Flera döda i skolskjutning – EU-land skakat

2023 12 21

En av Europas storstäder skakas av en dödlig skolskjutning.

För närvarande pågår en intensiv polisinsats i Tjeckiens huvudstad Prag.

Enligt information från lokala myndigheter har en eller flera personer öppnat eld på en skola i staden.

– Vi svarar för närvarande på en inrapporterad skjutning på en skola i Náměstí Jan Palach, bekräftar tjeckisk polis på sociala medier.

På bilder och filmer som lagts på nätet syns hur det kryllar av blåljus på gatorna.

Det handlar om en massiv polisinsats.

Hela det intilliggande området har spärrats av.

– För närvarande skickas samtliga enheter till platsen, framhåller polisen.

Minst 15 döda

Kort efter polisens ursprungliga information gick myndigheten ut med att skjutningen har fått dödliga konsekvenser.

– Baserat på initial information, skriver polisen på X.

– Så kan vi bekräfta att det finns döda och skadade personer på platsen.

Senare under onsdagen uppgav polisen för Reuters att minst 15 personer bekräftats döda.

Uppmanar folk att stanna hemma

Attacken har skapat kaotiska scener i Prag.

Polisbilar finns överallt i närheten av skolan och på filmer på sociala medier syns hur folk samlas i närheten och filmar med sina mobiltelefoner.

Polisen riktar dock en skarp uppmaning till allmänheten.

– Vi uppmanar invånarna att inte uppehålla sig i den omedelbara närheten.

– Och inte lämna sina hem.

Polisen understryker att utredningen pågår.

Skytten "eliminerad"

Det finns i nuläget inga uppgifter om hur många det är som har dött eller hur många som skadats.

Ingen information finns heller just nu tillgänglig om den misstänkta gärningspersonen eller om det rör sig om flera personer som avlossat skjutvapen.

Strax efter klockan 16 uppger dock tjeckisk polis på X att en skytt är "eliminerad".

Generösa vapenlagar

Vapenlagarna i Tjeckien skiljer sig på många sätt från andra medlemsstater i EU.

Landet har en särskild artikel i vapenlagen som ger invånare “rätten att förvärva, behålla och bära skjutvapen” förutsatt att personen i fråga skaffar en vapenlicens.

En skjutvapenlicens kan erhållas på ett liknande sätt som ett körkort, det vill säga genom att klara ett färdighetsprov, en läkarundersökning samt ha ett rent brottsregister.

Arkivfoto: A. Ferrario

Text: Redaktionen


11 dec 2025

Pensionär måste betala – har för mycket pengar på banken

2025 12 12

Under 2025 och 2026 genomför Pensionsmyndigheten en nationell satsning.

Projektet kallas för ÅKA (Återkrav, Kraftsamling och Avarbetning) och går ut på att kräva tillbaka pengar från cirka 60 000 pensionärer som fått felaktiga utbetalningar i form av pension och bostadstillägg.

– Det kan handla om skulder på allt ifrån några tusenlappar till hur mycket som helst. Ibland har de felaktiga utbetalningarna pågått i flera år, sade Åsa Lindestam, ordförande i Pensionärernas riksorganisation, PRO till PROpensionären för ett år sedan.

Måste betala tillbaka – har för mycket pengar

Nu har ett uppmärksammat fall i Lidköping hamnat i medierna.

En pensionär måste betala tillbaka efter att ha haft för mycket pengar på banken, rapporterar Nya Lidköpings-Tidningen.

Detta då bostadstillägget betalats ut på fel grunder i nästan tio års tid. I juni tidigare i år gjorde Pensionsmyndigheten en ny beräkning och konstaterade att pensionären måste betala tillbaka 53 000 kronor.

Återkravet skickades ut den 15 november och måste vara betalt senast 15 december – annars kan fallet hamna hos Kronofogden.

Skattefritt stöd för fattigpensionärer

De flesta ärenden inom ÅKA berör felaktigt utbetalda bostadstillägg, som är ett skattefritt stöd för pensionärer med låg inkomst.

Den som har rätt till tillägget kan få upp till 7 290 kronor per månad beroende på bostadskostnad, inkomst, förmögenhet och familjesituation.

LÄS MER: Ebba Busch: ”Jag är upprörd – rättare sagt förbannad”

För ett år sedan bollades frågan upp om att göra om hela pensionssystemet, mycket på grund av att dagens regelverk anses vara alldeles för obegripligt.

Det är otroligt svårt för den enskilda individen att förstå. Man får det här, men man förstår inte varför och man kan definitivt inte veta på förhand för det är för komplext, så redan där finns en poäng, sade Sverigedemokraternas ekonomiskpolitiska talesperson Oscar Sjöstedt till SR vid tillfället.

Det finns ett brett politiskt stöd för att göra om det grundläggande skyddet i systemet. 

LÄS MER: Här är banken med högst ränta just nu – hela listan

Arkivfoto: C. Langballe (personen på bilden är inte samma person som beskrivs i artikeln)

Text: Redaktionen


11dec25

Ukraina ger upp land

2025 12 11

Ukraina har gått med på territoriella eftergifter.

Det uppger Tysklands förbundskansler Friedrich Merz, rapporterar AFP.

Förslaget om vilka områden Ukraina är berett att avstå har skickats till USA.

– Det handlar främst om frågan om vilka territoriella eftergifter Ukraina är berett att göra, säger Merz enligt nyhetsbyrån.

Har sagt nej

Det är oklart vilka områden Ukraina är berett att avstå och hur en sådan process ska gå till. Ryssland har tidigare krävt att Krymhalvön och Donbas i östra Ukraina ska erkännas som ryskt territorium.

Samtidigt har den ukrainska ledningen betonat att man inte kommer överlåta territorium som inte är under rysk kontroll i dag.  

Fredrich Merz förväntar sig samtal med den amerikanska delegationen i helgen om det förslag som den europeiska sidan lagt fram.

– Vi har föreslagit att dokumenten ska slutföras tillsammans med den amerikanska regeringen i helgen, säger förbundskanslern.

Zelenskyj: ”Nyhet” på väg

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj flaggar för att en stor nyhet om fredsprocessen kan komma i veckan.

– Denna vecka kan ge nyheter för oss alla – och för att få ett slut på blodspillan, skriver han på X.

– Vi anser att freden inte har något alternativ, och nyckelfrågorna är hur man ska tvinga Ryssland att stoppa dödandet och vad som specifikt kommer att avskräcka Ryssland från en tredje invasion. Tack till alla som står med Ukraina! fortsätter Zelenskyj.

LÄS MER: USA-stöd till Ukraina – ger nytt besked

Putins kravlista

Den ryske diktatorn Vladimir Putin kräver flera saker av Ukraina för att avsluta anfallskriget som han själv startade.

I slutet av augusti presenterade Putin sin kravlista, enligt källor till Reuters. Här är listan:

-  Ukraina ska avstå hela östra Donbassregionen till Ryssland

- Ukraina ska lägga ned sina Natoambitioner 

- Ukraina ska förbli neutralt 

- Ukrainas armé ska reduceras

- Ukraina ska inte tillåta västerländska trupper i landet

LÄS OCKSÅ: Drönarsvärm har slagit ner i Ryssland

Foto: Official White House Photo by Shealah Craighead resp President of Ukraine

Text: Redaktionen