Flygplan har tvingats vända om

2024 02 02

Ett TUI-plan har behövt vända om uppe i luften.

På fredagskvällen kommer uppgifter om att ett flygplan har drabbats av problem uppe i luften.

Det rör sig om ett TUI-plan som har behövt vända om i luften, och planet är nu på väg att landa på Arlanda.

Det rapporterar Aftonbladet.

Lämnade Göteborg

Flygplanet hade lämnat Göteborg och var på väg mot turistparadiset Phuket i Thailand när beskedet kom om att man behövde vända om.

– Det kommer att återvända och landa på Arlanda. Där får vi kolla på planet och hitta hotellrum till våra gäster, säger TUI:s kommunikationschef Adam Györk till tidningen.

Tekniskt fel

Enligt uppgifter ska det vara något slags tekniskt fel som ska vara anledningen till att planet behövde vända om.

Planet hade nått så långt som till Azerbadjzjan då felet upptäcktes och man satte kurs tillbaka till Sverige och Arlanda.

Ungefär 330 passagerare befinner sig just nu på planet som beräknas vara tillbaka på svensk mark runt halv tio på fredagskvällen.

Det är ännu oklart exakt vad det är för slags tekniska problem som flygplanet har drabbats av.

EU-regler gäller

När det kommer till situationer där flygplan har drabbats av tekniska fel så är det EU-regler som gäller för konsumenterna.

– EU-domstolen har tidigare kommit fram till att tekniskt fel på flygplanet inte ska ses som en extraordinär omständighet och att du som passagerare då ska ha rätt till kompensation och skadestånd om ditt flyg blir inställt, förklarar Konsumentverket.

Får välja

I sådana fall är det upp till konsumenten att välja om man vill ha återbetalning eller ombokning.

– När ditt flyg blir inställt, och det omfattas av EU-reglerna, har du alltid rätt att välja mellan ombokning eller återbetalning.

– Flygbolaget ska alltid erbjuda ombokning eller återbetalning. Det spelar ingen roll varför flyget ställs in eller när du fick informationen om att flyget var inställt.

Arkivfoto: S. Grochowicz

Text: Redaktionen


Regn och åska drar in – här brakar det loss imorgon

2026 08 31

Regn och kyligare väder är att vänta den kommande tiden.

Nu gör höstvädret entré på riktigt, och sommaren tackar för sig för den här gången.

Under den kommande veckan är det regn och kyligare väder att vänta i Sverige.

På vissa håll kan det bli kraftiga regnskurar – och i morgon måndag är åska att vänta, meddelar SMHI.

Här brakar det loss

Molnigt och regnigt väder kännetecknar vädret på måndagen.

Ett lite mer samlat område med skurar rör sig norrut över södra och mellersta Norrland. 

– Ytterligare ett nytt skurområde drar under dagen också in över södra Götaland. Dessa skurar kan bli ganska kraftiga med inslag av åska, framhåller vädermyndigheten.

SMHI:s meteorolog Catharina Wahlström kommenterar.

– Det kan bli ganska stora mängder i Götaland, främst i östra, men också i inre delen. Mellan 30 och 50 mm på ett dygn, säger hon till SvD.

–Det kan bli kraftig åska både i Götaland och delar av Svealand.

Stabiliseras på tisdagen

På tisdag är det främst Norrbottens län som berörs av regn och skurar, men även över Götaland kan någon enstaka skur förekomma.

På andra håll i landet ser det ut att spricka upp.

Under onsdagen har de flesta håll i landet ganska gott om utrymme för solen, men här och var någon enstaka skur. 

– Nuvarande prognoser indikerar att det är huvudsakligen sydvästra Götaland och delar av Jämtland som berörs. 

Läs mer: Finansministern utlovar 50 miljarder kronor

Vänder igen

Sedan vänder vädret igen.

Från torsdag och framåt pekar prognosen åt lite mer ostadigt väder.

Det innebär att nya skurar in västerifrån över norra Norrland och delar av Götaland.  

Och vädret ser inte ut att stabiliseras inom någon nära förestående framtid.

Mer regn och rusk

Mer regn och rusk är sedan att vänta under helgen.

– Även fredagen och lördagen ser det ut att bli skurbetonat över ungefär samma områden och därmed torrare över landets mellersta delar, meddelar SMHI.

– Söndag-måndag tyder en del på att ett lite mer omfattande lågtryck med regn når in över landet, men här blir prognosen mer osäker. 

Läs mer: Här satsar svenskarna sina sparpengar

Foto: NOAA

Text: Redaktionen


31 aug 2026

UPPGIFTER: “De kommer hänga mig” – Putin larmar närmsta kretsen

2026 08 31

Rysslands diktator Vladimir Putin är inträngd i ett hörn.

Den ryska ledaren tycks under sommaren ha bestämt sig för att eskalera kriget i Ukraina.

Enligt den ansedda tidningen The Economist beror det på Putins eget huvudmål: att bevara sin egen makt och i slutändan sitt eget liv.

Om Ryssland avslutar kriget utan att ens ha uppnått minimimålet, att erövra hela Ukrainas östra Donbasregion, skulle det utsätta diktatorn för fysisk fara, lyder bedömningen.

– “De kommer att hänga mig”, sade han till några av sina kumpaner vid ett tillfälle under kriget enligt en insider, skriver The Economist.

Elitkälla: "Tsaren är naken"

Uppgifterna kommer samtidigt som stämningen bland både elit och befolkning i Ryssland blir allt mer ansträngd. “Det tysta samtycket” till kriget bleknar i takt med ukrainska attacker mot rysk energi långt in i landet.

Det största problemet, säger en insiderkälla, är inte så mycket ekonomin eller bristen på militär framgång, utan den tid kriget har slösats bort: oavsett resultatet är nästan fem år ett misslyckande, skriver The Economist.

– Det finns en växande känsla av att tsaren är naken, säger en annan medlem av eliten, enligt samma tidning.

Läs mer: Ukrainsk fullträff – ”Putins ögon” har slagits ut

Stubb: Mobilisering enda valet för Putin

Exakt vad en eskalering skulle innebära är fortfarande oklart. Bedömare pekar på att Ryssland sannolikt skulle kunna intensifiera hybridkrigföring och sabotage mot andra europeiska länder.

Att Moskva med militär kraft ger sig på ett Natoland bedömer Finlands president Alexander Stubb som osannolikt. 

– Jag ser inga bevis eller fakta för det, säger Stubb till tyska Bild.

Just nu är Rysslands möjligheter till upptrappning ganska begränsade. Det enda Ryssland fortfarande kan eskalera med är mobilisering. Och mobilisering skulle, tror jag, få inrikespolitiska konsekvenser i Ryssland.

Andra läser: Massiva rökmoln över Ryssland – se videon här

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen