22 sep 2025

Flygplan på väg till Sverige har nödlandat

2024 03 10

Ett flygplan som skulle mot Landvetter har fått nödlanda.

Lufthansas flyg LH818 av typen Airbus A319 var på lördagskvällen på väg från Frankfurt i Tyskland mot Landvetter flygplats i Göteborg.

I luften stötte man dock på oväntade problem, då rökutveckling märktes av i köket.

Det ledde till att planet fick nödlanda i Hamburg, rapporterar den tyska tidningen Bild.

Ingen skadad

Ingen person som var på planet har skadats i samband med händelsen utan det ska ha varit en förhållandevis lugn nödlandning.

– Rent rutinmässigt behövde man nödlanda. Allt löstes odramatiskt och de 125 passagerarna får nu gå på ett nytt flygplan med ett nytt crew enligt rutin, säger Swedavias kommunikatör Frida Jones till SVT.

Anländer senare

Flygplanet som fick nödlanda skulle egentligen ha anlänt till Landvetter klockan 18 på eftermiddagen.

Istället kommer ersättningsplanet att nå Göteborg senare under kvällen.

Det finns ännu inga officiella uppgifter angående vad som föranledde rökutvecklingen, och tekniker undersöker nu saken.

Miljontals människor

Landvetter, dit planet var på väg innan det nödlandade, byggdes år 1972 och är idag en internationell flygplats.

– Göteborg Landvetter Airport är en stor arbetsplats som totalt sysselsätter cirka 4.000 personer fördelat på ett hundratal företag. På flygplatsen finns ett utbud av omkring 90 direktlinjer varav ett 50-tal är reguljära och resten charter, framhåller Swedavia.

– Utöver direktlinjerna finns även många charterdestinationer. Totalt passerar närmare sju miljoner passagerare flygplatsens dörrar varje år, där cirka 75 procent kommer från utrikesflyget.

Viktig frakthub

Utöver det kommersiella flygandet är Landvetter även en viktig frakthub.

– Med läge mitt i Skandinavien, mellan Oslo-Köpenhamn-Stockholm, är Göteborg Landvetter Airport en frakthub för interkontinental frakt och målet är att öka fraktfrekvenserna ytterligare framöver. På sikt ska verksamhet breddas för att i framtiden bli ett centrum för resor i hela regionen, där kompletterande transportslag möts på flygplatsen.

Foto: J. Isai Ramos Figueroa

Text: Redaktionen


25 augusti 2026

Kraftigt oväder på väg – då brakar det loss

2026 08 25

Regn och rusk är på väg i riktning mot Sverige.

Veckan inleds med fint väder på de flesta håll i landet.

Ett högtryck dominerar väderläget och så väntas det fortsätta några dagar till.

Samtidigt är ett nytt kraftigt regnoväder på väg in västerifrån.

I danska medier varnas nu för ett häftigt väderomslag.

– Det är viktigt att njuta av det soliga och sommarvarma vädret på onsdag och torsdag, eftersom prognoserna på fredag förutspår en kraftig väderförändring, uppger TV2.

– En kallfront är på väg över Nordsjön, och redan från fredagsmorgonen kommer den att orsaka temperatursänkningar och perioder med kraftig nederbörd och lokal åska.

Lågtryck drar in över Sverige

Lågtrycket väntas under fredagen också dra in över Sverige. Även om prognosen ännu inte är helt säker, får flera delar av landet räkna med betydligt blötare väder den kommande helgen.

– På fredag närmar sig ett lågtryck på Nordsjön. Troligen rör sig tillhörande frontsystem med regn upp över Götaland under fredagens andra halva, uppger SMHI.

– Under helgen parkerar lågtrycket över Skandinavien med regn och skurar. Dock är detaljerna kring detta ännu osäkra.

LÄS OCKSÅ: Stor brand härjar i Ryssland

Stora regnmängder väntar

I Danmark visar prognosen på stora mängder regn under helgen.

Det är dags att ersätta parasollerna med regnkläder och paraplyer, skriver TV2.

– Resten av helgen kommer också att bjuda på stora mängder regn, och lokalt kan vi få upp till 60 millimeter. Som jämförelse ligger genomsnittet på cirka 80 millimeter i hela landet under augusti, rapporterar kanalen.

Orange varning ligger kvar

De stora regnmängderna i norra Sverige har ställt till stora bekymmer den senaste tiden.

Den orangea varning som legat sedan förra veckan, ligger kvar. I nuläget sträcker den sig till och med fredag.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden, samt Ljusån, framhåller SMHI.

LÄS MER: Ryssland hotar Finland – ”är ett legitimt mål”

Foto: R. Sanner

Text: Redaktionen


26 augusti 2026

Många får samma sms just nu – radera direkt

2026 08 26

Bedrägliga sms cirkulerar just nu i Sverige.

Bedragare hittar konstant nya nischer och metoder för att försöka lura folk på pengar.

Nu kommer uppgifter om att många svenskar får liknande sms som ser ut att komma från olika parkeringsappar.

Men det rör sig i själva verket om bedrägerier, och den som får den här typen av meddelanden bör radera dem direkt, eller anmäla.

Så kan det se ut

Bedragarna använder loggor som ser ut som de riktiga parkeringsapparna för att försöka lura tilltänkta offer, uppger Råd & Rön.

Sms skickas ut som exempelvis kan se ut så här:

– Hej (mottagarens nummer, reds, anm.). Parkeringsfaktura (påhittat nummer, reds, anm.) på 954 kronor är obetald.

I sms:et finns en uppmaning om att betala innan ett visst datum och en länk som bedragaren hoppas att det tilltänkta offret ska klicka på.

Klicka inte

Den som klickar på länken riskerar att dras in i bedragarens fälla.

Den som vill undvika att bli bedragen bör radera meddelandet direkt, och inte följa några uppmaningar.

Det går också att anmäla meddelandet.

Läs mer: Ryssland attackerat – kraftiga explosioner

Easypark varnar

Ett varumärke som har kapats av bedragarna är Easypark, som går ut och varnar för bedrägeriförsöken.

– Varning: Bluffmejl och SMS cirkulerar i vårt namn. Var extra vaksam och klicka inte på misstänkta länkar, framhåller Easypark.

Och Parkster

Även Parkster har märkt av den besvärande trenden.

De understryker att de aldrig kommer att skicka ut uppmaningar till att uppge känsliga uppgifter som kortuppgifter eller lösenord.

– Det blir allt vanligare med bedrägeriförsök kopplat till felaktiga QR-koder på skyltar, SMS-utskick som utger sig för att vara ett annat företag samt utskick via e-post med diverse uppmaningar. Dessvärre framkommer detta även i parkeringsvärlden. 

Läs mer: Fler arbetslösa får lägre ersättning

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen