JUST NU: Flygvapenchefen svarar på kärnvapenuppgifterna

2022 03 30

– Hade vi sett ett ökat hot hade vi informerat om detta. Det kan man känna sig helt trygg med.

Det säger Carl-Johan Edström, chef för svenska flygvapnet, till Aftonbladet efter uppgifterna om att två av de fyra ryska stridsflygplanen som kränkte svenskt luftrum i början av mars var bestyckade med kärnvapen, vilket TV4 Nyheterna var först med att rapportera om.

Vill inte kommentera uppgifterna

Carl-Johan Edström vill inte kommentera uppgifterna om huruvida stridsflygplanen bar på kärnvapen eller inte.

– Hur de var beväpnade är ingenting vi kommenterar. Vår bedömning, även efter detta, är att det inte finns något förhöjt hot just nu. Men vi kan inte utesluta ett angrepp på lång sikt, säger han till Aftonbladet.

Medveten om Rysslands kärnvapenarsenal

Han hänvisar till att det finns en del information som flygvapnet inte får eller kan berätta om. Svenska flygvapnet är väl medveten om Rysslands kärnvapenarsenal, men kommenterar inte beväpning, konstaterar Carl-Johan Edström.

Experten är kritisk

Johan Wiktorin, rådgivare i säkerhets- och underrättelsefrågor och medlem av Kungliga Krigsvetenskapsakademien, är skeptiskt till uppgifterna om kärnvapen.

– Su-24 är förvisso designade för att bära taktiska kärnvapen, men i form av bomber. De måste alltså flyga fram till ett mål. Formationen med eskorterande SU-27 som blev beskriven i samband med kränkningen talar dessutom emot ett uppträdande som man borde ha med sådan last, skriver han på Twitter.

Vill skrämma oss

Wiktorin anser att det är troligare att uppgifterna syftar till att skrämma Sverige.

– Allt tal och uppgifter om kärnvapen är designade för att skrämma oss. Därmed inte sagt att vi ska nonchalera denna typ av vapen, men vi måste hålla huvudet kallt. Ha det i åtanke varje gång det blir tal om detta, skriver han.

Foto: Försvarsmakten

Text: Redaktionen


26 november 2025

JUST NU: Chockbesked för USA – Kina snart i kapp

2025 11 26

USA har allt större anledning att oroa sig över Kina.

Maktkampen mellan stormakterna USA och Kina har blivit allt mer intensiv på senare år.

Nu kommer en rapport om Kinas militära förmåga som bör oroa Donald Trump.

Kina snart i kapp

Den militära maktklyftan mellan USA och Kina minskar i snabb takt, rapporterar Newsweek.

En ny ranking från den australiensiska tankesmedjan Lowy Institute visar att Kina håller på att fylla igen gapet mellan länderna när det gäller militär kapacitet, i synnerhet i den viktiga Indo-Stillahavsregionen.

– Kina fortsätter att urholka USA:s övertag när det gäller militär kapacitet, skriver Lowy Institute i sitt årliga Asia Power Index, enligt tidningen.

– År 2025 är USA:s ledning inom den här mätningen bara två tredjedelar av vad den var 2017, enligt tankesmedjan.

Storsatsar på militären

Kina har under diktatorn Xi Jinpings ledning satt upp som mål att bygga upp en militär av ”världsklass” till år 2049, men har alltså redan nu en hög militär kapacitet.

Ett av de viktigaste målen för Kinas militära storsatsning är att köra det mycket svårt och kostsamt för USA att ingripa i en potentiell konflikt.

Kina har bland annat gjort militära framsteg inom luft- och sjökrigföring, enligt rapporten. Även inom teknik och underhåll har landets förmåga utvecklats, bland annat när det gäller långdistanssystem.

Kina kan också stärka sin ställning i regionen på grund av att USA är mer engagerade globalt och därför behöver sprida sina resurser mer.

– Medan Washingtons strategiska fokus är globalt, är Pekings militära resurser koncentrerade närmare hemlandet, skriver rapportförfattarna, enligt tidningen.

Underrättelsetjänsten varnar

USA har dock fortfarande en betydande fördel bland annat när det gäller kategorin ”försvarsnätverk”, vilket syftar på allianser, försvarsdiplomati med mera.

Men Kina växer sig alltså starkare, och även amerikansk underrättelsetjänst har varnat för utvecklingen.

– Folkets Befrielsearmé (Kinas armé) har en gemensam styrka som kan bedriva fullskalig krigföring för att utmana USA:s intervention i en regional situation, projicera makt globalt och säkra det som Peking hävdar är sitt suveräna territorium, skriver amerikansk underrättelsetjänst i en analys, enligt tidningen.

Foto: The White House resp A. Luengo

Text: Redaktionen


JUST NU: Filmen alla vill se på Netlix – världens mest sedda

2025 11 26

Den nya julfilmen ”Champagne Problems” gör succé på Netflix.

Filmen har 20,5 miljoner visningar sedan premiären den 19 november.

Siffran innebär att ”Champagne Problems” är världens mest sedda film på streamingplattformen just nu.

”Sagolik miljö”

Filmen är en romantisk komedi med jul- och vintertema. Huvudpersonen Sydney Price (spelad av Minka Kelly) är en arbetsnarkoman som jobbar med företagssammanslagningar.

Sydney skickas till Frankrike på affärsuppdrag inför julen. Hennes uppdrag är att ro i hamn ett uppköp av ett exklusivt franskt champagnemärke.

Under en glamorös utekväll tar affärsuppdraget en oväntad vändning.

Sydney möter Henri (spelad av Tom Wozniczka), och de inleder snabbt en romans. Nästa dag upptäcker hon att Henri är son till grundaren av just det champagnehus som hon är där för att förvärva.

– Det som börjar som en affärsresa förvandlas snabbt till en gnistrande julromantik fylld av charm, humor, champagnebubblor och massor av julstämning. Perfekt för dig som älskar filmer där kärlek och affärer kolliderar i en sagolik miljö, skriver Andreas Gill, redaktör TV.nu, om succéfilmen.

LÄS MER: Årets bästa tv-film är utsedd – finns på Netflix

Premiärdag för Stranger Things

Beskedet om ”Champagne Problems” storsuccé kablas ut under en stor dag för Netflix. I dag, onsdag, är det premiär för den femte och sista säsongen av streamingplattformens dundersuccé Stranger Things.

Det blir avslutningen på serien som slagit tittarrekord efter tittarrekord och som anses vara en av streamingjättens bästa serier genom tiderna.

LÄS MER: Netflix sanslösa succéserie är tillbaka – efter tre år

Foto: Tumisu

Text: Redaktionen