Flera bostäder utryms – “Ett 15-tal hushåll”

2024 03 11

Polisen genomför en insats i ett bostadsområde efter att ett farligt föremål har hittats.

Det är i Göteborg som ytterligare ett farligt föremål har anträffats.

Det är det tredje objektet som har hittats på bara två dagar, och uppgifterna kommer i samband med att flera sprängningar skett i staden på sistone.

Platsen är avspärrad, och flera bostäder har utrymts.

Det meddelar polisen.

Insats pågår

En större insats pågår och polisen har inlett en förundersökning om förberedelse till grov allmänfarlig ödeläggelse.

– Polis har larmats till Ängås Gård i Västra Frölunda, Göteborg med anledning av att ett misstänkt farligt föremål hittats på platsen, framhåller polisen angående situationen.

– Polis har spärrat av platsen, vi arbetar med att omhänderta föremålet på ett säkert sätt. Polis har utrymt boende i närheten av det farliga föremålet. 

“Ett 15-tal hushåll”

Flera bostäder har utrymts, och det är oklart hur länge insatsen kommer att pågå.

– Polis har spärrat av platsen och utrymt bostäder som varit inom avspärrningen eller bedömts kunnat vara utsatt för fara av det farliga föremålet som hittats. Det handlar i nuläget om ett 15-tal hushåll som har utrymt, meddelar polisen via sin webbsida.

Det är ännu okänt vad det kan röra sig om för slags föremål.

Ökning igen

Efter en lugnare period har det skett en viss ökning igen vad gäller sprängningar och skjutningar i Sverige.

I Göteborg har flera allvarliga våldsdåd inträffat under den senaste tiden.

Under gårdagen hittades farliga föremål i såväl Nya Hovås som i Frölunda.

Kan inte utesluta

Polisen har inte bekräftat att situationen har med den senaste tidens händelser att göra.

– Det är för tidigt att säga, men självklart kan vi inte utesluta att det finns samband, säger polisens presstalesperson Hans-Jörgen Ostler till SVT.

Regeringen har under året tryckt på att man inför flera olika åtgärder för att komma åt gängkriminaliteten.

Bland annat handlar det om omdebatterade lösningar som exempelvis visitationszoner.

Arkivfoto: Polisen Norrmalm FB

Text: Redaktionen


1 okt 26

Polismeddelande till svenska bilister – gäller idag och imorgon

2026 10 01

Polisen går ut med en uppmaning till bilister.

Svenska bilister uppmanas att vara extra uppmärksamma på vägarna i dag och i morgon.

Detta när flera stora militär- och polisövningar påverkar trafiken på olika håll i landet.

Militärfordon på vägarna

I delar av Västerbotten pågår just nu en omfattande övning där Polismyndigheten och Försvarsmakten samarbetar.

Övningen genomförs i Lycksele och Vindelns kommuner och pågår fram tills imorgon fredag. Det innebär att bilister kan möta fler militärfordon och poliser än vanligt på vägarna. På vissa platser kan det även förekomma avspärrningar och tillfälliga trafikdirigeringar.

– Även helikopter och drönare kommer att användas i övningen. Det kan också förekomma höga ljud och smällar, uppger Polisen.

Polisens uppmaning till bilister är tydlig.

– Respektera eventuella avspärrningar och håll avstånd till övningsområdet, skriver Polisen.

Läs också: UPPGIFTER: USA och Ryssland nära överenskommelse

Öresundsbron stängs

Även i södra Sverige påverkas trafiken av en större övning.

Under torsdagskvällen stängs Öresundsbron helt för biltrafik mellan klockan 19.45 och 23.15.

Dansk och svensk blåljuspersonal samt flera myndigheter ska då genomföra en stor gemensam övning för att träna samarbetet mellan länderna.

– Det är en speciell plats där det behöver övas, säger Jopas Wulff, chef över trafikcentret på Öresundsbron, till SVT.

Även tågtrafiken påverkas under tiden och kommer att gå med reducerad trafik.

Även i Norrköping och Söderköping pågick en större militärövning under gårdagen. Där fanns många militärfordon ute på vägarna när Hemvärnet genomförde en övning i området.

Polisen varnar för bilder

Den som hamnar bakom en militärkolonn behöver vara extra uppmärksam.

Enligt trafikreglerna får en trafikant inte bryta eller på annat sätt hindra en militärkolonn. Det innebär däremot inte att all omkörning är förbjuden.

Försvarsmakten uppger att det går att köra om en militärkolonn eller köra in mellan militära fordon, men bara om det kan göras utan att påverka kolonnens hastighet eller avståndet mellan fordonen.

Militära fordon kan dessutom vara betydligt större och tyngre än vanliga personbilar. Därför uppmanas trafikanter att hålla extra avstånd och följa de anvisningar som ges på plats. Den som bryter mot reglerna kan i normalfallet få  böter.

Det är inte bara själva trafiken som berörs. Polisen uppmanar även allmänheten att vara försiktig med att fotografera och publicera bilder på militära fordon och utrustning på sociala medier.

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: Liza Simonsson Transportstyrelsen

Text: Redaktionen


Ica: Sluta lägga mjölk och ägg i kylskåpsdörren

2026 09 30

Ica avråder svenskarna från att placera mjölken i kylskåpsdörren.

Det går att förlänga hållbarheten på kylvaror genom några enkla knep.

Dagligvarujätten Ica har en rad uppmaningar till konsumenter som vill se till att mjölken eller äggen håller sig i form några dagar extra.

Ett av dessa tips är att inte placera mjölken i kylskåpsdörren.

Ica: Inte i dörren

Värmekänsliga varor som mjölk, ägg eller färskpressad juice bör inte placeras i kylskåpsdörren, konstaterar matkedjan.

Detta då det är där det är som allra varmast eftersom denna yta påverkas varje gång kylskåpet öppnas. 

– Bäst är att placera läsk, vatten, pastöriserad juice, sylt och mat med hög salthalt eller konserveringsmedel här istället. 

Ska stå längst upp

De översta hyllplanen är den plats i kylskåpet som håller jämnast temperatur.  

Där ska mat som är känslig för kyla placeras, enligt Ica.

– Här kan du med fördel ställa matrester som ska ätas inom ett dygn, mat som inte behöver tillagas, örter samt frukt och grönsaker, menas det.

Läs mer: Elva nya butiker på en månad – kedjan utmanar Ica och Coop

Nedersta planen

Den kallaste platsen i kylskåpet är de nedersta planen. Mat som tål och bör förvaras i kyla mår bäst där.

– Perfekt för mjölkprodukter, ägg, kött, fisk och färsk juice alltså, fortsätter matkedjan.

Enkelt att veta

Föga förvånande ska frukt och grönsaker förvaras i frukt-och grönsakslådorna.

Däremot finns det visst frukt och grönt som inte mår bra av kylskåpskylan.

Banan, avokado och ananas är exempel på livsmedel som inte ska förvaras i kylskåp utan i rumstemperatur.

Detta eftersom att de är känsliga för köldskador.

– Potatis är ömtålig eftersom det giftiga ämnet solanin kan bildas om den läggs i ljus eller skadas, den bör därför förvaras mörkt, svalt (exempelvis i kylskåp) och skyddas mot stötar. 

Läs mer: Bank ID-varning går ut – många drabbade på McDonalds

Foto: A. Tyson resp Ica

Text: Redaktionen