Flygplan har tvingats nödlanda – på väg till Gran Canaria

2024 11 24

Ett flyg som var på väg till Gran Canaria har nödlandat på grund av en akut situation.

Flyget hade lämnat Umeå och satt kurs mot den spanska solkusten.

En passagerare blev dock allvarligt sjuk under resan.

Då tvingades flygplanet nödlanda i Frankrike och en insats inleddes på planet.

Det rapporterar SVT.

“Snabb läkarvård”

Planet hade kommit halvvägs till slutdestinationen när en äldre dam akut blev sjuk.

Bedömningen var att läkarvård inte kunde vänta, och personalen ombord påbörjade en insats.

– Vid ett sånt tillfälle när en gäst blir akut sjuk är säkerheten och välbefinnandet det allra viktigaste. Så väl i luften som på jorden är tiden en viktig faktor, säger Vings kommunikationschef Claes Pellvik.

Fördes till sjukhus

Damen fick vård på planet som landade i franska Bordeaux.

Ambulanspersonal kom då dit för att ta hand om henne och föra henne till ett närliggande sjukhus.

Enligt Pellvik ska hon nu vara i förhållandevis god hälsa, och planet kunde efter händelsen fortsätta resan till Spanien.

– Passagerarna och besättningen tog situationen bra, det var en lugn stämning ombord, fortsätter Pellvik.

Det är oklart om hon hade underliggande sjukdomsbesvär innan flygningen började.

Kan förvärras

Det finns vissa sjukdomstillstånd som kan förvärras uppe i luften.

Det förklarar försäkringsbolaget Europeiska Erv.

– Eftersom kabintrycket i ett flygplan får innesluten luft att expandera kan det leda till stora problem om man på grund av sjukdom, skada eller operation har innesluten luft i till exempel skallbenet eller lungorna, förklarar Erv.

– De höga höjderna man flyger påverkar även blodets syrebärande förmåga vilket kan vara farligt för personer med hjärtsjukdomar eller blodbrist.

Bra att veta

Erv fortsätter.

– Av samma orsak bör personer med feber helt undvika att flyga, eftersom sjukdomstillståndet leder till ett ökat syrebehov. Ett annat exempel på sådant som kan ställa till med besvär är den låga luftfuktigheten.

– För friska personer kan den vara jobbig eftersom den kan orsaka irriterade slemhinnor i ögon och luftvägar men för en person som nyligen genomgått en operation i något av dessa områden kan den utgöra en allvarlig risk

Foto: E. Jong

Text: Redaktionen


Jätteras för ett parti – ny mätning är här

2026 08 21

Med bara några veckor kvar till valet nås Tidöpartierna av ett oroväckande besked.

Sannolikheten för att Liberalerna klarar riksdagsspärren har störtdykt.

Det visar en färsk mätning från SvD/Newsworthy, som är framtagen tillsammans med statistiker från Lunds och Uppsalas universitet.

Prognosen är unik i sitt slag och bygger på en modell som analyserar mönster i de senaste opinionsmätningarna och valen. Varje gång en ny opinionsmätning publiceras simulerar den 1 000 val för att ge en bild av partiernas potentiella väljarstöd på valdagen.

Nu visar modellen att Liberalernas chanser att klara riksdagsspärren har minskat kraftigt. På bara en vecka har sannolikheten sjunkit från 44 till 29 procent.

Samtidigt bedöms sannolikheten för en Tidöseger i valet till mindre än 10 procent.

– Det är fortfarande en väldigt kännbar skillnad mellan blocken, och Liberalernas läge ser allt sämre ut. Allra mest troligt är att det blir ett maktskifte, säger Jens Finnäs, datajournalist och grundare av Newsworthy, till SvD.

”Ingen tendens till spurt”

I juni visade samma modell att Liberalerna hade 50 procents sannolikhet att klara fyraprocentsspärren.

Men den senaste veckan har situationen förändrats drastiskt. L har hamnat långt under spärren i flera opinionsundersökningar, vilket Newsworthy tagit hänsyn till.

– Det finns ingen tendens till spurt i datan så därför börjar det sjunka ned. Nu säger modellen: Okej, det är för lite tid kvar för att något ska hända, säger statistikern Jonas Wallin till tidningen.

Utan Liberalerna kommer Tidöpartierna få mycket svårt att samla en majoritet i riksdagen.

LÄS OCKSÅ: Svenskt Näringsliv: Tung smäll hotar Sverige efter valet 

Utesluter stödröster

Kräftgången fortsätter för Liberalerna.

Och partiet kan inte räkna med någon hjälp från Sverigedemokraterna.

Det fastslår SD-ledaren Jimmie Åkesson. Han uppmanar SD-väljare att inte stödrösta på L, trots att partiets överlevnad är avgörande för högersidan.

–  Jag uppmanar ingen att på något sätt stödrösta på dem. Man bör stödrösta på Sverigedemokraterna, säger han till TV4 och beskriver L som SD:s ”motpol” i Tidösamarbetet.

– Liberalernas förhandlingsposition kanske inte är den som sverigedemokratiska väljare vill ska vara den starka. 

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet resp Svante Rinalder Regeringskansliet

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen