Flera turister försvunna i Grekland

2024 06 14

Flera turister har anmälts saknade i den grekiska värmeböljan.

Världens blickar riktades mot Grekland när den brittiska läkaren och tv-personligheten Michael Mosley försvann på ön Symi förra veckan.

Mosley hittades död efter fyra dagars sökande, och värmeböljan i Grekland tros ha varit en bakomliggande orsak till det tragiska dödsfallet.

Nu rapporteras det om fler utländska turister som har försvunnit i Grekland, och ytterligare personer som har avlidit på grund av värmen.

Turister inte medvetna om faror

Tre turister har dött i värmen och två har anmälts saknade på Egeiska öarna i samband med hajker, rapporterar Greek Reporter.

I Grekland oroar man sig över att turister inte fullt ut förstår hur farlig värmen är.

– Farhågorna växer för att utländska besökare inte är medvetna om eller korrekt informerade om riskerna med överansträngning i den brännande hettan, enligt nättidningen.

Flera allvarliga händelser de senaste dagarna bekräftar farhågorna.

Dog i värmen

Den 5 juni, samma dag som Michael Mosley försvann, kollapsade en 67-årig holländsk turist i värmen på Kreta. Hans liv gick inte att rädda.

Dagen efter råkade en fransk 70-årig turist ut för samma öde när han gick på en folktom strand.

Men det finns också turister som är spårlöst försvunna.

Försvunna turister

Den 6 juni försvann en 74-årig holländsk turist i samband med en vandring på ön Samos. Han har fortfarande inte hittats, och under fredagen avslutades det officiella sökandet. Vänner och volontärer fortsätter dock att leta efter 74-åringen.

I tisdags försvann också den 59-åriga amerikanska turisten Eric Albert Calibet på Amorgos, efter att ha gett sig ut på en fyra timmars vandring.

Sökandet pågår fortfarande, bland annat med hjälp av drönare.

Calibet är en före detta polisman och beskrivs som en erfaren vandrare.

”Trotsar logiken”

Trots varningar från myndigheter är det alltså många turister som ger sig ut på vandringar i den farliga hettan.

– Vi såg några turister gå en vandringsstig i 41 grader utan att bära hatt. Det trotsar logiken, säger Dimitris Kalatzis, som leder ett räddningsteam som letar efter den holländska turisten.

Foto: R Spencer

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen