Flera hundar allvarligt skadade

2023 01 17

Tre hundar i Malmö har skadats allvarligt efter att ha ätit degbullar preparerade med vassa föremål.

Två av hundarna opereras akut, rapporterar Sydsvenskan.

Den tredje hunden fick i sig metallbitar och befann sig under tisdagsförmiddagen hos veterinär för röntgen.

– Jag har inte fått någon information om hur det gått i efterhand, säger polisens presstalesperon Nils Norling till tidningen.

Har pågått länge

Incidenterna är de senaste i en rad av liknande attacker mot hundar.

Sedan 2020 har Malmöpolisen fått in drygt 150 anmälningar om liknande incidenter.

De tre hundarna är dock de första som har skadats av illdåden, enligt polisens kartläggning.

Nils Norling uppmanar allmänheten att kontakta polisen vid anträffande av livsmedel som preparerats med glas- och metallbitar. 

– I sociala medier finns berättelser om att fler hundar ska ha skadats. Tyvärr kommer inte de här skadorna alltid till vår kännedom. Vi vill att alla som utsätts eller uppmärksammar preparerad hundmat hör av sig till oss, säger han enligt Expressen.

Svårt att utreda

Trots att hundfällorna har utplacerats i över två års tid är polisen inte nära att identifiera vem eller vilka som ligger bakom attackerna.

Nils Norling berättar att polisen inte vet om det rör sig om en eller flera gärningspersoner.

– Det har visat sig vara väldigt svårt att säkra någon teknisk bevisning. Det i kombination med att brotten verkar ske uteslutande under natten, eller i alla fall i skydd av mörkret, gör att det inte finns några vittnen. Det är ett svårutrett brott, säger han enligt Expressen.

Uppmaning till allmänheten

Under gårdagen hittades flera brödbitar fyllda med vassa föremål på spridda platser i området kring Pildammsparken i Malmö.

Det fick polisen att vända sig direkt till stadens invånare.

– Polisen vill göra allmänheten uppmärksam på att det kan finnas fler bullar utplacerade. Vid anträffande av fler bullar, kontakta polisens ledningscentral, skrev myndigheten i ett pressmeddelande.

LÄS MER: Våldsvåg mot hundar – polisen varnar hundägare.  

Foto: V. Grabarczyk

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

TURKIET: Ryssland på väg mot ofattbar handling

2026 08 09

Kriget måste stoppas till varje pris, varnar Turkiet.

Natolandet Turkiet slår larm om att Ryssland kan vara på väg att begå en ofattbar handling.

Det internationella samfundet måste ingripa för att stoppa kriget, menar landets utrikesminister.

Desperata – när kriget flyttas till hemmaplan

Hakan Fidan, utrikesminister i president Recep Tayyip Erdoğans regering i Turkiet, varnar för att Ryssland snart kan göra någonting väldigt extremt.

Putin kan ta till kärnvapen – som en desperat åtgärd när kriget har flyttats till hemmaplan, menar den turkiske utrikesministern.

– När ett utnötningskrig vid fronten övergår till ett utnötningskrig på hemmaplan, är frågan inte längre om man kommer att förlora kriget, utan om man kommer att fortsätta existera som nation. Man använder den sista utvägen man har, säger Fidan, rapporterar RBC-Ukraine.

Den sista utvägen för Putinregimen skulle alltså vara kärnvapen.

Turkiets utrikesminister menar att kärnvapenanvändning redan diskuteras i Ryssland.

– Under mitt besök i Ryssland verkade det som att den här frågan skulle kunna komma att tas upp, eftersom det talades om att allmänheten kräver något i den riktningen, säger Hakan Fidan.

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

”Har diskuterat med väst”

Han menar att frågan har diskuterats flitigt med andra Natoländer.

– Vi har diskuterat detta med våra västliga partner, och de är också medvetna om det. Det här är en farlig situation. Allt som människor säger inte kommer att hända, händer till slut, säger den turkiske utrikesministern.

Fidan betonade att det internationella samfundet måste göra allt det kan för att få ett slut på Ukrainakriget, och varnade för att kriget kan sprida sig både geografiskt och i sina mål och metoder, enligt tidningen.

Turkiets regering har också uppmanat Ukraina och Ryssland att införa en paus eller ett stopp för anfall mot kommersiella fartyg i Svarta havet.

Landet har flera gånger också krävt ett slut på kriget i Ukraina. Turkiet är medlem i Nato och har uttalat ett visst stöd för Ukraina, men har samtidigt intagit en mycket pragmatisk inställning till Ryssland och har inte anslutit sig till sanktioner mot Putinregimen.

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


9 augusti 2026

Rysk kronjuvel utslagen – attackerade nyss Ukraina

2026 08 09

Ett ryskt S-400-system har slagits ut.

Det ryska S-400 Triumf-systemet har flera olika förmågor.

Det används främst som ett luftvärnssystem för att skjuta ner drönare och missiler.

Men det kan även skicka egna missiler mot måltavlor.

Under gårdagen användes ett S-400-system i Krasnodar för att avfyra missiler mot Ukraina – nu har det slagits ut, rapporterar Ukrainska Pravda.

Har slagits ut

Ukrainas styrkor för obemannade system slog till mot en rysk S-400 Triumf-luftvärnsposition i Gelendzjik i Krasnodar Kraj under natten mellan lördagen och söndagen.

Enligt styrkorna för obemannade system hade systemet avfyrat sex robotar mot Ukraina föregående dag.

Befälhavaren Robert “Magyar” Brovdi bekräftar attacken.

– Brovdi uppgav att S-400-systemet i närheten av Gelendzjik genomförde sex robotavfyrningar den 8 augusti mellan klockan 09:25 och 12:51. Efter den ukrainska drönarattacken brann positionen i cirka tre timmar, enligt Brovdi.

Övriga träffar

Dessutom rapporterar Ukrainas drönarstyrkor att de slagit till mot fyra andra ryska luftvärnsresurser under natten mellan lördagen och söndagen.

De har attackerat ett Tor-luftvärnssystem i Rostov oblast, ett Pantsir-S1-luftvärnssystem nära Jejsk, samt radarstationerna Podlyot-K1 och Kasta 2E2 i Rostov oblast. 

Läs mer: Tysklands förbundskansler kan avsättas

Ukraina köper missiler

Samtidigt kommer uppgifter på söndagen om att Ukraina har gjort ett stort inköp av försvarsmateriel från Turkiet.

Vapenöverföringen förväntas inledas i slutet av augusti, och innehåller bland annat 70 amerikanska ATACMS-missiler, rapporterar Kyiv Independent.

47 000 granater

Totalt innehåller vapenöverföringen:

- 70 M39 ATACMS-missiler.

- 12 M270 raketartillerisystem.

- Över 2 000 klustervapen.

- 47 000 haubitsgranater. 

Läs mer: Trump vänder allierad ryggen

Foto: A. Stutesman

Text: Redaktionen