30 mars 2026 EB

Flera ryska flygplan förstörda

2024 08 21

Ett antal ryska stridsflygplan har förstörts i en ny attack.

I östra och södra Ukraina pågår intensiva strider.

Samtidigt fortsätter den ukrainska offensiven i Kursk, men Ukraina riktar även drönarattacker djupt inne i ryskt territorium.

Nu har man använt drönare för att attackera Savasleyka flygbas i ryska Nizhny Novgorod Oblast.

Det rapporterar Kyiv Independent.

Tre förstörda

Tre stridsflygplan har totalförstörts, och flera andra har skadats.

– Ukrainas attack mot Savasleyka-flygbasen i ryska Nizhny Novgorod Oblast förstörde tre ryska plan och skadade cirka fem andra, säger en militär underrättelsekälla till Kyiv Independent i dag onsdag.

Träffad flera gånger

Det är inte första gången som Savasleyka-flygplatsen träffas av ukrainska drönare.

– Enligt källan förstörde kamikaze-drönarna, som opererades av Ukrainas militära underrättelsetjänst, en rysk MiG-31K/I och två Il-76 samt skadade omkring fem flygplan, däribland möjligen ytterligare en MiG-31K/I, rapporterar Kyiv Independent.

– Den tidigare attacken mot Savasleyka-flygbasen, som utfördes av HUR den 13 augusti, träffade ett ryskt lager för bränsle och smörjmedel och skadade ett MiG-31K/I-plan.

Siktar på broar

Samtidigt så fortsätter Ukraina offensiven i Kursk, där man siktar på pontonbroar.

– Ukrainska styrkor fortsatte att attackera genom hela den ukrainska framskjutningen i Kursk Oblast den 20 augusti och gjorde nyligen ytterligare framryckningar, fastslår tankesmedjan Institute for the Study of War.

– De ukrainska styrkorna verkar fortsätta sina ansträngningar att angripa ryska pontonbroar och pontonutrustning väster om den nuvarande framskjutna delen av Kursk oblast över floden Seim i Glushkovo Raion.

93 bosättningar

Enligt nya uppgifter så kontrollerar Ukraina minst 93 ryska bosättningar.

– Ukrainas överbefälhavare generalöverste Oleksandr Syrskyi uppgav den 20 augusti att ukrainska styrkor avancerade mellan 28 och 35 kilometer djupt in i Kursk oblast och att de ”kontrollerar” 93 bosättningar, 1 263 kvadratkilometer, fortsätter ISW.

– Syrskyi uppgav att ukrainska framsteg i Kursk oblast pressar ryska styrkor att omfördela delar av ospecificerade enheter från frontlinjen i Ukraina till Kursk oblast, vilket kan påverka tempot och utsikterna för ryska offensiva ansträngningar i Ukraina.

Foto: President of Ukraine resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


21 augusti 2026

Körkortet ryker direkt – många missar vanlig trafikregel

2026 08 22

Var tredje svensk bilist gör samma misstag i trafiken.

Det visar en undersökning som polisen genomfört på E6:an utanför Helsingborg. Av 100 förare höll 34 alldeles för kort avstånd till bilen framför.

Ett stort problem.

Omkring 14 procent av alla personskador i trafiken orsakas av att ett annat fordon kör på ett annat fordon bakifrån, rapporterar SvD med hänvisning till Tranportstyrelsen.

I Stockholmstrafiken inträffar så kallade upphinnandeolyckor varje dag, uppger polisinspektör Christer Olofsson.

–  Stressen i samhället ökar och stressen i trafiken följer det ganska tydligt. Man tänker att ”trafiken framför borde förstå att jag har mer bråttom än du”, säger han till tidningen.

Reglerna

Avståndet till framförvarande fordon ska vara minst lika många meter som det antal kilometer i timmen du kör – exempelvis 50 meter om du kör i 50 kilometer i timmen.

Polisen och Nationella trafiksäkerhetsförbundet (NTF) hänvisar till tresekundersregeln som ett bra mått att förhålla sig till.

– För att du skall veta att du håller tillräckligt avstånd till fordonet framför, kan du använda följande tumregel: När fordonet framför passerar en viss punkt, t ex ett vägmärke eller ett träd, börjar du sakta räkna ”ettusen-ett, ettusen-två, ettusen-tre”, skriver NTF på sin hemsida.

LÄS OCKSÅ: Rekordnotering för elbilar

Då ryker körkortet

Trots att de flesta känner till tresekundersregeln glöms den bort på vägarna. Polisens nya radar och kameror upptäcker dagligen bilister som bryter mot regeln.

Att ligga för nära framförvarande fordon kan straffa sig.

Är tidsavståndet kortare än en sekund riskerar föraren böter på 2 000 kronor.

Om avståndet är ännu kortare ryker körkortet direkt.

–  Är det under 0,5 sekunder i tidsavstånd så brukar det bli en återkallelse, säger Transportstyrelsens körkortsutredare Carina Engman till tidningen.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget

Foto: A. Lazic resp Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


21 aug 26

Putin har fått hjälp – snart brakar det loss

2026 08 21

Rysslands vapenarsenal har utökats ordentligt.

Detta efter att landet fått hjälp av en av världens brutalaste diktaturer.

Det handlar om Nordkorea, som återigen blandar sig i kriget i Ukraina.

Nu har landet placerat ut sex avfyrningsramper i Ryssland som ska användas för att avfyra nordkoreanska robotar mot Ukraina.

Flera modeller 

De nordkoreanska avfyrningsramperna har placerats ut i Voronezj i sydvästra Ryssland. Från avfyrningsplatserna kan de nordkoreanska robotarna träffa mål i de ukrainska regionerna Sumy, Charkiv, Tjernihiv, Poltava, Kyjiv, Dnipropetrovsk och Zaporizjzja, rapporterar Kyiv Post.

Avfyrningsramperna kan utrustas med nordkoreanska robotar av modellerna KN-23-, KN-24- och KN-30. Samtliga modeller har levererats till Ryssland. Totalt rör det sig om ett 50-tal projektiler, uppger tidningen.

Roboten KN-30 kan orsaka särskilt stor skada.

– KN-30, även känd som Hwasong-11C, är en uppgraderad version av den ballistiska roboten KN-23 och kan enligt uppgift bära en stridsspets som väger upp till 2 500 kilogram, rapporterar Kyiv Post.

Fördelar och nackdelar

De nordkoreanska robotarna har sämre precision än sina ryska motsvarigheter, exempelvis den ballistiska kortdistansroboten Iskander.

Iskander-robotar kan träffa inom cirka 5–20 meter från sitt avsedda mål, medan nordkoreanska KN-23-robotar har missat sina mål med hundratals meter eller till och med flera kilometer.

– De nordkoreanska robotarna kan dock bära betydligt tyngre stridsspetsar, varnar Kyiv Post.

Vid en direktträff kan de därmed orsaka omfattande skador.

LÄS MER: UPPGIFTER: Putin övertygad – dramatisk vändning i kriget 

FAKTA: Världens mest slutna land

- Nordkorea är världens mest slutna land, en diktatur styrd av Kim Jong-Un, son till den egensinnige Kim Jong-Il.

- Samhället är militariserat och människorna strängt övervakade.

- Nordkorea har kärnvapen och har länge varit inbegripet i en bitter konflikt med USA och Sydkorea.

- Ekonomisk kollaps har lett till svält och desperation. All opposition har krossats med arbetsläger och avrättningar.

Källa: Utrikespolitiska institutet

LÄS OCKSÅ: UPPGIFTER: Milslånga köer vid ryska gränsen

Foto: Sociala medier resp President of Russia Office

Text: Redaktionen