02mars26

Flera amerikanska stridsflyg har störtat

2026 03 02

Flera amerikanska stridsflyg uppges ha kraschat.

Ett flertal amerikanska militärflygplan har enligt uppgift störtat i Kuwait.

En geolokaliserad video uppges visa ett plan som brinner i närheten av en amerikansk militärbas, och flera andra plan ska också ha kraschat.

Flera plan har störtat

Kuwaits försvarsministerium bekräftar att flera stridsflyg ska ha störtat.

Alla besättningsmedlemmar på planen ska dock ha skjutit ut sig på ett säkert sätt och förts till sjukhus för medicinska kontroller, enligt ministeriet.

Deras tillstånd uppges vara stabilt.

De amerikanska planen ska ha störtat i samband med intensiva iranska missil- och drönarattacker i regionen.

En video som har geolokaliserats av CNN uppges visa när ett av planen störtar i Kuwait, enligt kanalen.

På videon kan man se hur planet fallet ned från himlen och brinner.

– Videon antyder att planet störtade inom 10 kilometer från USA:s Ali Al Salem-bas i Kuwait, rapporterar kanalen.

Planet som ses i videon tros vara av den amerikanska modellen F-15E eller F/A-18.

Uppdatering: Sköts ner av misstag 

Vid lunchtid under måndagen kommenterar USA:s centralkommando nedskjutningarna. Enligt militären har Kuwaits luftförsvar av misstag öppnat eld mot de amerikanska planen. 

– Under pågående strid – som inkluderade attacker från iranska flygplan, ballistiska robotar och drönare – sköts de amerikanska stridsflygplanen av misstag ner av kuwaitiskt luftförsvar, framhåller centralkommandot i ett uttalande. 

Samtliga sex besättningsmedlemmar har överlevt och uppges vara i stabilt tillstånd. 

LÄS MER: Pentagon går rakt emot Trump

Nödlarm vid ambassad

Samtidigt rapporteras det även att eld och rök har setts inne på USA:s ambassadområde i Kuwait, enligt AFP.

Detta har utlöst ett nödlarm.

USA har utfärdat en varning där de uppmanar amerikanska medborgare i Kuwait att stanna inomhus och undvika att besöka ambassaden.

– Det finns fortsatt risk för robot- och drönarattacker över Kuwait, står det i ett amerikanskt uttalande, enligt nyhetsbyrån.

– Kom inte till ambassaden, uppmanar man.

United States Central Command (CENTCOM) har än så länge inte velat kommentera flygkrascherna eller vad som händer på ambassadområdet i Kuwait.

Kuwaits inrikesministerium har även uppgett att man har skjutit ned ett okänt antal drönare under måndagsmorgonen.

LÄS OCKSÅ: EU-land bekräftar: Vi har attackerats

Arkivfoto: Ryuno

Text: Redaktionen


12 mars 26

Rött larm utfärdat till alla med Android-telefon

2026 03 13

En högsta varning har utfärdats för alla Android-användare.

Android-användare varnas för en ny attack.

Hotet bedöms som allvarligt och kan infektera telefoner med skadlig programvara samt stjäla känslig information, rapporterar Mirror.

Hotar användare

Alla som använder Android bör vara extra försiktiga när de installerar appar.

Ett nytt angrepp har upptäckts som kan infektera telefoner med den farliga programvaran som kallas BeatBanker.

När det väl är installerat kan viruset stjäla användarnas bankuppgifter, spela in skärmen och få åtkomst till kameran på distans.

– Vår senaste upptäckt visar ett virus som använder en falsk StarLink-app, som vi bedömer är en ny variant av BeatBanker, förklarar säkerhetsteamet på Kaspersky, till Mirror.

LÄS MER: Trump struntar i katastrofsiffror – ”Vi tjänar på det”

Så fungerar attacken

Hotet använder en listig metod för att lura användare.

De som drabbas omdirigeras till en falsk version av Elon Musks Starlink-app.

Ännu mer oroande är att appen ser ut att finnas på Google Play Store, med rätt logotyper och typsnitt – men den är helt falsk.

– BeatBanker är ett utmärkt exempel på hur mobilhot blir allt mer sofistikerade och mångfacetterade. Det sprids via falska webbplatser som imiterar Google Play och förkläs till att se ut som pålitliga appar, säger Kaspersky.

Just nu har hotet främst dykt upp i länder som Brasilien, och det har ännu inte rapporterats om några fall i Europa.

Men det är ett tydligt tecken på att alla användare bör vara vaksamma och inte installera appar från okända webbplatser.

Så skyddar du din telefon

För att hålla Android-användare säkra har Kaspersky utfärdat flera råd.

Användare uppmanas endast ladda ner appar från officiella källor som Google Play Store eller tillverkarens officiella appbutik.

Kontrollera därför att du använder rätt app‑butiksapp och verifiera utvecklaren.

Användare bör även vara uppmärksamma på de rättigheter som appar begär, särskilt de som rör tillgänglighet och installation av tredjepartspaket.

LÄS MER: Diktator spårlöst försvunnen

Foto: V Khodzinskyi

Text: Redaktionen


12 mars 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 03 13

Lågprisjätten Rusta har stora planer för de kommande åren.

I dagsläget har Rusta 220 varuhus i Sverige, Norge, Finland och Tyskland.

På torsdagsmorgonen har lågpriskedjan släppt en stark kvartalsrapport där det framgår att omsättningen ökar med nio procent och en vinstökning med drygt 10 procent.

Samtidigt meddelar Rusta att de planerar att öppna uppemot 80 nya varuhus de kommande tre åren.

80 nya varuhus

Under det gångna kvartalet öppnade kedjan bara ett nytt varuhus, i Vallentuna.

Under kalenderårets första sex månader ökar Rusta takten och ska öppna 13 nya varuhus.

Men för de kommande tre åren är antalet ännu högre.

– Tidigare har vi kommunicerat att antalet öppningar bedöms hamna i den övre delen av intervallet 50–80 nya varuhus de kommande tre åren, framhåller Rusta.

– Det konkretiseras nu till 65–80 nya varuhus under räkenskapsåren 2026/27 till 2028/29, det vill säga under treårsperioden 1 maj 2026 till 30 april 2029.

Siffror från rapporten

Här är några av nyckelsiffrorna från Rustas kvartalsrapport:

- Nettoomsättningen uppgick till 3 796 MSEK (3 483), en ökning med 9,0% (7,3%).

- Bruttovinsten ökade med 10,4% och uppgick till 1 672 MSEK (1 514) och bruttomarginalen uppgick till 44,1% (43,5%).

- Kvartalets resultat uppgick till 330 MSEK (257).

Läs mer: UPPGIFTER: Svenskt jätteföretag har lurat alla

“Välfylld pipeline”

Rustas vd Göran Westerberg kommenterar utsikterna för framtiden.

– Vi har en stark balansräkning, en bruttomarginal som ökar och en välfylld pipeline av nya varuhus, säger han.

“Vidare ut på kontinenten”

Westerberg fortsätter.

– Samtidigt finns mycket kvar att göra och potentialen är fortsatt stor för Rusta, menar han.

– Inte minst arbetet med att oavbrutet utveckla vårt sortiment till att ännu bättre svara på kundernas behov till marknadens lägsta priser. Dessutom återstår den viktiga utmaningen med att fortsätta inbrytningen i Tyskland och vidare ut på kontinenten.

Läs mer: USA svänger – grönt ljus till Erdogan

Foto: Rusta

Text: Redaktionen