Flera nya IS-terrorister på väg till Sverige redan i morgon

2021 10 23

Ytterligare tre IS-terrorister uppges nu vara på väg till Sverige. Om de släpps fria och beger sig till de orter de tidigare vistats i så kan de redan inom någon  dag tänkas befinna sig i Västsverige, Stockholm samt en okänd svensk ort.

Det är SVT som rapporterar att ännu en omgång med terrorkvinnor nu utvisas från Syrien och de väntas anlända till Sverige redan i morgon torsdag.

Vill inte veta av terroristerna

Det kurdiska självstyret vill inte veta av terroristerna och har länge legat på för att Sverige ska ta emot dem och det har redan anlänt en rad terrorister till Sverige och flera andra länder i Västeuropa. Kvinnorna har enligt SVT tidigare bott i Västsverige, Stockholm samt en okänd ort någonstans i Sverige och de väntas ankomma till Arlanda i morgon eftermiddag.

Kritik för slapphänthet

Terroristerna ska mötas upp av polisen, socialtjänsten och läkare. Tidigare terroristankomster till Sverige har fått hård kritik för slapphänthet. SVT rapporterade så sent som i september om hur det gick till när tre andra terrorister anlände till Sverige.

Sattes på ett tåg

En av kvinnorna misstänks för folkmord, brott mot mänskligheten och krigsbrott.

– Själv sattes hon på ett tåg med ett nummer till en socialjour i handen. Det var enligt uppgifter till SVT upp till hennes själv att söka vidare kontakter med myndigheter, uppgav SVT.

En annan av kvinnorna är dömd till rättspsykiatrisk vård efter att ha hotat att döda en skötare på en psykiatrisk avdelning.

– Också hon släpptes helt fri efter förhör hos NOA, enligt uppgifter till SVT. I det fallet kom en släkting och hämtade henne, avslöjade SVT.

Släpptes helt fri

Den tredje terrorkvinnan satte två av sina söner i IS-träningsläger där de dödades i strid 14 och 18 år unga. Hon misstänkt för tvångsgifte och krigsbrott.

– Inte heller hon ska ha mötts upp av socialtjänsten utan släpptes helt fri efter förhör, enligt uppgifter till SVT.

SVT förklarade även att kvinnorna har utgjort ”den sista hårda kärnan” och enligt SVT:s bedömning har kvinnorna sannolikt inte ens velat återvända till Sverige.

– De som kommit tillbaka tidigare har ju velat bort från IS – det har varit lättare att avradikalisera dem för de har ju redan varit till stor del desillusionerade. Den här gruppen är antagligen inte det på samma sätt så det kommer vara en större utmaning, konstaterade SVT:s Sanna Klinghoffer som själv träffat flera av de tidigare kvinnorna som anlände nyligen.

– Hanteringen av de återvändande kan bäst sammanfattas som ett fiasko. Bara tre av 150 har fått någon form av straff. Resten kunde lika gärna ha återvänt från en en semesterresa, sa Peder Hyllengren vid Försvarshögskolan till SvD nyligen.

Utretts för krigsbrott

Samtidigt har flera av terroristerna utretts för krigsbrott sedan ankomsten till Sverige. En 49-årig kvinna som var i Syrien i hela 7 år sitter häktad misstänkt för att ha bidragit till att hennes son varit barnsoldat uppger Expressen.

ANALYS

Att det kurdiska självstyret inte vill veta av IS-terroristerna inser hela världen. Men en sak som skiljer Europas länder åt är hur man hanterar terroristerna när de anländer.  Danmark har till exempel en stramare terrorlagstiftning och där häktas och åtalas terroristerna enligt landets terrorlagstiftning. I regel döms de till 4 - 5 års fängelse uppger SvD.

SVT:s avslöjande skapar givetvis otrygghet och rädsla och frågan är om Sveriges ansvariga myndigheter kommer att hantera de tre nya terroristerna på ett till synes lika slapphänt sätt denna gången.

Det handlar om personer som ingått i en av världens värsta terrorsekter som begått ohyggliga brott mot mänskligheten.

Foto:  Swedavia, D. Aslund resp. Wilson-Center-isis-video-maj-2020

[yop_poll id="782"]

08mars26

KRAFTIG ÖKNING: Avgift höjs för hushållen

2026 03 09

En redan hög avgift kan höjas kraftigt.

Rekordmånga har framfört klagomål om elnätsbolagen till Energimarknadsinspektionen (Ei) den senaste tiden.

Detta till följd av att elnätsavgifterna har höjts.

Men nu varnar experter för att nya, kraftiga höjningar kan vänta.

”Kraftiga höjningar”

Många svenskar fick höjda elnätsavgifter vid årsskiften.

Men avgifterna kan höjas ytterligare, säger experter till DN.

Elnätsbolagen får ta ut totalt 326 miljarder kronor mellan 2024 och 2027, men hittills har de tagit ut mindre än vad som är tillåtet.

Det betyder att det finns utrymme för ytterligare höjningar av avgiften framöver. 2024 tog man exempelvis bara ut 70 miljarder trots att det fanns utrymme för 100.

– Det är en fingervisning om att det finns utrymme för relativt kraftiga ökningar av elnätspriserna fram till 2027, säger Tommy Johansson, avdelningschef på Ei, till tidningen.

De större bolagen brukar utnyttja nästan hela utrymmet, vilket talar för ytterligare höjningar.

LÄS OCKSÅ: "Fruktansvärt att se" - rysk vansinnesattack fångad på film

Bolagen försvarar sig

Även Sveriges Allmännytta gör bedömningen att elnätsavgifterna kommer att höjas ytterligare.

– Det finns inget som tvingar elnätsbolagen att höja så mycket som de har möjlighet till, men jag delar tyvärr Energimarknadsinspektionens bild av att fler stora prishöjningar är att vänta, säger Björn Berggren, energiexpert på Sveriges Allmännytta, till tidningen.

Energimarknadsinspektionen har fått rekordmånga frågor och klagomål om elnätsbolagen.

Men bolagen själva har försvarat sig och menar att de höjda avgifterna är nödvändiga.

Bolagen menar att de måste höja avgifterna för att finansiera infrastruktursatsningar, har Expressen rapporterat.

– Avgiftshöjningen går oavkortat till förbättring och utveckling av elnätet i våra elnätsområden och kommer alla kunder och hela samhället till godo, har Vattenfalls pressekreterare Markus Fischer kommenterat till tidningen.

Vattenfalls elnätsavgifter höjdes med i genomsnitt 14 procent den 1 januari, vilket har väckt ilska hos kunder.

– Vi förstår att många tycker att det är tufft med höga elräkningar i början av året. Även om elpriserna brukar vara högre under vintern, så har januari och början av februari i år blivit dyrare än på flera år, medger Fischer, som dock menar att höjningarna är nödvändiga.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland - "kommer bemötas kraftfullt

Foto: Alex Antas-Bergkvist

Text: Redaktionen


UPPGIFTER: Gränsen nådd för Erdogan – skickar stridsflygplan

2026 03 08

Svallvågorna från Irankriget har nått Cypern.

Den europeiska önationen har varit måltavla för en rad iranska drönar- och robotattacker sedan USA:s och Israels inledande attacker mot Iran för en vecka sedan.

Hotet från Iran har fått flera europeiska länder att agera.

Bland annat har Grekland, Frankrike och Storbritannien flyttat militär utrustning i riktning mot Cypern.

Nu uppges ytterligare ett land agera.

Turkiet, som kontrollerar den norra delen av Cypern, överväger att skicka flera F-16-stridsflygplan till ön.

– Utplacering av stridsflygplan är en av flera åtgärder som övervägs som svar på de ökade spänningarna, rapporterar den statliga tv-kanalen TRT Haber.

Sedan tidigare har Grekland stationerat fyra F-16-flygplan på Cypern.

Högsta beredskap

Iran uppges bland annat ha avfyrat drönare mot den brittiska flygbasen RAF Akrotiri på Cypern.

Attacken inträffade under krigets första dagar. Efter incidenten har Storbritannien satt sin militära personal i högsta beredskap.

– Skyddet av våra styrkor i regionen är på högsta nivå, sade en talesperson för det brittiska försvarsdepartementet i samband med händelsen.

LÄS MER: ”Fruktansvärt att se” – rysk vansinnesattack fångad på film 

Regeringsbyggnad brinner

Samtidigt fortsätter attackerna att rasa i Mellanöstern.

I ett inlägg på X uppger den israeliska militären att de genomfört en våg av attacker mot den internationella flygplatsen Mehrabad i den iranska huvudstaden Teheran. Flera iranska stridsflygplan uppges ha förstörts.

Iran har också genomfört storskaliga angrepp. Flera länder har attackerats – bland annat Kuwait, Saudiarabien och Bahrain.

I Kuwait står en regeringsbyggnad i brand, rapporterar CNN. Byggnaden på cirka 22 våningar uppges ha träffats i en drönarattack.

LÄS OCKSÅ: USA:s krigsminister hotar Ryssland – ”kommer bemötas kraftfullt”

Foto: Nato resp President of Turkey Office

Text: Redaktionen