11 februari 2026

Flyg stoppas på många flygplatser – får inte resa till Sverige

2024 03 15

Över 580 flyg stoppas från sina avgångar på en rad mycket trafikerade flygplatser.

Ett flertal av flygen var planerade att anlända till Sverige idag, men nu får passagerarna med kort varsel reda på att de inte kommer att få lov att gå ombord.

Både idag och imorgon

Kaoset började redan tidigare i veckan när Lufthansa, ett av världens ledande flygbolag, gick ut i strejk.

Nu växer antalet flygplatser som berörs av att bolagets säkerhetspersonal strejkar under hela torsdagen och fredagen.

– Arbetsgivarna lämnade nyligen in ett visserligen förbättrat, men långt ifrån tillfredsställande erbjudande, säger Wolfgang Pieper, huvudförhandlare för fackförbundet Verdi, enligt Deutsche Welle.

– Vi kommer inte att mötas på det här sättet.

Sverige påverkas

Strejken innebär också att en större mängd flyg från Tyskland med destination Sverige nu ställs in med omedelbar verkan.

På Swedavias hemsida ger man besked om att flyg från bland annat just Berlin, Hamburg och Stuttgart inte kommer att landa på Arlanda.

Detsamma gäller Landvetter och Köpenhamns flygplats Kastrup där fyra av fem ankomster från Berlin ställts in på den senare, som används flitigt av svenska resenärer från södra delen av Sverige.

Fem stora flygplatser

Under torsdagen berörs fem av Tysklands större flygplatser:

- Hamburg

- Stuttgart

- Karlsruhe/Baden-Baden

- Köln

- Berlin

Minst 90 000 passagerare

De 580 flyg som väntas ställas in påverkar cirka 90 000 personer som nu inte kommer att kunna resa under torsdagen.

Förutom säkerhetspersonalen strejkar även personal inom gods- och lastkontroll i München idag och imorgon, skriver DW.

På fredagen väntas strejken dessutom expandera till följande flygplatser:

- Hannover

- Dortmund

- Weeze

- Dresden

- Leipzig

Foto: R. Sta

Text: Redaktionen


15 okt 26

PARTILEDARE: ”Sverige ska få en blå regering”

2026 10 15

Magdalena Andersson (S) föll som väntat i torsdagens statsministeromröstning.

Nu är det upp till talmannen Andreas Norlén att föreslå vem av partiledarna som ska få nästa sonderingsuppdrag.

En av kandidaterna är Ulf Kristersson (M).

M-ledaren har dock själv påpekat att han saknar förutsättningar för att bilda en ny regering.  

– Så länge det är 176 mandat som vill se en socialdemokratiskt ledd regering, då finns de inte, sade han till SvD på onsdagskvällen.

Hävdar: Finns en väg för en blå regering

Andra tongångar hörs dock från Ebba Busch (KD). Hon bedömer att det finns en väg framåt för en blå regering, rapporterar SVT.

– Jag kommer göra det jag kan nu för att få alla parter till bordet som behövs för att Sverige ska kunna få en blå regering, säger Busch till kanalen.

KD-ledaren har tidigare lanserat en mitten-högerregering som ett möjligt regeringsalternativ och berättat att hon för samtal om en sådan regering.

– Jag pratar med alla och jag tar gärna så många konstruktiva initiativ som det går, men jag pratar så lite som möjligt om dem i media, sade Busch till Di i tisdags.

Kristersson dementerar

Ulf Kristersson förnekar att det pågår några förhandlingar om en mitten-högerregering.

– Det finns inga sådana förhandlingar. Vi pratar förstås med alla hela tiden, säger han till SvD.

Läs också: Färre är arbetslösa i Sverige

Mohamsson: Ge det till Magdalena Andersson

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson anser att Magdalena Andersson borde få tillbaka sonderingsuppdraget.

– Magdalena Andersson borde prövas igen i riksdagen. Man kan inte fira med tårta och sedan inte göra jobbet. En majoritet av ledamöterna säger fortfarande att de vill ha Andersson som statsminister, skriver hon på X.

Mohamsson betonar att hennes statsministerkandidat är Ulf Kristersson.

– Det gäller oavsett om veckorna går i riksdagen eller om Sverige går till extra val.

Andra läser: Rysk flygbas i lågor

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


15 okt 26

Oväntade uppgifter om Centern och SD

2026 10 15

Centerpartiets röda linje mot Sverigedemokraterna är välkänd.

C säger nej till alla former av samarbeten med SD.

Men nu kommer en signal som kan tyda på att partiet lämnar dörren på glänt.

I Sveriges största region uppges Centerpartiet öppna för ett högerstyre med stöd av SD.

Det handlar om Region Stockholm, som är landets folkrikaste region. 

Centerpartiet öppnar för ett nytt samarbete högerut i regionen med stöd av Sverigedemokraterna, enligt uppgifter till Expressen.

En sådan lösning skulle innebära att C behöver förhandla med SD för att få igenom sin regionala budget, skriver tidningen.

Oron: En testballong för ny högerregering?

Den påstådda högersvängen oroar de rödgröna partierna.

Inom S, MP och V diskuteras det om Centerns öppning för SD-stöd kan vara testballong för ett liknande samarbete nationellt, rapporterar Expressen.

Läs också: Rusar på börsen – 70 000 äger aktien på Avanza

Nya styret kollapsade

Efter valet inledde S, MP, C, KD och L förhandlingar om att bilda ett nytt mittenstyre i Region Stockholm.

Men förhandlingarna strandade.  

Förra veckan hoppade flera partier av samtalen sedan de bland annat misslyckats med att enas om den ekonomiska politiken och hur vårdköerna ska kortas, rapporterar Mitt i Stockholm.

– Där fanns det inte en samsyn. Vi kommer inte sitta och administrera en vårdpolitik som vi inte tror på, sade Carl-Johan Schiller (KD) till DN.

Finansregionråd Aida Hadžialić (S) ville inte berätta varför förhandlingarna kollapsade.

– Vår bild är att samtliga partier har varit konstruktiva och villiga att kompromissa. Av respekt för parterna i rummet kommer jag inte gå in på detaljer i förhandlingarna, framhöll hon i en kommentar till samma tidning.

Andra läser: Spara 1 300 kronor i månaden – Nordea uppmanar

Text: Redaktionen