det är oklart vad det beror på att så många uppges återvända.

1,5 miljoner återstår

Över två och en halv miljon människor har flytt från Ukraina till Polen sedan Ryssland invaderade landet 24 februari. I Polen återstår nu strax under 1,5 miljoner ukrainska flyktingar.

Snittet för hur många som rest från Ukraina till Polen sedan kriget bröt ut ligger på 16 800 om dagen. 

Humanitära korridorer öppnas

Det kommer också rapporter om hur hur fler humanitära korridorer öppnas för att möjliggöra evakuering av fler människor. Nio stycken väntas sättas i bruk idag, uppger Sky News.

– De planerade korridorerna kommer att hjälpa till att evakuera människor från Ukrainas östra regioner, säger biträdande premiärminister Iryna Vereshchuk.

Foto: MFA of Ukraine

Text: Redaktionen


“Chockvåg” i Ryssland – “Ingen har pengarna som krävs”

2026 08 08

Ukrainas attacker mot Wildberries-lager sätter spår.

Ukraina har genomfört en rad attacker mot lager tillhörande den ryska e-handelsjätten Wildberries.

I bland annat St. Petersburg, Krasnodar, Jekaterinburg och utanför Moskva har “Rysslands Amazon” fått besök av ukrainska drönare.

Över en miljon kvadratmeter av lageryta ska ha förstörts, rapporterar Reuters.

Attackerna skickar chockvågor genom Rysslands detaljhandel och påverkar inte bara franchisetagare utan även tiotusentals småföretag som förlitar sig på Wildberries för att sälja sina produkter online.

“Ingen har pengarna”

Franchisetagare och småföretag förlorar stora pengar på grund av attackerna.

Så här låter det från en källa nära Kreml:

– Det kommer att bli en våg av konkurser. Ingen har så mycket pengar som krävs för att stötta säljarna – det handlar om hundratals miljarder rubel. Det är en allvarlig smäll mot ekonomin, säger källan.

Hög inflation

Den ryska centralbankschefen Elvira Nabiullina fruktar samtidigt att attackerna kan få fart på den redan höga inflationstakten i landet.

Och då kan ekonomin bromsas ytterligare.

Ekonomen Elina Ribakova förklarar.

– Även om den ryska ekonomin sannolikt kommer att visa nolltillväxt i år, och befann sig i en avmattning under det första kvartalet, är inflationen fortfarande hög. Därför skulle varje liten chock kunna tvinga centralbanken att antingen sakta ner sänkningarna avsevärt eller till och med stoppa dem helt. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Attackerades igår

Så sent som igår attackerades Wildberries i Jekaterinburg.

En kraftig brand utbröt i ett av kedjans logistikcenter beläget omkring 2 000 kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Moscow Times.

1,18 miljoner

Satellitbilder visar att minst 1,18 miljoner kvadratmeter av Wildberries lageryta – vilket motsvarar mer än 20 procent av bolagets totala kapacitet – har skadats eller förstörts sedan kampanjen inleddes.

Attacker mot Wildberries har bland annat registrerats i Jekaterinburg, Izhevsk, St. Petersburg, Krasnodar, Ryazan, Penza, Volgograd och utanför Moskva.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


7 augusti 2026

Sydkorea går in och räddar Ryssland

2026 08 07

Ryssland får hjälp från oväntat håll.

Historiskt har den ryska energiindustrin varit en av världens dominanter.

Landet har sålt sin olja världen över. Men den senaste tiden har rollerna blivit omvända.

Nyligen började Ryssland köpa bränsle från flera olika länder, för att täcka upp för den stora bristen i landet. Bland annat från Indien.

– Detta är en ironisk vändning, eftersom raffinerad rysk olja nu skickas tillbaka från det land som sedan 2022 har blivit Rysslands främsta sjöburna importör av råolja, skriver RBC Ukraine.

Sydkorea skickar fartyg

Nu kan ytterligare ett land läggas till listan, över stater som går in och räddar upp den ryska bränslekrisen.

Omkring 30 000 ton bränsle har skickats från Sydkorea till Ryssland, rapporterar Reuters.

Två stora tankers lastade med diesel och flygbränsle har tagit sikte på en rysk hamn i Fjärran Östern. Ett av fartygen har redan kommit fram och det andra närmar sig och förväntas lasta av under de kommande dagarna.

Putin har erkänt

I slutet av juli erkände Putin för första gången svårigheter på den ryska bränslemarknaden.

Ukrainas attacker har slagit ut omkring 30 procent av Rysslands kapacitet på landets oljeraffinaderier, enligt Financial Times.

Dessutom har ett exportförbud införts för bränsle.

ANDRA LÄSER: Tyskt jättefartyg attackerat

Tillåter försäljning igen

I veckan kom beskedet att Ryssland fortsättningsvis kommer tillåta produktion, import och försäljning av bensin med de äldre miljöklasserna, som sedan länge varit förbjudet.

Det tillfälliga tillståndet gäller till sommaren 2027.

– Det beslut som har fattats är av tillfällig karaktär. Det syftar till att säkerställa en stabil försörjning av den inhemska marknaden med fordonsbränsle och förhindra en eventuell brist, betonar det ryska energidepartementet och tillägger att det är en ”krisåtgärd”, rapporterar oberoende Moscow Times.

Samtidigt har importen av både bensin och diesel från de allierade grannarna i Belarus nått rekordnivåer den senaste månaden.

LÄS OCKSÅ: Beskedet: Ukraina bygger eget supervapen 

Foto: D. Bernard resp President of Russia Office

Text: Redaktionen