Flera turister försvunna i Grekland

2024 06 14

Flera turister har anmälts saknade i den grekiska värmeböljan.

Världens blickar riktades mot Grekland när den brittiska läkaren och tv-personligheten Michael Mosley försvann på ön Symi förra veckan.

Mosley hittades död efter fyra dagars sökande, och värmeböljan i Grekland tros ha varit en bakomliggande orsak till det tragiska dödsfallet.

Nu rapporteras det om fler utländska turister som har försvunnit i Grekland, och ytterligare personer som har avlidit på grund av värmen.

Turister inte medvetna om faror

Tre turister har dött i värmen och två har anmälts saknade på Egeiska öarna i samband med hajker, rapporterar Greek Reporter.

I Grekland oroar man sig över att turister inte fullt ut förstår hur farlig värmen är.

– Farhågorna växer för att utländska besökare inte är medvetna om eller korrekt informerade om riskerna med överansträngning i den brännande hettan, enligt nättidningen.

Flera allvarliga händelser de senaste dagarna bekräftar farhågorna.

Dog i värmen

Den 5 juni, samma dag som Michael Mosley försvann, kollapsade en 67-årig holländsk turist i värmen på Kreta. Hans liv gick inte att rädda.

Dagen efter råkade en fransk 70-årig turist ut för samma öde när han gick på en folktom strand.

Men det finns också turister som är spårlöst försvunna.

Försvunna turister

Den 6 juni försvann en 74-årig holländsk turist i samband med en vandring på ön Samos. Han har fortfarande inte hittats, och under fredagen avslutades det officiella sökandet. Vänner och volontärer fortsätter dock att leta efter 74-åringen.

I tisdags försvann också den 59-åriga amerikanska turisten Eric Albert Calibet på Amorgos, efter att ha gett sig ut på en fyra timmars vandring.

Sökandet pågår fortfarande, bland annat med hjälp av drönare.

Calibet är en före detta polisman och beskrivs som en erfaren vandrare.

”Trotsar logiken”

Trots varningar från myndigheter är det alltså många turister som ger sig ut på vandringar i den farliga hettan.

– Vi såg några turister gå en vandringsstig i 41 grader utan att bära hatt. Det trotsar logiken, säger Dimitris Kalatzis, som leder ett räddningsteam som letar efter den holländska turisten.

Foto: R Spencer

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


11 aug 26

Klockan tickar: Snart smäller det för alla som tankar bilen

2026 08 12

Snart kommer det bli betydligt dyrare att tanka bilen.

Varningen kommer från SEB.

Storbankens råvaruanalytiker Bjarne Schieldrop framhåller att energikrisen som uppstått till följd av kriget i Mellanöstern kommer att leda till betydande kostnadsökningar för belister. 

Schieldrop hänvisar till att stängningen av Hormuzsundet ser ut att bestå, vilket kommer att leda till att raffinerade produkter, som bensin och diesel, ökar i pris. 

– Petroleumprodukter (och fossilgas) är det stora problemet. Vintern kan bli dyr för konsumenterna, skriver Schieldrop i ett marknadsbrev, enligt Di.

"Mödosam och långsam" 

SEB:s expert konstaterar att dödläge råder i förhandlingarna mellan USA och Iran. Dessutom lider den amerikanska militären av ammunitionsbrist, vilket försvårar processen ytterligare.

– Det är en mödosam och långsam process. Innebörden är att chansen är liten att Hormuzsundet snart öppnas för normal trafik, fastslår Schieldrop.

Oljemarknaden i gungning

Oljemarknaden har reagerat kraftfullt på det utdragna kriget. Efter att förhandlingarna mellan USA och Iran stagnerat har oljepriserna börjat stiga.

På tisdagen är Brentoljan upp med 1,20 procent till 88,83 dollar per fat. WTI-oljan stiger i sin tur med 1,37 procent till 83,37 dollar per fat.

ANDRA LÄSER:Värsta sedan 1983 – Trump pressas rejält

Trumps värsta mardröm

Situationen i Mellanöstern beskrivs som USA:s president Donald Trumps ”värsta mardröm”.

– Han hålls som gisslan av Iran. De håller Hormuzsundet som gisslan, säger  republikanen och tidigare Trump-allierade Chris Christie till ABC News.

Christie jämför situationen med gisslankrisen på USA:s ambassad i Teheran 1979. Iranska studenter stormade ambassaden och tog 52 amerikaner som gisslan. De hölls fångna i 444 dagar och kom att prägla den dåvarande amerikanske presidenten Jimmy Carter tid vid makten.  

Chris Christie menar att Irankriget är Trumps motsvarighet till gisslankrisen 1979.  

– Jag vet från de samtal jag har haft med honom under de senaste 24 åren att den person han minst av allt vill bli jämförd med är Jimmy Carter. Men här är vi nu. Och det är helt självförvållat, säger han.

LÄS OCKSÅ: Rysk olja brinner nära Kina 

Foto: Circle K

Text: Redaktionen