02dec25

Flygolycka i Sankt Petersburg – 162 personer ombord

2025 10 20

Ett passagerarflygplan har kraschat på Sankt Petersburgs flygplats.

Flygplanet var på väg till Azerbajdzjans huvudstad Baku, men tvingades gå ner för att nödlanda i Sankt Petersburg.

Beslutet att nödlanda togs efter att ett fel hade upptäckts på flygplanet.

Nödlandningen slutade med att flygplanet kraschade på landningsbanan.

– Olyckan inträffade tidigt på måndagen när ett Airbus A320-plan nödlandade på Pulkovo flygplats. En nödlandning fick göras på grund av ett fel i landningsstället, uppger finska Iltalehti.

162 personer ombord

Flygplatsen utanför Sankt Petersburg är en av Rysslands största flygplatser.

– Planet har spårat ur från landningsbanan på huvudflygplatsen i Sankt Petersburg i Ryssland, rapporterar nyhetsbyrån AFP.

Ombord på flygplanet fanns 162 personer.

Enligt rapporter ska ingen ha skadats allvarligt.

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Fartyg ska bordas – tung smäll för Ryssland

Inte avslöjat företaget

Ryska statliga medier har ännu inte avslöjat namnet på det företag som genomförde flygningen.

Övriga flygningar till och från flygplatsen fick avbrytas under morgontimmarna.

Under de senaste åren har trafiken på flygplatsen stått stilla flera gånger, ofta på grund av ukrainska drönare i luftrummet.

Olycka i somras

I slutet av juli kraschade ett annat flygplan i Ryssland.

Det var i Amurregionen i ryska Fjärran Östern, rapporterade Reuters.

Planet rapporterades försvunnet på väg från Blagoveshchensk till Tynda.

De ryska myndigheterna hittat senare det brinnande flygplanet 16 kilometer från Tynda.

– Planet försvann från radarn när det försökte landa på Tynda flygplats. Enligt den ryska nyhetsbyrån Tass misstänks orsaken till olyckan preliminärt vara ett misstag av planets besättning och dålig sikt, uppger Iltalehti.

Enligt guvernören i Amurregionen, Vasilij Orlov, fanns det totalt 49 personer ombord på planet.

– Enligt preliminära uppgifter fanns det 43 passagerare och 6 besättningsmedlemmar ombord. Alla nödvändiga medel har använts för att söka efter planet, skrev han på sociala medier.

Flygplanet var en sovjettillverkad Antonov An-24.

LÄS OCKSÅ: Kraftig explosion i Ryssland - flera döda och skadade

Foto: F. Halim

Text: Redaktionen


9 feb 2026

Ryssland ska utföra operation i grannland – inleder rekrytering

2026 02 10

Ryssland har inlett en rekrytering för att utföra en operation i Baltikum.

Det handlar om en planerad sabotageoperation i Lettland, uppger Normunds Mežviets, generaldirektör för den lettiska statliga säkerhetstjänsten.

Enligt Lettland siktar Ryssland främst in sig på militära anläggningar och kritisk infrastruktur. Natolandet slår också larm om att Moskva rekryter personer med kopplingar till kriminella nätverk för operationen, rapporterar Pravda.

– De här personerna har också vissa kriminella företagskopplingar, om man så vill. De har ett brett nätverk av kontakter med liknande intressen. Att rekrytera en sådan person ger omfattande möjligheter att förlita sig på dem och involvera andra de känner i liknande aktiviteter, säger Normunds Mežviets enligt tidningen.

"Desperata försök"

Under fjolåret avslöjades en grupp som satt eld på lettiska lokaler som tillhörde ett företag involverat i ett försvarsprojekt året dessförinnan.

Samma grupp ska även ha planerat att attackera lastbilar med ukrainska registreringsskyltar. En lista över potentiella sabotagemål avslöjades också. På listan fanns bland annat kraftanläggningar och militära platser.

– I flera år nu har vi observerat att Ryssland gör ganska desperata försök att etablera nya grupper av unga, utbildade ledare som senare skulle leda så kallade landsmannaorganisationer och samordna rysktalande samhällen för att uppnå ryska mål, säger Normunds Mežviets.

LÄS MER: Lavrovs besked till Europa – ”Vi kommer inte attackera, men…”

Fyra personer i förvar

Den lettiska säkerhetstjänsten har nyligen varnat för att Ryssland kommer att upprätthålla en hög aggressionsnivå under året. Aggressionen bedöms dessutom kunna eskalera.

Enligt säkerhetstjänsten rekryterar Ryssland tidigare fångar och drogmissbrukare som ska delta i operationen. 

Lettland har sedan tidigare gripit fyra personer som fortfarande sitter i förvar. Samtliga misstänks för spionage. Tre av dem är lettiska medborgare.

ANDRA LÄSER: Nordea uppmanar 50-plussare: ”Försök inte konkurrera med yngre”

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


”Nödstopp” i Ryssland – ”katastrofalt för alla”

2026 02 10

En rysk stad har drabbts av ett akut stopp.

Runt 100 000 människor i Belgorod står utan rinnande vatten.

Detta efter att elnätet havererat i samband med ukrainska attacker mot regional infrastruktur, rapporterar oberoende Moscow Times.

Nödstopp i staden

Ryska myndigheter rapporterar att två vattenpumpar i Belgorod tvingats stänga efter att kraftledningarna slagits ut av ukrainska drönare och missiler.

Detta har resulterat i att stora delar av stadens vattenförsörjning stannat av.

– Ungefär 100 000 kunder är utan vatten i de centrala och norra delarna av staden, säger Belgorods borgmästare, Valentin Demidov.

LÄS MER: Ryskt krav på Europa – ”Blir inget fredsavtal annars”

Kraftig påverkan

Regionen har under de senaste veckorna drabbats av upprepade attacker som också har slagit ut el, värme och gas under minusgrader, vilket förvärrar situationen för invånarna.

Belgorods regionsguvernör Vyacheslav Gladkov uppger att omkring 84 000 människor i regionens huvudstad fortfarande är utan värme, gas eller elektricitet efter tidigare flygangrepp.

Ryska myndigheter har beskrivit effekterna som katastrofala för många hushåll, särskilt där infrastrukturen redan är svag.

Hundratals byggnader med centralvärme måste tömmas på hela värmesystemet innan driften kan återupptas på ett säkert sätt.

– Om vi inte gör det här kommer skadorna eller konsekvenserna att bli nästan katastrofala för varje invånare som bor i den här delen av staden, säger Gladkov i ett videomeddelande.

Fortsatt osäkerhet i staden

Tjänstemän arbetar för att återställa både elektricitet och vattenförsörjning, men det är oklart hur snabbt hela systemet kan vara i funktion igen.

Tidigare rapporter har visat att Belgorod‑regionens energisystem redan varit utsatt för intensiva attacker och att återkommande avbrott har skapat stora problem för bostäder, skolor och sjukhus.

De senaste el‑ och värmeavbrotten i Belgorodregionen har inträffat samtidigt som den ryska militären har genomfört egna riktade attacker mot Ukrainas elnät i temperaturer under noll.

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj har anklagat Moskva för att ”försöka använda kylan som ett terrorverktyg.”

LÄS MER: Börsbolag i konkurs

Foto: President of Russia Office resp Cattu

Text: Redaktionen