Flera personer försvann spårlöst – dök upp i Trumps video

2025 03 22

Ett flertal personer som har försvunnit spårlöst och sökts av sina anhöriga, uppges ha dykt upp i en Trump-video.

Trump-administrationen har väckt uppseende genom att använda sig av en rad kontroversiella metoder för att genomföra sin politik.

Ett exempel på det är att ett stort antal män har försvunnit över hela USA – för att sedan dyka upp i en video som delats av Donald Trump.

Dök upp i Trump-video

Ett stort antal män över hela USA har försvunnit – för att sedan dyka upp i ett ökänt fängelse i El Salvador, rapporterar TV2.

Dit har Trump-administrationen skickat 238 personer som påstås vara gängmedlemmar. Deras fall har dock inte prövats rättsligt.

Många anhöriga till männen har fått reda på var de befinner sig först i samband med att både Donald Trump och El Salvadors president har delat en video som visar att männen har deporterats till fängelset.

– För vissa anhöriga var det första gången de fick svar om vart deras försvunna män och söner tagit vägen när de kände igen dem i videon, rapporterar kanalen.

I videon ser man hur männens skägg och hår rakas av.

Fäster vikt vid tatueringar

Trump-administrationens agerande har fått hård kritik av människorättsorganisationer, bland annat för att fängelset uppges använda tortyr.

Många kritiker rasar också mot att männen har skickats till fängelset utan att få sina fall rättsligt prövade.

I flera fall säger de anhöriga att männen inte alls har någon gängkoppling, och vissa menar att de pekats ut som gängmedlemmar bara för att de exempelvis har haft vissa tatueringar.

– De kanske ser en rostatuering, en krona eller till och med ordet "familj" och bestämmer sig för att det räcker för att stämpla någon som en brottsling, säger Myrelis Casique López, mamma till en av de utpekade, enligt kanalen.

Hon menar att hennes son är oskyldig.

– Han tillhör inte något kriminellt gäng, varken i USA eller Venezuela. Han är ingen brottsling. Han är frisör, säger mamman. Tyvärr har han tatueringar, tillägger hon.

Och många av de anhöriga har alltså inte haft en aning om vad som har hänt med männen – förrän de dök upp i en video som delades av USA:s president Donald Trump.

Foto: Gage Skidmore

Text: Redaktionen


30 jul 2026

Kunder rasar mot Biltema – går sönder direkt

2026 07 31

En produkt från Biltema misstänks vara defekt.

Kunder slår larm om en Biltema-del.

Enligt köpare gick varan sönder efter bara fem kilometers körning och misstänker ett produktionsfel.

”Gav upp efter 5 kilometer”

Biltema lockar varje år miljontals kunder till sina butiker med ett brett sortiment av verktyg, bildelar och andra lågprisprodukter.

Nu riktas kritik mot en av företagets produkter efter att en kund uppger att den gick sönder nästan direkt efter montering.

Det handlar om Biltemas böjbara kylarslang av gummi, med artikelnummer 61-378.

Produkten kostar 139 kronor och ska enligt Biltema ge maximal genomströmning även vid kraftiga böjar.

En kund som köpte slangen monterade den på sin bil, men uppger att den inte höll länge.

– Höll att köra 5 kilometer innan den gav upp, skriver kunden på Facebook.

LÄS MER: LAVROV: Historisk vändning med Putin

Fler exemplar med sprickor

Efter att slangen gått sönder lämnade kunden tillbaka produkten för att få en ny.

Då upptäcktes ytterligare exemplar med liknande problem.

– När jag lämnade tillbaka den och skulle ta en ny så var där 3st dåligt tillverkade med sprickbildningar. Var även i en annan butik där det va 3st till med sprickbildningar.

Kunden misstänker nu att det kan handla om ett tillfälligt produktionsfel och varnar andra kunder för slangen.

Delade meningar

Efter inlägget har flera andra användare kommenterat och uttryckt missnöje med Biltemas kylarslangar.

– De slangarna har alltid varit dåliga, aldrig hållit längre än några dagar för mig, skriver en användare.

Samtidigt finns det kunder som försvarar produkten och berättar att de haft sina slangar under längre tid utan problem.

– Exakt den slangen jag kört med i 2 år och inte haft något problem med tills nu. Då den börjat läcka i en skarv på mitten, skriver en användare.

Kunden som köpt slangen uppmanar andra kunder att vara försiktiga.

– Det ska ändå hålla längre än 5km och inte finnas täcken på sprickor redan när dom ligger på hyllan. Uppmanar bara folk att kolla lite noggrannare på slangarna innan köp, skriver han.

Biltema har ännu inte lämnat någon kommentar kring uppgifterna.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Foto: Biltema

Text: Redaktionen


30 jul 26

Kraftig brand rasar i Sverige – helikoptrar i luften

2026 07 30

En kraftig skogsbrand rasar utanför Surahammar i Västmanlands län.

Flera enheter från räddningstjänsten har larmats till platsen, inklusive två brandhelikoptrar.

Spridningsrisken är stor på grund av det torra vädret.

–  Det är en kraftig brand. Det verkar också som att en lada har brunnit, säger SOS alarms teamledare Agneta Gustafsson till TV4.

Räddningstjänsten uppger att branden inte är under kontroll.

– Det ser ut som att det är viss spridningsrisk till en stuga eller bostadshus i närheten, säger Gustafsson till TV4.

Dubbla bränder 

Senare under dagen kommer rapporter om ytterligare en skogsbrand. En yta på 100 kvadratmeter brinner på en udde i skogen utanför Stjärnvik nordöst om Skinnskatteberg, rapporterar SVT:

– Man åker ut med båt för att lägga ut en pump. Man håller på att isolera udden för att det inte ska sprida sig längre in, säger Agneta Gustafsson till kanalen. 

Extremt stor risk

SMHI har varnar för att risken för skogsbränder är mycket stor i Götaland, Svealand och södra delar av Norrland.

I södra Sverige bedöms risken som ”extremt stor” på vissa platser.

Anders Edstam, enhetschef på Myndigheten för civilt försvar (MCF), uppger att Sveriges beredskap är god. 

– Räddningstjänsterna har 900 brandstationer med nästan 3 500 anställda som står i beredskap för att rycka ut, säger han till Aftonbladet.

Uppemot tio brandhelikoptrar finns utplacerade i länen som löper störst risk för skogsbränder.

Anders Edstam konstaterar att beredskapen är bättre i dag än under sommaren 2018, då en intensiv värmebölja  ledde till en utbredd torka och massiva skogsbränder.

– Både svensk räddningstjänst och staten har blivit bättre på att hantera skogsbränder, för man gjorde stora lärdomar. År 2018 gick det inte bra, det kan vi alla vara överens om, säger han till tidningen.   

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Sommaren 2018

Under den rekordvarma sommaren 2018 skakades Sverige av omfattande skogsbränder.

Skog motsvarande 35 700 fotbollsplaner brann ner i Sverige.

Flera orter fick evakueras och Sverige fick ta hjälp av ett tiotal länder för att släcka bränderna.

Totalt skadades 9 500 hektar skog av ett värde på 300 miljoner kronor, uppger SvD.

LÄS OCKSÅ: Sportbilsjätte slår omsättningsrekord

Foto: P. Keno

Text: Redaktionen