Flera ryska helikoptrar totalförstörda

2025 06 28

Ukraina har enligt uppgifter förstört ryska helikoptrar.

Det är inte länge sedan Ukraina lyckades skada och förstöra flera ryska bombplan i en välplanerad attack.

Nu kommer uppgifter om att landets säkerhetstjänst har förstört flera ryska helikoptrar.

Detta med hjälp av drönare, rapporterar Kyiv Independent.

Helikoptrar totalförstörda

Drönare från Ukrainas säkerhetstjänst SBU slog till mot det militära flygfältet Kirovske på den ockuperade delen av Krym natten till lördagen, uppger SBU.

Totalt ska tre ryska helikoptrar ha träffats.

Attacken förstörde attackhelikoptrarna Mi-8, Mi-26 och Mi-28 samt ett Pantsyr-S1 självgående luftvärnsrobot- och vapensystem, enligt SBU:s uppgifter.

Även flygplan

I takt med att Ryssland intensifierar flygattackerna mot Ukraina och antalet civila dödsoffer stiger, har Ukraina också trappat upp sina drönarattacker på ryskt territorium och ockuperade områden.

Så sent som igår slog ukrainska drönare till mot fyra Su-34 stridsflygplan på Marinovka-flygfältet i ryska Volgograd Oblast, enligt militären.

Kemiska vapen

Samtidigt kommer uppgifter om att ryska soldater fortsätter att använda sig av kemiska vapen vid frontlinjen i Ukraina.

– Ryssland fortsätter att använda kemiska vapen mot ukrainska styrkor och civila i direkt strid med konventionen om kemiska vapen (CWC), som Ryssland har undertecknat, rapporterar tankesmedjan Institute for the Study of War.

Förbjudna ämnen

Det ukrainska centret för strategisk kommunikation och informationssäkerhet rapporterade den 27 juni att ukrainska styrkor registrerade 888 fall av ryska styrkor som använde kemiska vapen i maj 2025, inklusive i granater.

– Organisationen för förbud mot kemiska vapen (OPCW) publicerade den 26 juni en rapport som bekräftar att tester av miljöprover tyder på att ryska styrkor använde en FPV-drönare utrustad med granater som innehöll ämnen som är förbjudna i modern krigföring enligt CWC, mot ukrainska styrkor nära den administrativa gränsen för Donetsk-Dnipropetrovsk Oblast i juni 2025.

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


2-åring död – grannarna i chock

2025 12 21

En tvåårig pojke har förlorat livet i Danmark.

De tragiska uppgifterna kommer sent på söndagseftermiddagen.

Den tvååriga pojken dog efter att ha fallit från ett höghus på söndagen, rapporterar danska medier.

Tvååring död

Den danska polisen bekräftar händelsen på X.

– En 2-årig pojke har under förmiddagen avlidit efter ett fall från ett höghus i Høje Gladsaxe, skriver polisen.

– Händelsen utreds som mord. En 32-årig man har gripits och delgivits misstanke i ärendet. Han förväntas bli häktad under morgondagen.

Det är i nuläget oklart om 32-åringen har någon koppling till barnet.

Grannarna i chock

TV2:s reporter berättar att de boende i fastigheten som den tvåårige pojken föll ifrån är chockade.

Inga ytterligare detaljer kring händelsen har kommit från polisen med hänvisning till den pågående utredningen.

Under morgondagen väntas den misstänkte häktas, uppger TV2.

Det finns i nuläget inga uppgifter om att några andra personer ska ha varit närvarande när tvååringen föll från höghuset.

Läs mer: Två ryska stridsflygplan attackerade

Dödsfall i trafiken

På söndagen meddelar den svenska polisen att en person har omkommit efter en trafikolycka i Skellefteå.

– En person blev påkörd och omkom i samband med händelsen. Anhöriga är underrättade, framhåller polisen.

– Föraren av bilen fördes med ambulans till sjukhus.

Är anhållen

Förhör har hållits och mannen som framförde fordonet är anhållen efter beslut från åklagare. 

Ärendet rubriceras som vållande till annans död och vårdslöshet i trafik.

– Polisen ska utreda hur olyckan gått till. Förhör ska hållas. Platsen har dokumenterats och bilen är tagen i beslag för teknisk undersökning, förklarar polisen.

Trafikolyckor har även inträffat i bland annat Enköping, Uppsala och Motala under söndagen.

Läs mer: EU ska betala 32 miljarder om året – tre länder slipper

Arkivfoto: Polisen

Text: Redaktionen


22 dec 2025

“Något har hänt” – kraftig förändring i opinionen

2025 12 22

Sverigedemokraternas partiledare Jimmie Åkesson är på frammarsch i förtroendeopinionen.

Under lång tid har S-ledaren Magdalena Andersson varit relativt överlägsen när det gäller partiledarnas förtroendesiffror.

Det kan nu vara på väg att förändras. På måndagen visar Demoskops nya mätning att Jimmie Åkesson får sin högsta siffra någonsin, rapporterar SvD.

Nu anger 42 procent att de har högt förtroende för Åkesson. Det är tre procentenheter mindre än Magdalena Andersson på 45 procent och det minsta avståndet någonsin mellan de två partiledarna.

– Det är faktiskt spännande, det har ju verkligen hänt någonting. Han ses som en mer normal politisk karaktär, men det är inte helt nytt utan det har han gjort ganska länge, säger Demoskops opinionschef Johan Martinsson till SvD.

Krympt 25 procentenheter på mindre än 2,5 år

I augusti 2023 var skillnaden dem emellan 28 procentenheter. Då låg Magdalena Andersson på 59 procent och Jimmie Åkesson på 31 procent.

Två år senare, augusti 2025, var skillnaden 9 procentenheter. Avståndet har fortsatt att krympa och har sedan dess alltså minskat med 6 procentenheter. 

Beskedet innebär att Socialdemokraterna kan behöva fundera över strategin om att förlita sig på Anderssons höga förtroendesiffror, enligt Johan Martinsson

Om Åkesson blir mer populär och har högre förtroendenivå än Andersson, eller att det blir jämnare, då fungerar antagligen en sådan strategi sämre – att ta det ganska lugnt och visa upp Magdalena Andersson.

Rekordlågt för Mohamsson

Ett annat rekord i dagens mätning står Liberalernas partiledare Simona Mohamsson för. Det handlar dock om ett bottenrekord – andelen som säger sig ha mycket stort eller ganska stort förtroende för L-ledaren ligger på rekordlåga 6 procent. 

Beskedet kommer bara några dagar efter att Liberalerna tangerat en historisk låg opinionssiffra på 2,0 procent.

Antagligen är det snarare Liberalernas politik och politiska position som spökar i grunden. Det handlar troligen inte alls om henne som person, utan mer om partiet, och möjligen att hon inte har lyckats förändra partiet eller dess position på ett sätt som inger mer förtroende, säger Johan Martinsson till Aftonbladet.

LÄS MER: Kristersson går ut med varning – om bensinbilar

Hela mätningen

Andelen visar hur många som säger att de har ganska eller mycket stort förtroende för partiledaren. I parantes anges förändringen jämfört med för en månad sedan.

🔴Magdalena Andersson               45           +/-0
🔵Jimmie Åkesson                             42           +1,0
🔵Ulf Kristersson                               38            -1,0
🔵Ebba Busch                                      38            +2,0
🟢Amanda Lind                                   24            +3,0
🔴Nooshi Dadgostar                        18            -1,0
🟢Daniel Helldén                               14            +1,0
🟢Elisabeth Thand Ringqvist       10            +/-0
🔵Simona Mohamsson                     6             +/-0
 
 
Källa: Demoskop
 
 
Foto: Ninni Andersson/Regerinskanliet
Text: Redaktionen