Flera larm om drönare – vid flygplats och kärnkraftverk

2024 03 09

Drönarlarm från flera håll har kommit från Skåne.

Tidigt på lördagsmorgonen kommer uppgifter om att drönare har observerats.

Det är på flera håll i Skåne som larm har kommit in, och polisen undersöker just nu saken.

Ännu är det oklart vem det är som är ansvarig för att flyga drönarna.

Det rapporterar TV4.

Flera platser

Polisen har larmats till det nedlagda kärnkraftverket Barsebäck, ett skyddsobjekt där flygförbud råder.

Samtidigt har rapporter om drönare kommit från flygplatsen Malmö Airport, men även från Svedala och Ystad.

– Vi har upprättat anmälan om brott mot luftfartslagen och brott mot skyddslagen, säger polisens vakthavande befäl Magnus Lefèvre till TV4.

Arbetar med Försvarsmakten

Polisen kommer nu arbeta tillsammans med Försvarsmakten för att förstå exakt vad situationen rör sig om och vem som hanterat drönarna.

Man vet i nuläget inte om det kan röra sig om främmande makt.

– Vi vet inte, vi ska tillsammans med bland annat försvarsmakten analysera insamlad dokumentation.

Vill se drönarförsvar

Det är oklart vem som är ansvarig för drönarna i Skåne.

Försvarsmakten har dock tidigare uttryckt en önskan om att svenska myndigheter och känsliga platser bör skaffa drönarförsvar.

– När vi tittar på totalförsvaret så befinner vi oss i en väldigt stor brytpunkt där det krävs en uppbyggnad. I den uppbyggnaden måste vi ta chansen att nyttja ny teknologi och innovation, har generallöjtnant Carl-Johan Edström sagt till SVT.

Kan vara svårt

Förekomsten av drönare har på senare år ökat såväl inom krigföring som i civila syften.

Edström framhåller att det är viktigt att Sverige inte faller efter när det kommer till drönarna.

– Det är här som vi ser, inom vissa områden, behovet av att vara snabbare än vad vi är i dag. För om vi inte tillräckligt snabbt når de här nya förmågorna kommer vi hamna efter.

Ett exempel på en lösning som diskuteras är att införa antidrönare-förband.

Foto: J. Blackeye

Text: Redaktionen


JUST NU: Världsberömd snabbmatskedja öppnar i Sverige

2025 09 17

I flera år har det ryktats om att en berömd amerikansk snabbmatskedja ska öppna i Sverige.

Och nu är det bekräftat.

På tisdagsmorgonen låter Taco Bell meddela att kedjan slår upp portarna redan nu till vintern.

Därmed etablerar sig den ikoniska restaurangen även på den svenska marknaden.

– Att få möjligheten att introducera Taco Bell till den svenska marknaden är en milstolpe för oss i Europa, säger Matthew Johnson   från New Marker Entry Lead i ett uttalande.

– Den svenska marknaden är både nyfiken och snabb på att omfamna nya matkoncept, vilket gör den till det perfekta steget i vårt nästa internationella kapitel. Vi vet att fans här har väntat på den här dagen och vi är glada att äntligen kunna leverera.

40 miljoner gäster

Taco Bell finns idag i 32 länder och har över 40 miljoner besökare i hela världen . I USA finns över 8 000 restauranger som tillhör kedjan, som är flitigt förekommande i populärkulturen och därmed ett välbekant varumärke globalt.

Den första restaurangen i Sverige kommer att öppna i Stockholm vintern 2025 och bakom lanseringen står T B Group Scandinavia AB.

– Vi ser så mycket fram emot att få erbjuda det vi i Sverige länge har väntat på, säger Monir Kalgoum, vd på T B Group Scandinavia AB.

– Detta kommer att bli mer än bara en restaurang, detta blir starten på något större. Taco Bell är mer än bara matupplevelsen, det är en livsstil! 

LÄS OCKSÅ: City Gross och Stora Coop sågas

Annonserar på Arbetsförmedlingen

Taco Bell Corp är ett dotterbolag till Yum! Brands, Inc. Den senare beskreivs som “världens ledande mexikanskinspererade snabbmatskedja”.

I dess restauranger serveras “skräddarsydda” tacos, burritos och andra specialiteter.

Redan för en vecka sedan hade kedjan börjat annonsera om att man söker anställda för jobb i Stockholm.

Taco Bell-restaurangen kommer sannolikt att förläggas vid Mall of Scandinavia i huvudstaden, enligt uppgifter till Nöjesguiden.

LÄS MER: Biltema öppnar nytt – första 100 kunderna får presentkort

Foto:

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryssland hotar Norge

2025 09 17

Ryssland eskalerar sin retorik mot Nato efter den senaste drönarkränkningen av Polens luftrum.

Nyligen hävdade bland annat Dmitrij Medvedev, vice ordförande i ryska säkerhetsrådet, att det polska förslaget om en så kallad flygförbudszon över Ukraina skulle innebära “ett krig mellan Nato och Ryssland”.

Nu ökar ryska företrädare den aggressiva tonen. Den här gången även mot Norge.

– Kreml trappar upp sin retorik och hotar Natoländer, uppger tankesmedjan Institute for the Study of War.

"Militariserar" Svalbard

Det är Nikoaj Korchunov, Rysslands ambassadör i Norge, som anklagar norska tjänstemän för att inkräkta på “ryska” bosättningar på norskt territorium, 

Han har även under flera veckors tid riktat ilskna utspel mot det han kallar för “militarisering” av områden i Norden samt Arktis.

– Alliansens ökade aktivitet på den "norra flanken" hotar vår nationella säkerhet. Det ökar sannolikheten för farliga incidenter. Det leder också till ökad militär-politisk spänning i Arktis, säger Kurchunov i rysk media enligt norska Dagbladet.

Det förekommer även utspel om att Norge militariserar Svalbard, den norska ögruppen belägen i Norra ishavet.

– Korchunov reagerar bland annat på att norska myndigheter har betonat att en attack mot ögruppen kommer att utlösa Natos artikel 5, framhåller Dagbladet med hänvisning till ett uttalande från det ryska utrikesdepartementet.

LÄS MER: EU bromsar – skjuter upp sanktioner mot Ryssland

"Helt ogrundat"

Redan förra månaden kom liknande anklagelser från Ryssland. Då från biträdande chefen för pressavdelningen vid ryska utrikesdepartementet, Aleksej Fadeyev.

Ryssarna pekade bland annat ut anläggningar där satelliter används för “dubbel användning”, det vill säga även för militära ändamål, som inte regleras i Svalbardfördraget.

Anklagelserna om att Norge använder Svalbard för så kallad "dubbel användning" är helt ogrundade. Det finns inga bevis för att Norge använder Svalbard för militära ändamål under täckmantel av civil verksamhet, har Kari Aga Myklebost från UiT, Norges arktiske universitet, tidigare sagt till Dagbladet.

LÄS OCKSÅ: Trump riktar uppmaning till Zelenskyj – och hela Europa

Foto:

Text: Redaktionen