Flygplan har tvingats nödlanda – på väg till Gran Canaria

2024 11 24

Ett flyg som var på väg till Gran Canaria har nödlandat på grund av en akut situation.

Flyget hade lämnat Umeå och satt kurs mot den spanska solkusten.

En passagerare blev dock allvarligt sjuk under resan.

Då tvingades flygplanet nödlanda i Frankrike och en insats inleddes på planet.

Det rapporterar SVT.

“Snabb läkarvård”

Planet hade kommit halvvägs till slutdestinationen när en äldre dam akut blev sjuk.

Bedömningen var att läkarvård inte kunde vänta, och personalen ombord påbörjade en insats.

– Vid ett sånt tillfälle när en gäst blir akut sjuk är säkerheten och välbefinnandet det allra viktigaste. Så väl i luften som på jorden är tiden en viktig faktor, säger Vings kommunikationschef Claes Pellvik.

Fördes till sjukhus

Damen fick vård på planet som landade i franska Bordeaux.

Ambulanspersonal kom då dit för att ta hand om henne och föra henne till ett närliggande sjukhus.

Enligt Pellvik ska hon nu vara i förhållandevis god hälsa, och planet kunde efter händelsen fortsätta resan till Spanien.

– Passagerarna och besättningen tog situationen bra, det var en lugn stämning ombord, fortsätter Pellvik.

Det är oklart om hon hade underliggande sjukdomsbesvär innan flygningen började.

Kan förvärras

Det finns vissa sjukdomstillstånd som kan förvärras uppe i luften.

Det förklarar försäkringsbolaget Europeiska Erv.

– Eftersom kabintrycket i ett flygplan får innesluten luft att expandera kan det leda till stora problem om man på grund av sjukdom, skada eller operation har innesluten luft i till exempel skallbenet eller lungorna, förklarar Erv.

– De höga höjderna man flyger påverkar även blodets syrebärande förmåga vilket kan vara farligt för personer med hjärtsjukdomar eller blodbrist.

Bra att veta

Erv fortsätter.

– Av samma orsak bör personer med feber helt undvika att flyga, eftersom sjukdomstillståndet leder till ett ökat syrebehov. Ett annat exempel på sådant som kan ställa till med besvär är den låga luftfuktigheten.

– För friska personer kan den vara jobbig eftersom den kan orsaka irriterade slemhinnor i ögon och luftvägar men för en person som nyligen genomgått en operation i något av dessa områden kan den utgöra en allvarlig risk

Foto: E. Jong

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

Total kollaps – helt land har slocknat

2026 08 03

Omkring tio miljoner människor famlar i mörker.

Elnätet har kollapsat.

Allt ljus slocknade bums.

Nu är hela Kuba utan ström, rapporterar Reuters.

– Avbrottet följer tre landsomfattande strömavbrott i juli och kommer samtidigt som en USA-införd oljeblockad ytterligare belastar öns åldrande energiinfrastruktur, skriver nyhetsbyrån.

"Total frånkoppling"

Den oljeblockad som USA och president Donald Trump satte in efter att ha tillfångatagit Venezuelas diktator Nicolás Maduro i januari har slagit hårt mot Kuba, som köpt majoriteten av sin olja från just Venezuela.

Nattens haveri kom strax före klockan 23 i natt, lokal tid.

– En total frånkoppling av det nationella elkraftsystemet har inträffat, skriver det statliga elbolaget UNE på X.

Stort missnöje utbröt

När ljuset plötsligt slocknade i huvudstaden Havanna i natt utbröt ett stort missnöje bland invånarna på stan, rapporterar AFP.

Avbrottet kommer bara 24 timmar efter att västra delen av Kuba satts i mörker.

Strömavbrotten har gjort det normala livet nästan omöjligt, och varje avbrott innebär också att vattenförsörjningen sipprar ut och takfläktarna stannar av, skriver nyhetsbyrån.

Andra läser: “Vi har inte tillräckligt” – krisbesked från Ryssland

Sätter eld på sopor

I de värst drabbade områdena har många invånare uttryckt sin frustration genom att sätta eld på sopor eller skapa oväsen genom att slå på grytor och stekpannor.

– Det är en växande påfrestning för ett samhälle som är vant vid motgångar men nu fast i en flera månader lång kris som inte har något uppenbart slut i sikte, erfar AFP.

Det är kombinationen av brist på bränsle och en föråldrad infrastruktur som får elnätet på Kuba att återkommande kollapsa.

USA har fortsatt att vägra släppa in ny olja till önationen.

Andra läser: Ryssland har attackerat amerikansk anläggning

Arkivfoto: X

Text: Redaktionen