Flera barn mördade i Kanada

2024 03 08

Sex personer, varav fyra barn, har mördats i ett radhus i Ottawa i Kanada.

Eric Stubbs, polischef i Ottawa, har under torsdagen hållit en presskonferens med anledning av det inträffade mordet.

Det här har hänt

Enligt lokala medier har en 19-årig man gripits.

Mannen misstänks nu för att ha mördat en mamma och hennes fyra barn samt en vän till familjen inne i ett hus i Ottawa i Kanada. 

Barnen ska ha varit två månader, två år, fyra år och sju år gamla.

– När polis gick in i hemmet upptäckte de sex offer, varav den yngsta var yngre än tre månader gammal. Familjen kommer ursprungligen från Sri Lanka och var nyinflyttade i Kanada, säger polischefen Eric Stubbs enligt CTV News.

”En meningslös våldshandling”

Under torsdagens presskonferens sa Eric Stubbs att Ottawapolisen aldrig haft att göra med den misstänkte eller familjen tidigare.

Stubbs sa även att polisen aldrig blivit kallade till adressen förrän nu.

Han kallar händelsen för "en meningslös våldshandling utförd på rent oskyldiga människor".

Han framförde även sina kondoleanser till offrens nära och kära "för denna ofattbara förlust".

– Detta kommer utan tvekan att tynga allas hjärtan under mycket lång tid, sa han.

Det uppger CBC.

En vaka har inrättats i den närbelägna Palmadeo Park.

"Det är hemskt"

Shanti Ramesh, som bor tvärs över gatan från platsen där morden inträffade, berättar för CBC att hon tittade på TV när hon såg de blinkande ljusen från utryckningsfordon.

När hon gick ut för att undersöka vad som hänt såg hon en man som skrek.

– Jag såg att en kille satt på uppfarten och skrek, polisen kom och sedan tog de bort honom, säger hon.

Ramesh sa att hon inte insåg förrän senare att en stor tragedi hade inträffat.

– Det är hemskt, säger hon till CBS.

”Spetsat vapen”

Stubbs berättade för reportrar på torsdagseftermiddagen att ett "spetsat vapen" användes vid morden.

I en tidigare intervju på CBC News Network hade han initialt kallat händelsen för en "masskjutning", men så var det inte.

Det är ännu oklart om gärningspersonen kände personerna i fråga eller inte.

Polisen bekräftar att morden är bland de värsta i stadens historia.

Foto: S. Rodgersson

Text: Redaktionen


11 augusti 2026

Ica stoppar ost – ”Lämna tillbaka om du köpt den”

2026 08 12

Ica återkallar hamburgerost.

Under tisdagskvällen meddelar dagligvarukedjan att de stoppar hamburgerost.

Det handlar om Icas egen hamburgerost med smak av cheddar.

Produkten återkallas som en försiktighetsåtgärd då den kan innehålla metallbitar – och alla som har köpt den berörda produkten uppmanas att lämna tillbaka den till Ica.

Återkallar ost

Återkallelsen berör endast produkter med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V. 

– I samband med planerat underhåll av den berörda produktionslinjen uppstod en avvikelse vid återmonteringen som kan ha lett till förekomst av metallpartiklar i produkten, säger kvalitetschef Niklas Larsson i ett pressmeddelande.

– Nödvändiga åtgärder har vidtagits och händelsen är begränsad till den aktuella produktionsdagen och den berörda batchen. 

“Ser allvarligt på det”

Larsson förklarar vidare att Ica kommer att undersöka exakt vad det är som har hänt, och vad som behöver göras för att det inte ska upprepas.

– Vi ser allvarligt på det inträffade och utreder nu tillsammans med leverantören hur detta kunnat ske och hur vi säkerställer att det inte händer igen, säger han.

Läs mer: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

“Lämna tillbaka”

I och med att Ica nu har återkallat produkten är den inte längre möjliga att köpa i butik.

Ica uppmanar kunder som har köpt deras hamburgerost med smak av cheddar, med bäst före datum 03-05-2027 och batch nr B6 131 LAP V, att lämna tillbaka den.

Den ska lämnas tillbaka i den butik där den köptes, reklameras via deras hemsida eller så uppmanas kunder att ta kontakt med kundtjänst.

Så lyder reglerna

Ett återkallande ska alltid göras av ett livsmedelsföretag om de livsmedel de säljer kan vara hälsorisk och har nått konsumenter. 

Livsmedelsverket förklarar att företaget måste i det fallet informera konsumenter om vilka livsmedel som berörs. 

Läs mer: Putin jublar – EU-land importerar bara från Ryssland

Foto: Icagruppen

Text: Redaktionen


Nya regler för plastpåsar

2026 08 12

Nu skärps reglerna för plastanvändning i hela EU, inklusive Sverige.

Under onsdagen träder EU:s nya förpackningsförordning Packaging and Packaging Waste Regulation (PPWR) i kraft.

I korthet innefattar lagändringen skärpta krav på att minska förpackningsavfall samt öka återvinning och återanvändning.

I Sverige kommer bland annat plastpåsar för frukt och grönt att förbjudas i matbutiker. Förbud kommer även att införas för engångsplast för frukt och grönt som säljs i samlade förpackningar under 1,5 kilo.

Organisationen Håll Sverige Rent beskriver lagändringarna som betydande och konstaterar att svenska konsumenter kommer att märka stor skillnad.

– Färre engångsförpackningar kommer att finnas tillgängliga, och fler produkter kan komma att säljas i återanvändbara förpackningar. Mataffärer, restauranger och hotell kan behöva anpassa sig genom att erbjuda flergångsalternativ, uppger organisationen.

Hela listan: Förbuden i matbutiker

De skärpta kraven kommer att införas successivt. Men redan nu väntas matbutiker runt om i landet börja anpassa sig till de nya reglerna.

När det gäller förbud mot plastförpackningar i matbutiker gäller följande:

- Plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Motiveringen är bland annat risken för att plastpåsarna blir skräp och hamnar i havet. 

- Omslagsplast som används för att bunta varor förbjuds senast 2030. Exempelvis kommer majs- och ölburkar inte längre att buntas ihop med omslagsplast.

- Nät och plastpåsar för frukt och grönt förbjuds senast 2030. Förbudet omfattar förpackningar med en vikt under 1,5 kilo.

LÄS MER: Ica Maxi-butik når drömgränsen – tredje i hela landet

Övergripande syftet 

Det övergripande syftet med lagändringar är att uppnå en minskning av plastanvändningen inom EU. Målet är att varje medlemsstat ska minska sitt förpackningsavfall med 5 procent till 2030 jämfört med 2018.

– Vi välkomnar att EU nu ställer tydligare krav på producenterna och samtidigt gör det lättare för konsumenter att välja återanvändbara och mer hållbara förpackningar till sin mat och dryck. Det är nödvändigt om vi ska minska berget av engångsplast, säger Joakim Brodahl, vice vd på Håll Sverige Rent. 

LÄS OCKSÅ: Europeisk gigant i konkurs – har 2 000 anställda

Foto: Hans resp cocoparisienne

Text: Redaktionen