Flyglarm även i västra Ukraina – Ryssland bombar sönder allt mer av landet

2022 03 13

Rysslands armé har gått över till en destruktiv strategi som går ut på att bomba sönder Ukraina. Och nu på söndagsmorgonen drabbas även västra delarna av landet.

I stad efter stad över det stora landet Ukraina, som är Europas näst största land till ytan efter Ryssland, rapporteras om kraftigt ryskt bombardemang.

Bombas sönder och samman

I såväl miljonstäder som Kharkiv med en och en halv miljoner invånare som i småstäder som Volnovakha med 20 000 invånare använder sig den ryska armén av samma grymma strategi – att bomba staden sönder och samman.

Förvandlas till grus

Allt större delar av de drabbade städerna har helt enkelt förvandlats till grus.

Kharkiv, Mariupol, Mykolaiv, Dnipro, Chernihiv och Sumy är några av de städer som nu bombas mer eller mindre kontinuerligt av Putinregimen, rapporterar CNN.

Såväl sjukhus som bostäder

Till slut är det bara stora högar av grus och sten kvar av det som tidigare var skolor, sjukhus, livsmedelsbutiker, hyreshus, bensinstationer, myndighetsbyggnader, kontor, bostadsvillor och flygplatser.

Existerar inte längre

Det görs ingen skillnad på de olika byggnaderna av de ryska styrkorna som i flera dagar har öst in bomber över Ukrainas städer.

– En del mindre städer existerar helt enkelt inte längre. De är bortraderade, konstaterar Ukrainas president Volodymyr Zelensky.

Etnisk rensning

– Vi är katastroffasen, uppger Läkare utan gränser.

Effekten blir att en stor del av staden invånare tvingas fly och när ryssarna rullar in har de facto en etnisk rensning ägt rum.

Allt mer även i västra Ukraina

De ryska flygangreppen och raketattackerna har tidigare koncentrerats till östra och södra Ukraina men på lördagen och söndagen har den ryska offensiven även brett ut sig allt mer över västra delarna av landet.

Åtta missiler

På söndagsmorgonen bombades det Internationella Fredsbevarings- och Säkerhetscentret utanför staden Lviv i västra Ukraina.

Centret används av Ukrainas fredsbevarande styrkor som sänds ut på internationella uppdrag.

Ryska styrkor har skjutit inte mindre än åtta missiler mot Lvivområdet  enligt regionala myndigheter.

Flera explosioner

Flera explosioner hördes strax före klockan 06 på söndagsmorgonen, rapporterar CNN:s korrespondentteam på plats i Lviv.

Även staden Ivano-Frankivsk har bombats av Putinregimen på söndagsmorgonen. Flygplatsen blev totalt sönderbombad uppger stadens borgmästare Ruslan Martsinkiv  till den ukrainska TV-kanalen Rada. 

Foto: Ministry of Defence of the Russian Federation

Text: Redaktionen


02 jun 26

Historiskt väderbesked i Sverige – första gången sedan 1859

2026 06 03

Flera historiska värmerekord har slagits i Sverige.

Det visar färska siffror från mätstationer runt om i landet.  

Ett 50-tal stationer i Svealand och Norrland med mycket långa mätserier noterade rekordhög vårmedeltemperatur, uppger SMHI.

Årstiden blev bland annat rekordvarm i:

- Uppsala, mätstart 1722

- Stockholm, mätstart 1756

- Härnösand, mätstart 1787

Varmaste sedan 1859

I sin helhet blev våren i Sverige 2026 den varmaste som uppmätts sedan de landsomfattande mätningarna inleddes 1859.

– Värmen märktes tydligast i landets norra delar, där flera gamla rekord slogs med god marginal. På flera platser i Lappland hamnade vårens medeltemperatur dessutom över noll grader för första gången sedan mätningarna startade, framhåller Klarts meteorolog Lasse Rydqvist.

En stark bidragande faktorn till rekordvärmen var den ovanligt milda marsmånaden, som gav våren en mycket varm start.  

– April och maj blev inte lika extrema i hela landet. I södra Sverige låg temperaturerna tidvis närmare det normala, medan norra Sverige fortsatte att ha temperaturer över det normala, uppger Lasse Rydqvist.

Högsta temperaturen

Vårens varmaste dag inträffade den 1 maj i Oskarshamn, då termometern visade 28,6 grader.

Årstidens lägsta temperatur, 23 minusgrader, noterades den 2 mars i Gielas i Lappland.

LÄS OCKSÅ: Dråpslag för många som väljer elbil – stödet kan försvinna 

Extremvärme i Europa

Samtidigt drabbades stora delar av Europa av en extrem värmebölja i maj. Värmerekord har noterats i bland annat, Portugal, Storbritannien och Frankrike.

Extremvärmen kopplas till väderfenomenet El Niño, som är ovanligt starkt i år.

Värmeböljan orsakades av en så kallade värmekupol, där varm luft från Nordafrika har fångats under ett kraftfullt högtrycksområde.

– Det handlar förenklat om ett kraftigt högtryck där varm luft stängs in och pressas nedåt, ungefär som under ett lock, framhåller Klarts Lasse Rydqvist.

ANDRA LÄSER: Svenskar på Mallorca riskerar tusentals kronor i böter

Foto: Y. Bogdanov

Text: Redaktionen


02 jun 26

USA gör storaffär med Sverige

2026 06 03

Den amerikanska militären vänder sig till Sverige.

USA:s armé har lagt en order på 22,4 miljoner dollar på taktiska simuleringssystem från den svenska försvarskoncernen Saab.

Det totala kontraktsvärdet uppskattas till 60,8 miljoner dollar, motsvarande cirka 566 miljoner kronor.

Systemet som Saab ska leverera heter Vehicle Tactical Engagement Simulation System (VTESS) base kits och inkluderar lasersensorer som används på militära fordon vid övningar.

– Med dessa kan användaren genomföra mycket realistiska övningar med sina befintliga fordon och vapensystem. Den nya VTESS-lösningen kan också enkelt integreras med den amerikanska arméns befintliga övningsutrustning, skriver Saab om affären.

Beskrivs som betydlig förbättring

Joakim Alhbin är chef för Saabs affärsenhet Training and Simulation.

Han är mycket nöjd med det nya avtalet och menar att det kommer att stärka den amerikanska stridsförmågan.

– Med Saabs teknologi får den amerikanska armén ett betydligt förbättrat, pålitligt och användarvänligt taktiskt simuleringssystem. Vi utvecklar kontinuerligt teknikdrivna och praktiska träningssystem tillsammans med våra kunder för att möta deras behov allt eftersom dessa förändras, säger Alhbin i ett uttalande.

LÄS MER: Trumps könslag stoppas i USA

Presenterar nytt stridsflygplan

Under tisdagen har Saab presenterat ytterligare en nyhet.

Vid en ceremoni på Saabs anläggning i Linköping lanserade försvarskoncernen det nya stridsflygplanet Gripen F.

Brasilien blir det första landet att köpa det toppmoderna stridsplanet.

– Utrullningen av Gripen F är en gemensam prestation mellan Saab, brasiliansk industri och det brasilianska flygvapnet, och speglar det djupa förtroende vi har byggt upp tillsammans under många år, säger Lars Tossman, chef för Saabs affärsområde Aeronautics.

– Att utveckla detta flygplan tillsammans visar på hur välutvecklat samarbetet är. Det är inte bara ett mycket kapabelt stridsflygplan för det brasilianska flygvapnet, utan också ett konkret resultat av en långsiktig gemensam utveckling och gemensamma ambitioner.

Brasiliens kontrakt med Saab omfattar utveckling och produktion av 36 stridsflygplan: 28 Gripen E och åtta Gripen F. 

LÄS OCKSÅ: Elon Musk varnas för magplask – kan innebära slutet 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen