Flygplan har nödlandat på Arlanda

2024 01 10

Ett SAS-flygplan, som var på väg från Arlanda till Helsingfors, har tvingats vända i luften.

Lisa Mjörning, som är presstalesperson på Sjö- och flygräddningscentralen JRCC, berättar att planet vände tillbaka på grund av röklukt i kabinen.

–  Det var ett SAS-plan som deklarerade "Mayday" på grund av röklukt i kabin.

– Vi har inga uppgifter om vad som hänt.

Det säger Lisa Mjörning till Aftonbladet.

Nödlandat

Flygplanen har återvänt till Arlanda.

Vid 14.20-tiden genomfördes en lyckad nödlandning, uppger JRCC.

Över 30 personer

Över 30 personer befann sig ombord på flygplanet – totalt handlar det om 32 personer.

SAS har kommenterat nödlandningen.

Enligt flygbolaget har ingen brand uppstått i flygplanet.  

– De bara kände att det var röklukt, det är ingenting som brinner.

Det säger SAS presschef Irena Busic till Aftonbladet.

Ska kontrolleras

SAS-flygplanet kommer att genomgå en kontroll under dagen. 

– Nu får man göra en teknisk kontroll på det flyget, säger Irena Busic till Expressen. 

Passagerarna erbjuds att byta till ett annat plan och återuppta resan till den finska huvudstaden. 

Fakta Sjö- och flygräddningscentralen JRCC

- Sjö- och flygräddningsinsatserna leds och koordineras av räddningsledare och larmen inkommer via 112, telefon, VHF-radio eller via satellit.

- Räddningsledaren är ansvarig för att bedöma larmen och fatta beslut om att inleda räddningsinsats och med lagen som stöd har man tillgång till ett stort kluster av olika resurser.

- Man larmar ut de resurser som anses bäst lämpade både i förhållande till geografisk placering och typ av larm.

Källa: JRCC

Arkivfoto: SAS Group

Text: Redaktionen


Butikskedjan Power går ut med varning till kunder

2025 02 10

Butikskedjan Power varnar för bedrägerier och falska hemsidor.

Elektronikkedjan är ett av många företag som tvingas rikta den här typen av meddelanden till kunderna.

Bedrägerier ställer till med stora problem - och Power har märkt att deras varumärke används för att genomföra sådana brott.

Därför går kedjan nu ut med en varning till kunderna.

Power varnar

Så här lyder Powers varning:

– Just nu cirkulerar det bluff-SMS från avsändaren "Power" där ordernummer som börjar på 6 och ett falskt 08-nummer anges, varnar kedjan.

– POWER skickar enbart ut SMS med avsändare POWER (stora bokstäver), våra webbordrar börjar med nummer 21 och numret för att kontakta oss på via kundtjänst är 08 517 66 000. Kontrollera att SMS'et du fått stämmer överens med detta, annars är det falskt.

Även bedrägerisida

Power har även lagt märke till att det dyker upp bedrägerisidor.

– Just nu får vi in kunder som lagt ordrar på www.power-sverige.com. Detta är en bedrägerisida och inget som POWER står bakom. Power.se är den enda hemsidan som vi säljer produkter online på.

Olika typer

Power förklarar att bedragarna använder sig av olika typer av metoder för att lura folk.

– Bedragare kan försöka nå dig via mejl, telefonsamtal eller SMS och påstå att de representerar POWER Sverige, förklarar kedjan.

– Ett exempel kan vara att de ringer dig, utan att du haft tidigare kontakt, och utger sig för att vara från kundtjänst. De kan be om personlig information, lösenord eller annan känslig information.

Leveranser och sociala medier

Power varnar även för leveransbedrägerier och att bedragarna använder sociala medier.

Kunder kan få ett SMS eller mejl där det står att man beställt något och att det är på väg till postombud och vid frågor ska kedjan kontakta oss på ett telefonnummer. 

Detta nummer leder till bedragare som sannolikt kommer försöka få dig att logga in med BankID.

– Bedragare kan skapa falska webbplatser eller sociala medieprofiler som ser ut som POWER Sveriges officiella sida, fortsätter Power.

– De kan försöka locka kunder med tävlingar för att göra köp eller för lämna ut personlig information. Ofta säljs produkter till enormt billiga priser.

Foto: Power Noel Edling

Text: Redaktionen


Elon Musk stänger av kritiserad världsstjärna från X

2025 02 10

Elon Musk stänger av den amerikanska rapstjärnan Kanye West.

Från och med nu är artisten portad från sociala medieplattformen X, låter entreprenören meddela på måndagsförmiddagen svensk tid.

Skrev antisemitiska inlägg

Kanye West, som numera går under artistnamnet Ye, har dragit på sig omfattande kritik efter att ha publicerat en rad antisemitiska inlägg på X i fredags.

– Jag är en nazist. Jag älskar Hitler, skrev bland annat rapparen.

Kommentarerna fördömdes omedelbart.

Genast kom också kraven på Elon Musk att stänga av West från X.

– Vi kan inte stoppa en galen trångsynt person från att spy ut hatfylld, okunnig galla… men vi kan sluta ge honom en megafon, herr Musk, framhöll exempelvis Vänner-stjärnan och skådespelaren David Schwimmer på Instagram efteråt.

"Sprider hat"

Schwimmer tillade:

– Kanye West har 32,7 miljoner följare på din plattform. Det är dubbelt så många människor än antalet judar som finns. Hans sjuka hatretorik leder till våld mot judar i verkligheten.

Även Anti-Defamation League, en icke-statlig organisaiton som arbetar med att bekämpa antisemitism, har uttalat sig om saken.

– Låt oss kalla Yes hatfyllda offentliga gnäll för vad det verkligen är: ett sorgligt försök till uppmärksamhet som pekar ut judar som syndabock. Tyvärr får det uppmärksamhet eftersom Kanye har en långtgående plattform för att sprida sin antisemitism och hat, sade organisationens vd Jonathan A. Greenblatt i ett uttalande.

Kontot borttaget

Efter påtryckningarna har Kanye Wests konto nu försvunnit från X.

Elon Musk, som äger plattformen, bekräftar att artistens konto har stängts av.

– Med tanke på vad han har postat är hans konto nu klassificerat som NSFW. Ni ska inte se det längre, skriver Musk.

NSFW står för Not Safe For Work, vilket betyder “Inte säkert för arbetsplatsen” på svenska.

Foto: J. Christ resp The Royal Society

Text. Redaktionen