JUST NU: Flera dödade på köpcenter i Köpenhamn

2022 07 03

Flera personer har skjutits till döds på shoppingcentret Fields nära Kastrups flygplats uppger Köpenhamnspolisen.

Det var kring 17.30-tiden i eftermiddag som larmet gick om att panik och kaos uppstått på köpcentret i Köpenhamn. Shoppinggästerna flydde ut ur byggnaden men flera hann inte undan från gärningsmannen.

22-årig etnisk dansk

– En person har anhållits i förbindelse till skjutningen. Det är enligt Köpenhamnspolisen en 22-årig etniskt dansk man, uppger Danmarks Radio.

I nuläget finns det inga uppgifter om att 22-åringen har samverkat med andra gärningsmän.

Samtidigt kan polisen inte utesluta att det handlar om ett terrordåd.

Stort polisuppbåd

Ett massivt polisuppbåd finns på plats vid köpcentret tillsammans med en rad ambulanser. Området har spärrats av och en polishelikopter bevakar från luften

Allmänheten uppmanas att hålla sig undan förutom personer som finns kvar i köpcentret vilka ombeds stanna kvar i väntan på polisen.

Flydde via nödutgång

Vittnen berättar om dådet.

– Vi var ute med mina tre små barn och bytte kjolar i H&M. Och så hör vi tre-fyra smällar. Väldigt höga smällar, säger Laurits Hermansen som flydde ut ur köpcentret.

– Sen kom folk in i butiken och ropade ”det skjuts, det skjuts”, säger han till DR.

Familjen lyckades därefter ta sig ut via en nödutgång till sin bil.

Grät och grät

Karina Ulfkaers dotter var inne i köpcentret.

– Hon ringde till mig och sa ”mamma, de skjuter, de skjuter”.

– Hon grät och grät, säger mamma Karina.

Vid 19.15-tiden fick hon veta att dottern och väninnan fortfarande var inne i köpcentret och att det sköts igen.

– Hon fick ut sin väninna från toaletten.

Vill inte uppge antalet döda

Köpenhamnspolisens chefspolis Sören Thomassen uppger att flera personer har dödats men avstår från att uppge hur många personer det rör sig om.

Även om det ännu så länge inte finns uppgifter om att de är flera gärningsmän så utgår polisen ifrån att det kan röra sig om fler förövare.

Intensiv polisjakt

En stor polisjakt har inletts över hela Själland enligt Jyllands-Posten.

– Vi ska vara helt säkra på att vi har kontroll på den situationen, säger chefspolis Sören Thomassen.

– Det är en massiv operation, säger han.

Text: Redaktionen


6 april 2026

En kedja har inte höjt – 100 kronor billigare per tank

2026 04 07

Hos en av bensinkedjorna går det att köpa billigare diesel.

Kriget i Mellanöstern har som bekant inneburit kraftigt stigande oljepriser – och dyrare priser vid pump runt om i världen.

Så även i Sverige – där flera av de stora bensinkedjorna under de senaste dagarna har höjt sina priser, precis lagom till påsk.

Men en kedja har inte höjt inför högtidsdagarna – och där går det att spara så mycket som 100 kronor per tank.

Har inte höjt

Så här ser de senaste dieselpriserna ut hos de ledande bensinkedjorna:

Preem: 25,74 kronor per liter

Circle K: 25,74 kronor per liter

OKQ8: 23,89 kronor per liter

Den som tankar 60 liter hos OKQ8 sparar därmed 111 kronor – och den som tankar 50 liter sparar 93 kronor.

Bensinkedjorna uppger numera bara företagspriser – men listpriser för privatpersoner följer enligt Di sannolikt samma mönster.

Den senaste gången OKQ8 höjde priserna var den första april – medan exempelvis Preem och Circle K har höjt efter dess.

Senaste nytt

Samtidigt fortsätter kriget i Mellanöstern att rasa.

Israels försvarsminister Israel Katz har gått ut med ett uttalande om att de har slagit till mot en petrokemisk anläggning i Iran.

Samtidigt meddelar han att IDF har instruerats att fortsätta attackera iransk infrastruktur "med full kraft", rapporterar BBC.

Läs mer: Vita huset rasar mot rykte om Trump

“85 procent”

Så här låter det från försvarsministern på måndagen:

– IDF har nu genomfört ett kraftigt angrepp mot Irans största petrokemiska anläggning i Asaluyeh, säger han.

– Nu har de två anläggningar som tillsammans står för cirka 85 procent av Irans petrokemiska export tagits ur drift och är inte längre funktionsdugliga.

Inga tecken på avtal

Under gårdagen sade USA:s president Donald Trump att ett avtal kan komma att nås med Iran under måndagen.

Det finns dock i nuläget inga tecken på att någon överenskommelse ska vara nära förestående.

Läs mer: Pengarna kan dröja – många har missat viktig detalj i deklarationen

Foto: Circle K

Text: Redkationen


Kjell & Company går ut med varning till kunder

2026 04 06

Nya bedrägeri-sms cirkulerar i Sverige.

Det är hemelektronikkedjan Kjell & Companys namn som används av bedragarna.

I sms:en som nu skickas ut står det att mottagaren har varor som är färdiga att hämtas ut i butik – och en uppmaning om att ringa till företagets kundsupport.

Men det rör sig om bluff-sms – och numret som bifogas i sms:en går rakt till bedragaren som då får chansen att inleda bedrägeriet.

Så ser det ut

Så här ser ett exempel på bedrägeriet ut enligt Råd & Rön:

– Dina varor är nu redo för upphämtning i vald butik. Tack för att du valde att handla hos oss!

Därefter uppmanas mottagaren att kontakta kundsupport via ett telefonnummer – men numret går i själva verket rakt till bedragaren.

Kjell & Company varnar

Kjell & Company har gått ut med en varning för bedrägerierna via deras hemsida.

Där varnar företaget för falska sms i kedjans namn.

– Just nu cirkulerar bluff-sms där avsändaren utger sig för att vara Kjell & Company. Målet med den här typen av SMS-bedrägeri (även kallat smishing) är nästan alltid detsamma: att få dig att klicka på en länk, logga in någonstans eller lämna ut känslig information – som bankuppgifter, lösenord eller personnummer.

Läs mer: Svenska folket kan köras över om euron

Så känner du igen

Kjell & Company har några tips på hur man kan känna igen att det rör sig om ett bluff-sms:

- Det innehåller en uppmaning att klicka på en länk.

- Det utlovar en vinst, rabatt eller “paketleverans”.

- Det försöker stressa dig att agera snabbt (t.ex. “sista chansen” eller “inom 10 minuter”).

Det ska du göra

Kedjan tipsar även om hur man bör agera ifall man fått ett sådant meddelande:

- Klicka inte på några länkar.

- Svara inte på meddelandet.

- Lämna aldrig ut personliga uppgifter eller inloggningar.

- Rapportera sms:et genom att vidarebefordra det till 7726.

Läs mer: Sveriges bästa sparkonton utsedda – flera har sänkt

Foto: B. Tromp

Text: Redaktionen