Flera till sjukhus efter dubbla kollisioner

2023 06 30

Trafikolyckor har ägt rum i Västerås och Trollhättan

Sent på torsdagen har en kollision skett i centrala Västerås.

Det rör sig om en personbil som kolliderat med en person på en elsparkcykel på Östra Ringvägen.

Personen på elsparkscykeln har förts till sjukhus med ambulans efter händelsen.

– En anmälan kommer att skrivas för att ej ha iakttagit väjningsplikt, förklarar polisen.

Personens skadeläge är ännu okänt.

Buss och personbil

Ytterligare trafikolyckor har skett i såväl Trollhättan som Rättvik under torsdagen.

I Trollhättan rör det sig om en personbil och en buss som kolliderat.

Ingen av personerna som satt i bussen skadades, men två personer i bilen har förts till sjukhus efter kollisionen.

Skadeläget för de två personerna är ännu oklart.

Har anmälts

I Rättvik har en person anmälts för att inte ha anpassat avståndet till bilen framför.

Tre bilar ska ha varit inblandade i olyckan, men ingen har fått några allvarligare skador.

– Patrull kallas till riksväg 70 i Rättvik med anledning av en trafikolycka mellan tre bilar. Ingen person ska ha behövt följa med ambulans efter olyckan, framhåller polisen via sin webbsida.

Misshandlade kvinna

Även i Sörmland har polisen fått arbeta under torsdagseftermiddagen.

I Nyköping har en man slagit sönder en ruta till en lägenhet och både hotat och misshandlat en kvinna i samband med det.

Mannen har gripits och är misstänkt för misshandel, skadegörelse och olaga hot, rapporterar Sveriges Radio.

Dödsfall i Tranås

I Tranås har ett tragiskt dödsfall skett, där en person avlidit efter att ha blivit påkörd av ett tåg.

Polisen framhåller att det inte finns några misstankar om brott.

– Ett SOS-larm inkom till polisen gällande att en person blivit påkörd av ett tåg vid Tranås järnvägsstation. Personens liv gick inte att rädda. Närmast anhöriga har underrättats, förklarar polisen angående händelsen.

Arkivfoto: Västragötalandsregionen EngFoto

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Hot mot Trump misstänks vara fejkat

2025 05 31

Ett allvarligt hot mot president Trump misstänks nu vara fejkat.

USA:s president Donald Trump har utsatts för två mordförsök och får också ofta ta emot allvarliga hot.

Nyligen rapporterade USA:s departement för inrikes säkerhet om ett nytt, allvarligt hot.

Men nu misstänker man att hotet var fejk – och att syftet var att sätta dit den påstådda avsändaren.

Misstänks vara fejk

Ramon Morales Reyes, en papperslös migrant, anklagas för att ha skickat ett brev till Donald Trump där han ska ha hotat med att döda presidenten, rapporterar ABC News.

– Tack vare våra ICE-tjänstemän sitter den här illegala invandraren som hotade att mörda president Trump bakom lås och bom, kommenterade departementets chef Kristi Noem på X.

Men nu har fallet tagit en ny vändning.

Flera källor inom rättsväsendet uppger att mordhotet misstänks vara fejkat, och att Ramon Morales Reyes inte har skrivit eller skickat brevet.

Istället tror man att hotbrevet har skickats av någon som vill sätta dit Reyes och få honom deporterad.

Enligt uppgifter har Reyes fått genomgå ett handstilstest, som visar att hans handstil inte matchar den i brevet. Samtidigt finns det en konkret misstanke om vem som försökt sätta dit Reyes.

Försökte sätta dit honom

Man misstänker nu att en annan man, som sitter i fängelse misstänkt för att ha misshandlat Reyes, ligger bakom brevet.

Man tror att mannen har velat sätta dit Reyes och få honom utvisad, för att Reyes inte ska kunna vittna mot honom.

Utredningen om hotbrevet pågår fortfarande, och från officiellt håll har fallet inte kommenterats ytterligare. Men enligt källor så misstänker man alltså starkt att hotbrevet var fejk.

Fallet väcker uppmärksamhet bland annat med anledning av att amerikanska myndigheter under Trumpadministrationen har fått order om att intensifiera arbetet med att utvisa migranter som befinner sig i landet utan tillstånd.

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead

Text: Redaktionen


JUST NU: Världskänt rockband i blåsväder

2025 05 31

Ett av världens mest kända rockband har hamnat i blåsväder.

Metallica är ett av världens mest populära band, och har i snitt över 28 miljoner lyssnare i månaden på Spotify.

Men nu har det populära heavy metal-bandet hamnat i blåsväder.

En tidigare bandmedlem riktar allvarliga anklagelser mot det ikoniska rockbandet.

Anklagar Metallica

Dave Mustaine var medlem i Metallica åren 1981-83, innan han gick vidare och blev frontfigur i det egna bandet Megadeth.

Nu anklagar Mustaine sitt forna band Metallica för plagiat, rapporterar NME.

Mustaine menar att Metallica har stulit riffet till bandets absolut största hit.

Det handlar om låten ”Enter Sandman”, som släpptes 1991 och idag har 1,7 miljarder lyssningar på Spotify.

Under sin medverkan i The Shawn Ryan Show riktar Mustaine hårda ord mot Metallica, och hävdar att riffet i ”Enter Sandman” har stulits från bandet Excel och deras låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

– Vi [Megadeth] kanske inte är lika stora som dem. Helvete, deras största låt, ”Enter Sandman” – sök upp bandet Excel nu direkt… Sök upp deras låt, säger Mustaine.

Flera jämförelser

Det är inte första gången som Metallicas megahit ”Enter Sandman” jämförs med det betydligt mindre kända bandet Excels låt ”Tapping Into the Emotional Void”.

Jämförelser har gjorts i många år, och inte bara gällande riffet. Många anser att det finns flera likheter mellan låtarna, enligt tidningen.

Bandet Excel har till och med övervägt att stämma Metallica, men har inte gjort slag i saken.

Men nu menar alltså även den tidigare bandmedlemmen Mustaine att låten är stulen. Mustaine själv hade lämnat bandet när låten skrevs.

Anser sig orättvist behandlad

I intervjun fäller Dave Mustaine också flera andra bittra kommentarer om Metallica, bland annat om det faktum att han tvingades sluta i bandet.

– Jag har sett till att aldrig säga att jag slutade, för jag ville att folk skulle veta att jag blev orättvist avskedad och att jag inte brydde mig ett dugg, säger han, enligt tidningen.

Foto: Nainoa Shizuru

Text: Redaktionen