25 sep 2026

Flera döda i skolskjutning – EU-land skakat

2023 12 21

En av Europas storstäder skakas av en dödlig skolskjutning.

För närvarande pågår en intensiv polisinsats i Tjeckiens huvudstad Prag.

Enligt information från lokala myndigheter har en eller flera personer öppnat eld på en skola i staden.

– Vi svarar för närvarande på en inrapporterad skjutning på en skola i Náměstí Jan Palach, bekräftar tjeckisk polis på sociala medier.

På bilder och filmer som lagts på nätet syns hur det kryllar av blåljus på gatorna.

Det handlar om en massiv polisinsats.

Hela det intilliggande området har spärrats av.

– För närvarande skickas samtliga enheter till platsen, framhåller polisen.

Minst 15 döda

Kort efter polisens ursprungliga information gick myndigheten ut med att skjutningen har fått dödliga konsekvenser.

– Baserat på initial information, skriver polisen på X.

– Så kan vi bekräfta att det finns döda och skadade personer på platsen.

Senare under onsdagen uppgav polisen för Reuters att minst 15 personer bekräftats döda.

Uppmanar folk att stanna hemma

Attacken har skapat kaotiska scener i Prag.

Polisbilar finns överallt i närheten av skolan och på filmer på sociala medier syns hur folk samlas i närheten och filmar med sina mobiltelefoner.

Polisen riktar dock en skarp uppmaning till allmänheten.

– Vi uppmanar invånarna att inte uppehålla sig i den omedelbara närheten.

– Och inte lämna sina hem.

Polisen understryker att utredningen pågår.

Skytten "eliminerad"

Det finns i nuläget inga uppgifter om hur många det är som har dött eller hur många som skadats.

Ingen information finns heller just nu tillgänglig om den misstänkta gärningspersonen eller om det rör sig om flera personer som avlossat skjutvapen.

Strax efter klockan 16 uppger dock tjeckisk polis på X att en skytt är "eliminerad".

Generösa vapenlagar

Vapenlagarna i Tjeckien skiljer sig på många sätt från andra medlemsstater i EU.

Landet har en särskild artikel i vapenlagen som ger invånare “rätten att förvärva, behålla och bära skjutvapen” förutsatt att personen i fråga skaffar en vapenlicens.

En skjutvapenlicens kan erhållas på ett liknande sätt som ett körkort, det vill säga genom att klara ett färdighetsprov, en läkarundersökning samt ha ett rent brottsregister.

Arkivfoto: A. Ferrario

Text: Redaktionen


29 sep 26

Lyfter stort i ny mätning

2026 09 30

Den första opinionsundersökningen efter valet är här.

Mätningen från DN/Ipsos är trevlig läsning för ett av riksdagens största partier.

Partiet som får jubla är Moderaterna.

M ökar med över två procentenheter jämfört med valresultatet och landar på 22 procent. Samtidigt noterar Sverigedemokraterna ett stöd på 17 procent.

Det innebär att det skiljer fem procentenheter mellan M och SD – den största marginalen sedan 2018, rapporterar DN.

Huvudförklaringen

Enligt Ipsos opinionsanalytiker Nicklas Källebring finns det en huvudförklaring till Moderaternas uppgång: väljare som stödröstade på Liberalerna i valet har återvänt till M.

– De har bara behållit ungefär två tredjedelar av dem som röstade på partiet i valet. Flest har man tappat till Moderaterna, säger han till tidningen.

Påverkas inte

Liberalerna backar till 4 procent i mätningen och balanserar därmed återigen på riksdagsspärren.

Noterbart är även att Vänsterpartiets stöd ligger kvar på ungefär samma nivå som i valet, trots uppgifterna om misstänkt valfusk i Borlänge. V får 8 procent i mätningen, vilket ligger i linje med partiets valresultat.

Kan få chansen

I morgong, onsdag, ska Norlén träffa partiledarna i en ny talmansrunda och därefter föreslå vem som får nästa sonderingsuppdrag.

Flera partiledare på vänsterkanten har framhållit att statsminister Ulf Kristersson (M) borde tilldelas uppdraget.

Kristersson vill inte svara på om han är beredd att tacka ja.

– Talmannen ska pröva var den parlamentariska majoriteten finns, men sist jag kollade var det fyra partier som på valnatten sa att de vunnit valet så där borde ju de parlamentariska förutsättningarna finnas, säger han till SVT.

Andra läser: Rusning till Ica-hyllorna – alla vill ha samma sak 

Hela mätningen

Här är Ipsos nya mätning uppdaterad 29 september. Siffrorna är avrundade. Valresultatet i parentes. 

🔴Vänsterpartiet                    8    (8,4)
🔴Socialdemokraterna        28 (28,0)          
🟢Miljöpartiet                          6     (6,1) 
🟢Centerpartiet                      7     (7,0)         
🔵Liberalerna                           4     (5,3)         
🔵Moderaterna                       22  (19,9)       
🔵Kristdemokraterna           6    (6,2)   
🔵Sverigedemokraterna    17   (17,5)    
 
🔴🟢 S+V+MP+C                 49.0 (49,6)
🔵🔵 M+KD+SD+L              49,0 (48,8)
 

Foto: Socialdemokraterna resp Kristian Pohl Regeringskansliet

Text: Redaktionen


30 sep 26

UPPGIFTER: Tungt besked för Sveriges nästa regering

2026 09 30

– It's the economy, stupid.

Det berömda uttrycket förknippas med den politiske strategen James Carville och Bill Clintons framgångsrika presidentvalskampanj 1992. Uttrycket syftar på att väljare i slutändan bryr sig mest om sin egen plånbok och det ekonomiska läget när de går till valurnorna.

Nu kommer ett tungt besked för Sveriges nästa regering. Under nästa mandatperiod väntas en kraftig inbromsning i hushållens ekonomi, samtidigt som regeringens reformutrymme blir begränsat.

Det visare en färsk prognos från Länsförsäkringar.

– Vi ser en kraftig inbromsning. 2026 års tusenlappar kan bli hundralappar nästa år, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom.

– Nästa budget kan förändra den här bilden. Samtidigt pekar bedömningarna av de offentliga finanserna på ett begränsat utrymme för nya ofinansierade reformer under nästa mandatperiod. Det ökar betydelsen av träffsäkerhet utifrån hushållens olika behov och ekonomiska marginaler, fortsätter han.

”Betydligt långsammare”

Enligt Länsförsäkringars sammanställning väntas en betydande ekonomisk inbromsning för villaägare och barnfamiljer nästa år. Deras marginaler beräknas dock fortfarande växa, men betydligt långsammare än under 2026.

– Det är en följd av stigande bolåneräntor och högre bensinpris samtidigt som vissa finanspolitiska åtgärder fasas ut. Under 2026 beräknas tillskottet bli omkring 2 900 kronor per månad, där politiska åtgärder står för 2 100 kronor, framhåller bolaget.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds 

För flera andra hushåll är det ekonomiska utgångsläget ännu tuffare.

För en person som med garantipension beräknas pensionen efter skatt öka med omkring 70 kronor, samtidigt som enbart hyran väntas stiga med cirka 260 kronor. Tillsammans med ökade vardagsrutiner innebär det enligt beräkningen att garantipensionären får 472 kronor mindre kvar i plånboken varje månad.

Tuffast ekonomiskt utgångsläge har den arbetslöse.

– För den arbetslöse försvinner hela marginalen i kalkylen. Ersättningen från a-kassan står stilla samtidigt som hyran och andra vardagsutgifter stiger. Det gör att budgeten går från plus till minus, säger Stefan Westerberg.

Läs också: USA tvärvänder – säger nej till Kina 

Foto: Magnus Liljegren Regeringskansliet resp Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen