Flera nya länder sänder vapen till Ukraina – Så gör Sverige

2022 03 01

Ukraina vädjar desperat om vapen för att kunna försvara sig mot Rysslands fortsatta bombningar.

Landet har vid flera tillfällen de senaste dagarna betonat för Väst att de behöver mer vapen för att kunna stå emot Putinregimens allt våldsammare anfall.

Stort skifte i Tyskland

Och nu säger Nederländerna, Belgien och Tyskland ja till att skicka stora vapenleveranser och bränsle till Ukraina.

Särskilt uppmärksammat är Tysklands besked eftersom Tyskland sedan andra världskriget alltid legat mycket lågt i krigssammanhang.

Svänger om helt

Tyskland var tidigare tydliga med att de inte sände några vapen och fick då utstå kritik från bland annat grannlandet Polen som var upprört över att Tyskland bara valde att sända hjälmar och ett fältsjukhus.

Men nu svänger Tyskland om helt.

En vändpunkt

– Den ryska invasionen av Ukraina innebär en vändpunkt Den hotar hela vår säkerhetsordning efter kriget, säger Tysklands nyvalda förbundskansler Olaf Scholz, Socialdemokraterna, uppger NBC News.

Tyskland sänder nu 1 000 pansarvapen och 500 luftvärnsrobotar i form av stinger-missiler till president Zelensky och Ukraina.

Vår plikt

– Så snart som möjligt, är förbundskanslerns besked om när vapenleveransen ska sändas.

– I denna situation är det vår plikt att hjälpa Ukraina att försvara sig mot Vladimir Putins invaderande armé, framhåller kansler Scholz.

Miljöpartiets besked

Miljöpartiet De Gröna i Tyskland anser också att Tyskland ska sända vapen till Ukraina och Miljöpartiets utrikesminister tillika partiledare Annalena Baerbock har gått ut med en motivering till att Tyskland nu gör ett historiskt skifte och sänder vapen.

Måste kunna försvara sig

– Efter Rysslands skamlösa attack så måste Ukraina ges möjlighet att försvara sig, framför partiledaren för Miljöpartiet i Tyskland som ingår i den styrande S-MP-Liberal-regeringen som vann valet i fjol.

Miljöpartiet i Tyskland är kända för att vara mycket kritiska till Putinregimen.

Nederländerna,  Estland och Belgien

Tyskland säger även ja till att Nederländerna sänder 400 tyskproducerade raketgevär och ja till att Estland sänder 9 D-30 Howitz artilleripjäser.

Belgien sänder 2 000 automatvapen och nästan 4 000 ton bränsle till Ukraina.

Sverige gör annorlunda

Sverige deltog i det stora mötet med 26 andra länder på lördagen där man diskuterade vapenleveranser till Ukraina men Sveriges besked är fortfarande att man tittar på frågan.

Sverige tillhör med andra ord den allt mindre skaran länder som fortfarande inte fattat ett ja-beslut när det gäller att sända vapen till Ukraina. Detta trots att Ukraina är i ett akut och desperat behov av vapen omgående.

Tre partier trycker på

Moderaterna, Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna vill att Sverige omgående sänder vapen till Ukraina men statsminister Magdalena Andersson och Socialdemokraterna säger fortsatt inte ja till Ukrainas vädjan.

Vädjar om svenska vapen

Sverige är en av världens ledande vapentillverkare och Ukraina vädjar nu om svenska vapen.

– Det avgörande för våra soldater som förstör ryska stridsfordon är den amerikanska raketen Javelin och den brittisk-svenska NLAW. Ett signifikant antal av de ryska stridsfordonen som förstörts de senaste 72 timmarna beror på er assistans. Snälla, öka er assistans, vädjar Ukrainas tidigare president Petro Poroshenko i Sky News.

Inget ja från Sverige

Men Sverige har valt att ännu inte fatta något ja-beslut.

USA, Storbritannien och Frankrike tillhör de länder som sänt mest vapen till Ukraina.

Foto: Anders Åberg, Försvarsmakten

Text: Redaktionen


JUST NU: Rysk oljetanker står i lågor

2025 11 02

En oljetanker står i brand i en rysk stad.

Ukraina har återigen slagit till mot den ryska oljeindustrin, enligt uppgifter.

En oljetanker står i brand i den ryska hamnstaden Tuapse i Krasnodar Krai.

Flera bränder syns vid oljeterminalen, som uppges drivas av den statliga ryska oljejätten Rosneft.

Står i brand efter drönarattack

Ukrainsk militär uppges ha attackerat oljeterminalen i Tuapse med drönare, rapporterar Kyiv Independent.

I attacken ska man ha träffat en lastpir och en oljetanker som nu står i brand.

Ryska invånare har rapporterat om bränderna till ryska Telegram-kanaler, enligt tidningen, och bilder i sociala medier uppges bland annat visa hur oljetankern står i lågor.

Minst tre bränder har setts runt området kring oljeterminalen, enligt bilder och vittnesmål från invånare.

Bränderna tycks ha orsakats av en ukrainsk drönarattack.

– Tjänstemän från Krasnodar Krais regionala operationshögkvarter bekräftade senare att en drönarattack hade orsakat skador på hamninfrastrukturen, rapporterar tidningen.

– Tjänstemän tillade att däckets överbyggnad, ett fartyg, byggnader och terminalinfrastruktur skadades i attacken, enligt rapporten.

LÄS OCKSÅ: Akut kris slår mot viktig amerikansk bransch

Tungt ryskt oljebolag

Ingen människa uppges ha skadats i attacken.

Ukrainas militär har ännu inte bekräftat eller kommenterat uppgifter om att det rör sig om en ukrainsk drönarattack.

Oljeterminalen i Tuapse uppges alltså drivas av Rosneft, som är ett av de stora ryska oljebolag som USA har riktat nya sanktioner mot.

Staden Tuapse och dess oljeterminal beskrivs som ett viktigt nav för den ryska oljeexporten, som i sin tur är mycket viktig för Rysslands finansiering av kriget i Ukraina.

Redan den 24 september attackerades oljeterminalen i Tuapse av ukrainska marindrönare, enligt källor inom ukrainsk underrättelsetjänst.

Ukraina satsar stort på attacker inne i Ryssland, i synnerhet mot just den ryska oljesektorn, men även mot andra industrier.

Målet är bland annat att skada de sektorer som bidrar till Putinregimens finansiering av kriget i Ukraina.

LÄS OCKSÅ: Ukraina sätter in specialstyrkor

Foto: Sociala medier

Text: Redaktionen


2 november 2025

JUST NU: Tungt besked för SD – 56 procent säger nej

2025 11 02

SD får ett tungt besked från väljarna.

Sverigedemokraterna kräver att få sitta med i regeringen om Tidöpartierna vinner nästa val, samtidigt som Liberalerna säger nej.

Nu kommer ännu ett tungt besked för SD – en majoritet av väljarna säger också nej.

56 procent säger nej till SD

I en ny enkät från Novus har svenska väljare fått svara på vilka partier de vill ha med i en regering – och vilka de absolut inte vill ha med.

SD är det parti som flest säger nej till, rapporterar TV4.

På frågan "Vilka partier vill du ha absolut inte ha med i en svensk regering?" svarar hela 56 procent att de inte vill ha med SD i regeringen.

Därmed är SD det parti som flest säger nej till.

Därefter kommer V på 45 procent, MP på 42 procent och KD på 37 procent.

S och M klarar sig bättre – bara 11 respektive 13 procent svarar att de inte vill ha med dessa partier i en svensk regering.

Frågan är viktig eftersom respektive statsministerkandidats regeringsunderlag lär diskuteras flitigt i valrörelsen.

– SD säger att de absolut måste sitta i en regering vilket blir ett rött kort för många väljare, vilket i sin tur blir en utmaning för Moderaterna men det gynnar SD som kan visa hur viktiga de är, säger Novus vd Torbjörn Sjöström till kanalen.

LÄS OCKSÅ: DAGAR KVAR: Så gör Riksbanken med räntan

29 procent vill ha med SD

När den motsatta frågan ställs, vilka partier man VILL ha med i en regering, svarar 29 procent att de vill ha med SD. Det är lika många som vill ha med MP.

Den största andelen, 54 procent, vill ha med S i regeringen, medan 43 procent vill ha med M och 31 procent C. V och KD landar på 23 procent, och L hamnar sist på 22 procent.

Frågan om SD:s eventuella medverkan i en regering efter nästa val har splittrat Tidöpartierna.

SD har ställt ett ultimatum och kräver att få sitta med i Tidöregering om de ska släppa fram den.

Samtidigt har L, som också ingår i Tidösamarbetet, sagt tvärt nej till SD.

L säger nej – ”tunga argument emot”

Liberalernas partiledare Simona Mohamsson har skrivit på DN Debatt att hon vill teckna ett nytt Tidöavtal med Kristersson, Busch och Åkesson, men att hon inte vill ha med Åkesson och SD i regeringen.

– Argumenten väger för tungt emot. De beter sig inte, de är inte ett borgerligt parti och de kommer inte att accepteras av väljare som vill komma över till vårt block, skriver Mohamsson i debattartikeln.

– Därför vill jag att Liberalernas besked om regeringens sammansättning kvarstår – nästa regering ska fortsatt bestå av de tre borgerliga partier som i dag sitter i regering, menar L-ledaren.

– Sverigedemokraterna ska inte ingå i en sådan regering, och Liberalerna kommer inte heller att släppa fram en regering med ministrar från Sverigedemokraterna, fastslår Simona Mohamsson i debattartikeln.

LÄS OCKSÅ: Oväntat "bankmeddelande" skickas ut till svenskarna

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet

Text: Redaktionen