Flera barn ute och går på E4

2024 09 01

Tre barn är ute och rör sig på E4.

På söndagskvällen kommer uppgifter om att flera barn är ute och rör sig på E4.

Flera bilister har ringt in till polisen och uttryckt oro över att barnen, som ska vara i tioårsåldern, går på E4:an vid Vagnhärad i riktning mot Norrköping.

Polisen har beslutat att skicka bilar till platsen för att se vad det är som försiggår.

Det rapporterar Aftonbladet.

“Vi är på väg”

Polisen meddelar att man har resurser som är på väg till platsen.

Det råder stora oklarheter kring varför barnen är ute på vägen, men polisen bekräftar situationen.

– Det är tre barn som uppskattas vara i tioårsåldern, vi är på väg dit med bilar, säger polisens presstalesperson i region Öst till Aftonbladet.

Flera olyckor

På söndagen har flera personer blivit påkörda på olika håll runt om i landet.

I Ängelholm har en äldre kvinna blivit påkörd, skadeläget är oklart.

– Larm inkommer om en påkörd person på Danielslundsgatan. Oklart skadeläge. Polis och ambulans är skickade till platsen, förklarar polisen om händelsen.

– Den skadade är en kvinna i 80-årsåldern. Det finns ingen misstanke om brott. 

I hög fart

Samtidigt har en kollision skett i hög fart i Eskilstuna.

– En trafikolycka inträffar på riksväg 56 mellan Kvicksund och Hällbybrunn. Vid platsen ska en personbil kolliderat i hög hastighet. Enligt tidiga uppgifter ska även flera andra fordon vara inblandade, meddelar polisen via sin webbsida.

– Det råder just nu totalstopp i båda körriktningar. Polis är på olycksplatsen och det ligger mycket skräp på vägbanan till följd av händelsen. I nuläget är det oklart om någon kommit till allvarlig skada i samband med olyckan. 

Moped i krasch

Samtidigt har en moped kraschat i Hagfors.

Polisen trodde initialt att det rörde sig om en motorcykelolycka.

– Det visade sig att fordonet var en moped. De båda drabbade är unga kvinnor som skadades lindrigt efter att ha kanat omkull på "rullgrus". De skjutsas av ambulans till sjukvård för omplåstring.

Det finns inga misstankar om att något brott har begåtts.

Foto: P. van der Meulen

Text: Redaktionen


26 november 2025

UPPMANINGEN TILL SD: Hämnas

2025 11 26

SD:s väljare skickar en tydlig signal till partiet.

Relationen mellan Tidöpartierna, inte minst mellan SD och L, har varit kaotisk den senaste tiden.

Detta har väckt reaktioner bland SD-väljare – som nu vill att partiet hämnas.

Vill att SD hämnas

Liberalerna säger tvärnej till att släppa in Sverigedemokraterna i en eventuell högerregering efter valet.

SD:s väljare vill att Åkessons parti ska svara på detta – genom att ge igen med samma mynt, enligt en ny undersökning från DN/Ipsos.

Undersökningen visar att SD-väljare vill att partiet ska säga nej till att ge L ministerposter i en framtida regering.

Endast var sjunde SD-väljare vill ha med L i nästa regering, medan var fjärde bara kan tänka sig det om det är absolut nödvändigt.

– Det kan nog ses som en direkt konsekvens av Simona Mohamssons besked i regeringsfrågan, säger Nicklas Källebring, opinionsanalytiker på Ipsos, till DN.

LÄS OCKSÅ: Populär julmat rusar i pris - 1 200 procent dyrare

Tidöväljare föredrar SD

Enligt undersökningen har SD-väljares sympati för L minskat sedan förra valet, och L-ledaren Simona Mohamssons bestämda nej till SD-ministrar tycks irritera många sverigedemokrater.

Mätningen visar dessutom att Tidöväljare överlag hellre vill se SD i regeringen än L.

Bland L-väljarna själva säger dock majoriteten nej till SD i regeringen. Fler L-väljare är villiga att släppa fram S än att släppa fram SD.

Tungt för Mohamsson

Liberalerna har det dock väldigt tufft i opinionen just nu.

En mätning från Novus som släpptes i morse visar att förtroendet för partiledaren Simona Mohamsson ligger på 4 procent, vilket ger henne en bottenplacering i förtroenderankingen trots att det är en ökning med en procentenhet jämfört med oktobermätningen.

Samtidigt har förtroendet för Jimmie Åkesson ökat, framför allt bland väljare som röstar på regeringspartierna.

29 procent av väljarna har förtroende för Åkesson, vilket innebär att han har det tredje största förtroendet efter Magdalena Andersson (S) och Ulf Kristersson (M).

– Uppgången för Åkesson är bland regeringspartiernas sympatisörer, där nu 47 procent har förtroende för honom. I oktober var det 35 procent av regeringspartiernas sympatisörer som hade förtroende för honom, skriver Novus i sin analys.

LÄS OCKSÅ: Omtyckt restaurangkedja riskerar konkurs

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


JUST NU: Kreml går emot USA – bistra ordvalet avslöjar

2025 11 26

USA har gjort ”enorma framsteg” i förhandlingarna om ett fredsavtal i Ukraina.

Det framhöll Vita husets pressekreterare Karoline Leavitt under tisdagen.

– Under den senaste veckan har USA gjort enorma framsteg mot ett fredsavtal genom att föra både Ukraina och Ryssland till förhandlingsbordet, skrev hon i ett inlägg på X.

Kreml ger helt annan beskrivning

President Trump har gjort liknande uttalanden om fredsförhandlingarna.  

Men den amerikanska optimismen delas inte av Ryssland.

Det framgår av ett färskt uttalande från Kremls talesperson Dmitrij Peskov. Han kallar framstegen i förhandlingarna för ”blygsamma”.

Peskov utdelar det svala omdömet i samband med att han kommenterar det läckta samtalet mellan USA:s särskilda sändebud, Steve Witkoff, och Vladimir Putins utrikespolitiska rådgivare, Jurij Usjakov.

– De röster som nu kräver Witkoffs avskedande syftar sannolikt främst till att störa de blygsamma framstegen som gjorts för att nå en överenskommelse genom förhandlingar, säger Peskov enligt den ryska nyhetsbyrån Tass.

LÄS MER: Ukrainska elitstyrkor slår tillbaka 

Trump och Kreml slår tillbaka mot kritiken  

I det läckta samtalet ger Witkoff råd till sin ryske motpart om hur denne bäst kan sälja in Rysslands ståndpunkter till president Trump. Efter läckan har Witkoff anklagats för att stå på Kremls sida och röster har höjts för hans avgång.

Dmitrij Peskov avfärdar kritiken.

Han hänvisar till president Trump som kallat samtalet för en ”standardgrej” under en förhandlingsprocess.

– Som president Trump själv sagt, detta är något som ingår i en förhandlares dagliga arbete, säger Peskov.  

LÄS OCKSÅ:

Trump ändrar sig – pressen släpper för Zelenskyj

Natochefen sätter ned foten – trotsar USA och Ryssland

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen