JUST NU: Flera bränder i Sverige – Misstänker fyrverkerier

2022 12 31

Fyrverkerier leder till bränder och personskador år efter år och årets nyårsafton blir inget undantag.

Det kan räddningstjänsten i Stockholm konstatera.

Brand vid fastighet

Vid lunchtid i dag på nyårsafton gick larmet till räddningstjänsten om att en brand brutit ut i Farsta som ligger nära Huddinge i södra Stockholm.

Polisen larmades om händelsen klockan 12.27.

Branden hade brutit på en balkong i den aktuella flerbostadsfastigheten.

Fyrverkerier

När brandkåren kom fram till platsen kunde man konstatera att en möbel hade börjar brinna.

Rådiga personer på plats hade dock redan hunnit agera och bekämpa elden.

– Den plaststol som fattat eld släcktes av hyresgästerna, uppger polisen.

Såväl polisen som brandsoldaterna pekar på att nyårsfirande med pyroteknik ser ut att vara anledningen till eldsvådan.

Nyårsraket på balkongen

– Orsaken till branden är sannolikt fyrverkerier, säger Stockholmspolisen.

Även brandkåren fick information om att någon som skjutit raketer tros ligga bakom.

– Räddningstjänsten säger att det finns uppgifter om att en nyårsraket slagit ner på balkongen, rapporterar polisen.

Även brand i Skåne

Ungefär samtidigt som branden i Stockholm gick larmet även om en brand i Skåne.

– Det brinner i en lägenhet i Slottshöjden, Helsingborg, berättar polisen.

Såväl polisen som räddningstjänsten ryckte ut till brandplatsen.

Man lyckades släcka branden men en person förlorade livet

– En man i 75-årsåldern avled i samband med branden, uppger polisen.

– Anhöriga är underrättade.

Spärrat av lägenheten

Det är ännu inte klarlagt hur branden kunde utbryta.

– Polisen har spärrat av lägenheten, uppger Skånepolisen.

En utredning har nu inletts för att ta reda på händelseförloppet.

I nuläget finns det ingen misstanke om att någon utomstående har orsakat branden. 

Ytterligare en person avliden

En tredje brand har drabbat Nordmaling mellan Örnsköldsvik och Umeå.

Branden bröt ut i går kväll och på nyårsaftonens morgon meddelade polisen att det finns dödsoffer.

– En man i 60-årsåldern har avlidit. Anhöriga är underrättade.

– En förundersökning om grov allmänfarlig vårdslöshet samt vållande till annans död har inletts, uppger Västerbottenspolisen.

Arkivfoto: Räddningstjänsten

Text: Redaktionen


5 juni 2026

Skattefritt från och med i år – nästan alla är eniga

2026 06 05

En av regeringens mer omtalade reformer får tummen upp från väljarna.

Sju av tio är positiva till skattefritt sparande i ett investeringssparkonto, så kallat ISK.

Det visar en färsk undersökning som tagits fram av Länsförsäkringar, där svenskarna ger ett tydligt stöd till regeringens beslut att från och med i år tillåta skattefritt sparande på ISK upp till 300 000 kronor.

– Det här är en reform som träffar både rätt och brett. Den gör det lättare för hushåll att bygga buffert, bostadssparande och större ekonomisk frihet, säger Stefan Westerberg, Länsförsäkringars privatekonom, i en kommentar.

Hela kontantinsatsen

Enligt bankens undersökning är 67 procent av svenskarna positivt inställda till reformen.

Blott 15 procent är emot och 18 procent är osäkra. 

Siffrorna är likartade när hushållen får frågan vilken effekt reformen har för den egna privatekonomin: 67 procent anser att det ger en bra effekt. Enbart 6 procent anser att effekten är dålig.

– Det starka stödet visar att skattefriheten på ISK inte uppfattas som en smal reform för hushåll med stora kapital, säger Stefan Westerberg och fortsätter:

– För många handlar de första 300 000 kronorna om något väldigt konkret: bufferten som gör att en oväntad utgift inte blir ett lån, kontantinsatsen till första bostaden eller frihetskapitalet som gör att man kan byta jobb, hjälpa barnen, starta företag eller skapa trygghet inför pensionen. Det är därför reformen träffar rätt.

LÄS OCKSÅ: Rusning till Ikea – folk skriver upp sig på väntelistor 

Inte bara symboliskt

Faktorer som gör att reformen får ett så högt stöd bedöms bland annat vara att sparande blivit en viktigare fråga för många, särskilt efter flera år av hög inflation.

Länsförsäkringar pekar även ut gruppen som ska köpa sin första bostad. För dem skulle den skattebefriade summan kunna räcka till en hel kontantinsats.

I en svårtillgänglig hyresmarknad och en dyr ägd marknad är det egna sparandet ofta biljetten in. Då är 300 000 kronor inte ett symboliskt belopp, utan kan motsvara hela kontantinsatsen till en första bostad. Det gör den skattefria nivån direkt relevant för unga vuxna och andra som försöker ta sig in på bostadsmarknaden, säger Stefan Westerberg.

LÄS MER: UPPGIFTER: Bland EU:s dyraste – Sverige riskerar ekonomisk baksmälla 

Foto: Ninni Andersson/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


26 maj 26

Avgift införs – när du tar ut kontanter

2026 06 06

Hos vissa bankomater i Sverige kommer en avgift att införas under sommaren.

Kontantfrågan är alltjämt het i Sverige.

Det är många som uttrycker sitt stöd för att stärka kontanternas roll i samhället.

Men bankomatföretaget Kontanten, som har 450 uttagsautomater runt om i landet, menar att ingen vill ta ansvar.

Framöver kommer en avgift att införas för att ta ut kontanter från Kontantens uttagsautomater.

Inför avgift

Avgiften debiteras per uttag och baseras på uttagsbeloppet.

Detta kommer att gälla från och med i sommar:

100–200 kr: 15 kr

300–1 000 kr: 20 kr

1 100–2 000 kr: 25 kr 

Det framgår emellertid inte något exakt datum för när avgifterna kommer att börja tas ut.

“Sista utväg”

I en debattartikel framhåller Kontanten att ekvationen inte längre går ihop.

– Efter långvariga försök till dialog förbereder vi nu som en sista utväg införandet av avgifter på kontantuttag i vårt nätverk av uttagsautomater, med planerad start under sommaren 2026. Detta är inte en utveckling vi önskat se, framhåller de i Aftonbladet.

Läs mer: Valuta störtdyker – har halverats i värde

“Många negativa”

Marcus Liljeblad, Kontantens country manager i Sverige, berättar att det har kommit negativa reaktioner.

Men han menar också att andra är mer förstående.

– Det är naturligtvis många kunder som är negativa till att behöva betala, så har det absolut varit, säger han till DN.

– Samtidigt har andra haft förståelse för att det kostar pengar att upprätthålla detta och att alternativet på sikt skulle riskera att bli färre uttagsautomater.

Kommer synas

Avgiften kommer alltid att visas i automaten innan uttaget genomförs. 

Man kommer att få möjlighet att godkänna eller avbryta transaktionen innan uttaget slutförs. 

Bankomat – som har 1 200 automater i landet – ska inte ha några planer på att börja ta ut en avgift vid uttag.

Läs mer: Chocken: Säger upp samtliga anställda

Foto: Riksbanken

Text: Redaktionen