SVERIGE: Flera akutmottagningar slår larm

2022 12 19

Situationen på flera akutmottagningar runt om i landet blir allt mer pressad.

Anja Steiber, pressansvarig på Södersjukhuset I Stockholm, jämför situationen med början av pandemin. 

– Antalet covidpatienter har ökat till över hundra, vilket närmar sig de nivåer vi såg under pandemins första våg, säger hon till Aftonbladet.

Södersjukhuset är ett av flera sjukhus som drabbats hårt av en ökad smittspridning av covid-19, RS-viruset och säsongsinfluensan. Sjukhuset har gått upp i stabsläge och tvingats ställa in planerade operationer för att kunna hantera situationen.

I Region Kronoberg har sjukvården även gått upp i stabsläge.

– Det är ett väldigt stort inflöde av patienter och många som behöver läggas in. Belastningen på akuten har varit väldigt stor, och även på andra vårdavdelningar, säger Florence Eddyson Hägg, sjukhuschef i regionen, i ett pressmeddelande.

Kronoberg flaggar för att en drastisk ökning av antalet fall av covid-19 pressar sjukvården. 

– Vi har en kraftigt ökande smittspridningen av covid-19 just nu. På 2–3 veckor har vi haft mer än en tredubbling av antalet fall i de grupper som provtas, säger smittskyddsläkare Christian Blomkvist.

Region Kronoberg  har tvingats ställa in  planerade operationer och tillföra mer resurser till akuten.

– De resurser vi har måste vi använda på klokast möjliga sätt. Vi måste prioritera de svårast sjuka nu, till exempel cancerpatienter och akuta patienter, säger Florence Eddyson Hägg.

Göteborg och Umeå slår larm

Läkare i Göteborg och i Umeå beskriver en liknande situation, rapporterar Aftonbladet.

I Göteborg har RS-viruset fått stor spridning. Trycket på barnsjukvården har ökat och planerad vår har fått ställas in. 

Katrin Adrian, överläkare vid barnakuten på Drottning Silvias barnsjukhus, larmar om att rummen med syrgasuttag inte räcker till.

– Det är väldigt många som är sjuka, behöver syrgas och har svårt att orka äta, säger hon till GP.

”Får inte vara naiva”

Johan Styrud, ordförande i Stockholms läkarförening, ser en tydlig fara med en ökad spridning av covid-19.

Även om de flesta covidpatienter skrivs ut relativt snabbt ökar belastningen på sjukvården markant när smittspridningen skenar iväg.

De inlagdas vård kräver stora insatser av en redan hårt pressad personal. Dessutom riskerar personalen att smittas.

Enligt Johan Styrud är flera av de inlagda covidpatienterna unga.

 Han skickar en tydlig uppmaning till åldersgruppen.

– Att så många som 14–15 procent av befolkningen över 18 år inte är vaccinerade är inte bra. Bara för att man är ung och pigg får man inte vara naiv. Att så många av dem tvingas läggas in kunde ha undvikits, säger Johan Styrud till SvD.

Foto: H. Jade

Text: Redaktionen


Nordkoreansk missil har avfyrats mot Ukraina

2026 07 31

Ukrainas president Volodymyr Zelenskyj bekräftar att en ny gräns har passerats i kriget.

Ryssland har avfyrat en nordkoreansk robot mot Ukraina, uppger Zelenskyj i ett inlägg på Telegram.

– Naturligtvis kommer det att genomföras flera undersökningar, allt kommer att kontrolleras noggrant. Men utifrån den information vi har handlar det om en nordkoreansk robot, skriver presidenten.

Zelenskyj uppger att roboten avfyrades i samband med nattens storskaliga ryska luftattack mot Ukraina. Minst åtta personer har bekräftats döda och 50 personer har skadats.

”Avskummen i Moskvaregimen”

Den nordkoreanska roboten uppges ha avfyrats mot Radushne i Dnipropetrovskregionen i södra Ukraina.

Zelenskyj reagerar kraftfullt på händelsen.

– Alliansen mellan avskummen i Moskvaregimens och den galna regimen i Nordkorea används för att få tillgång till robotar, för att använda nordkoreanska soldater i Europa och för att döda ukrainska barn.

Den ukrainske presidenten välkomnar att stora delar av världen har fördömt den storskaliga ryska luftattacken. Samtidigt betonar han att det krävs mer än fina ord för att stoppa Putins anfallskrig.

– Det viktigaste är inte kondoleanser och fördömanden, utan luftvärnsrobotar och att sätta ett sådant tryck på Ryssland som kan sätta stopp för deras korkade krig, deras attacker och deras terror.

ANDRA LÄSER: UPPGIFTER: Finlands kupp mot Ryssland – blir avskärmat

Nedslag i Polen

Under nattens attack kraschade en rysk kryssningsrobot i östra Polen. Enligt den polske premiärministern Donald Tusk finns det ”ingen anledning” att tro att Ryssland avsiktligt attackerade Polen.

Samtidigt fördöms incidenten i hårda ordalag.

– Attacken i Polen visar på Rysslands vårdslöshet och vilja att trappa upp konflikten. Vi står otvetydigt på vår allierade sida, framhåller Tysklands förbundskansler Friedrich Merz i ett uttalande.

LÄS OCKSÅ: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: M. Ruminkiewicz resp President of Russia Office

Text: Redaktionen


31 jul 26

Över 6 000 blixtnedslag – nytt åskoväder på väg in

2026 07 31

Mer regn och åska är på väg in.

Under natten slog omkring 6 000 blixtar ned över ett svenskt län.

Nu varnas boende för att ännu ett åskoväder kan dra in under morgonen och eftermiddagen.

Slog till under natten

Natten blev intensiv för många i Västerbotten när ett kraftigt åskoväder drog fram över länet.

Tusentals blixtnedslag registrerades och enligt uppgifter från väderövervakningen handlade det om omkring 6 000 nedslag.

– Det är mycket. I Sverige som helhet var det mer än 50 000, säger Johan Wiksten på SMHI, till SVT.

Åskan följdes av kraftiga regnskurar på flera håll och vädret har fått många att reagera på den intensiva aktiviteten.

I Vännäs hördes kraftiga smällar samtidigt som ett intensivt regn drog in över området.

– Det låter nästan som bomber. Min dotter ligger under sängen och vågar inte komma fram, berättade Mahdi Mohammadi, boende i Vännäs under torsdagskvällen.

LÄS MER: UPPGIFTER: Två Natoländer bakom attacker i Ryssland

Mer åska på väg

Men ovädret är inte över.

Nu finns risk för ett nytt åskoväder som kan dra in över delar av norra Sverige under morgonen och eftermiddagen.

SMHI följer utvecklingen och varnar för att lokalt kraftiga skurar och åska kan förekomma.

Vädermyndigheten uppger att regn och skurar under morgonen och förmiddagen drar vidare norrut från Östersjölandskapen och östra Svealand.

– Över norra Sverige rör sig ett annat område med regn och skurar sakta norrut och efterhand spricker det upp söderifrån, uppger SMHI.

Ostadigt väder framåt

Även nästa vecka ser vädret ut att fortsätta vara ostadigt med växlande molnighet, skurar och perioder med regn på flera håll i landet.

SMHI beskriver väderläget som osäkert.

– Under tisdagen har vi en mer osäker väderutveckling då ett lågtryck närmar sig söderifrån och som skulle kunna ge en del regn över den södra halvan av landet för att sedan under onsdagen istället ge regn över den norra halvan, men detta är mycket osäkert och det skulle också kunna bli mycket mer begränsat med nederbörd dessa dagar.

LÄS MER: Putin kan ge efter – USA bekräftar

Foto: T. Mansour

Text: Redaktionen