Flygplan från Belarus landade i Stockholm trots EU-beskedet

2021 05 25

Trots att EU igår meddelade att alla flygplan från Belarus stoppas från att flyga in i EU:s luftrum landade ett flygplan från Minsk idag på Arlanda.

Detta trots att Stefan Löfven efter EU-mötet igår konstaterade att snabba beslut var mycket viktigt efter att diktatorn tvingade ett Ryanairplan att nödlanda i Minsk för att gripa en demokratiaktivist .

- Det här var ett oacceptabelt agerande från Belarus sida och det är viktigt att ett sådant möts med kraftfulla och omedelbara konsekvenser, sa statsministern.

Orsaken till att planet ändå tilläts landa är att EU-beslutet ännu inte har formaliserats ännu rapporterar TT enligt GP. Beslutet om att stoppa diktaturens flygbolag kommer att bli ett hårt ekonomiskt slag mot regimen uppger BBC News. EU inledde sina sanktioner mot Belarus redan 2004 och sedan dess har de trappats upp ytterligare, inte minst i samband med regimens våldsamheter mot befolkningen och demokratiaktivister vid och efter valfusket.

ANALYS

Det är oerhört viktigt att EU:s signaler når fram med kraft och snabbhet och därför är det inte bra att regimens flygplan fortfarande tillåts flyga in i Sverige och EU. Förbudet behöver införas snarast.

[yop_poll id="96"]

Oväntat land välkomnar ryska turister – skrytbygge invigs i juli

2025 06 26

Efter den fullskaliga invasionen av Ukraina har ryska turister fått det svårare.

Västerländska länder har stängt luftrummen för ryska flygplan, vilket lett till färre flygrutter och dyrare biljettpriser för ryska resenärer.

Snart kommer dock ryska turister att erbjudas ett helt nytt semesteralternativ.

Världens mest slutna land Nordkorea, som inte är känt för sin turistnäring, sträcker ut handen till ryska resenärer.

Diktaturen har öppnat en exklusiv badort som ska locka ryska turister, rapporterar Moscow Times med hänvisning till sydkoreanska myndigheter.

– Semesteranläggningen Wonsan Kalma, som ligger på landets östkust, planeras att öppna för turister i juli, skriver tidningen.

20 000 personer

Komplexet sträcker sig över en fyra kilometer lång kuststräcka. Inom området finns hotell, restauranger, köpcentrum och en vattenpark. 

Det kommer även att erbjudas ”exklusiva VIP-boenden” till turister som vill leva extra lyxigt.

– Turistzonen är utrustad med hotell och andra boenden med plats för cirka 20 000 personer, vilket gör det möjligt för inhemska och internationella besökare att välja det boende som passar deras önskemål bäst, uppger den sydkoreanska nyhetsbyrån KNCA.

Främst ryska turister

Semesterorten väntas främst fyllas av ryska turister, rapporterar Moscow Times.

Tidningen hänvisar till att den ryske ambassadören Alexander Matsegora deltog i öppningsceremonin som hedersgäst.

– Att den ryske ambassadören bjöds in och uppmärksammades i statliga medier tycks vara ett medvetet drag riktat mot ryska turister.

Semesterorten öppnas också i ett skede där relationen mellan Nordkorea och Ryssland har stärkts.

Nyligen återupptogs den gränsöverskridande tågtrafiken mellan länderna. En direkt flyglinje mellan Moskva och Pyongyang har också upprättats.

LÄS MER: USA säger nej – Putin kan andas ut

Foto: Analogicus

Text: Redaktionen


JUST NU: Polisen varnar alla med Bank-ID

2025 06 26

Allt fler användare av Bank-ID blir lurade.

I ett färskt uttalande uppger polisen att det inte bara är äldre som drabbas av bedragare som lurar till sig offrens mobila Bank-ID.

Även unga och vuxna drabbas i hög utsträckning, enligt polisen.

Unga svenskar är särskilt utsatta. 

– Unga personer är en utsatt grupp för bedrägerier eftersom de ofta är omedvetna om riskerna och inte alltid har tillräckliga kunskaper om hur man skyddar sig mot brott. Det kan räcka med att till exempel låna ut sin mobil, som är ett slags nyckel till ens liv, säger Adam Zolynski, förundersökningsledare vid bedrägerisektionen i region Väst.

Zolynski varnar för att låna ut telefonen till okända personer som exempelvis påstår att de bara ska ringa ett snabbt samtal.

Han uppmanar också allmänheten att vidta ökad vaksamhet vid användning av Bank-ID.

– Den som kommer åt ditt Bank-ID i mobilen kan ta lån i ditt namn, tömma dina konton eller köpa saker på kredit. Det kan förstöra din ekonomi i flera år framåt. Skriv aldrig in din Bank-ID-kod när någon annan ser på.

”Säg nej”

Adam Zolynski berättar att han sett konsekvenserna för unga brottsoffer som blivit utsatta av bedragare.

Många blir svårt skuldsatta. Lån tecknas i den unges namn hos banker och kreditgivare. 

Det leder i sin tur till svårigheter att teckna bostadskontrakt, få lån eller skaffa olika abonnemang.

I värsta kan den utsatte hamna hos Kronofogden.

– Blir du pressad att låna ut mobilen – säg nej. Det är inte oförskämt, det är smart, säger Adam Zolynski.

Flera uppmaningar

På sin hemsida går polisen ut med flera uppmaningar till den som blivit utsatt för bedrägeri.

Om brottet inte är pågående eller om polisen inte behöver komma till platsen, vidta följande åtgärder:

  1. Kontakta din bank så snart du kan för att spärra ditt bankkort, bank-id, stoppa överföringar och informera om vad som hänt. Banken har bäst förutsättningar att lyckas stoppa transaktionerna och hindra bedragarna från att ta dina pengar. 
  2. Kontakta polisen på telefon 114 14 och gör en polisanmälan om bedrägeri. Kortbedrägerier kan anmälas via polisens webbplats. Andra typer av bedrägerier måste anmälas via telefon. 
  3. Gör en reklamation till din bank på de genomförda bedrägliga transaktionerna.

Foto: Bank ID

Text: Redaktionen