SVERIGE: Flera akutmottagningar slår larm

2022 12 19

Situationen på flera akutmottagningar runt om i landet blir allt mer pressad.

Anja Steiber, pressansvarig på Södersjukhuset I Stockholm, jämför situationen med början av pandemin. 

– Antalet covidpatienter har ökat till över hundra, vilket närmar sig de nivåer vi såg under pandemins första våg, säger hon till Aftonbladet.

Södersjukhuset är ett av flera sjukhus som drabbats hårt av en ökad smittspridning av covid-19, RS-viruset och säsongsinfluensan. Sjukhuset har gått upp i stabsläge och tvingats ställa in planerade operationer för att kunna hantera situationen.

I Region Kronoberg har sjukvården även gått upp i stabsläge.

– Det är ett väldigt stort inflöde av patienter och många som behöver läggas in. Belastningen på akuten har varit väldigt stor, och även på andra vårdavdelningar, säger Florence Eddyson Hägg, sjukhuschef i regionen, i ett pressmeddelande.

Kronoberg flaggar för att en drastisk ökning av antalet fall av covid-19 pressar sjukvården. 

– Vi har en kraftigt ökande smittspridningen av covid-19 just nu. På 2–3 veckor har vi haft mer än en tredubbling av antalet fall i de grupper som provtas, säger smittskyddsläkare Christian Blomkvist.

Region Kronoberg  har tvingats ställa in  planerade operationer och tillföra mer resurser till akuten.

– De resurser vi har måste vi använda på klokast möjliga sätt. Vi måste prioritera de svårast sjuka nu, till exempel cancerpatienter och akuta patienter, säger Florence Eddyson Hägg.

Göteborg och Umeå slår larm

Läkare i Göteborg och i Umeå beskriver en liknande situation, rapporterar Aftonbladet.

I Göteborg har RS-viruset fått stor spridning. Trycket på barnsjukvården har ökat och planerad vår har fått ställas in. 

Katrin Adrian, överläkare vid barnakuten på Drottning Silvias barnsjukhus, larmar om att rummen med syrgasuttag inte räcker till.

– Det är väldigt många som är sjuka, behöver syrgas och har svårt att orka äta, säger hon till GP.

”Får inte vara naiva”

Johan Styrud, ordförande i Stockholms läkarförening, ser en tydlig fara med en ökad spridning av covid-19.

Även om de flesta covidpatienter skrivs ut relativt snabbt ökar belastningen på sjukvården markant när smittspridningen skenar iväg.

De inlagdas vård kräver stora insatser av en redan hårt pressad personal. Dessutom riskerar personalen att smittas.

Enligt Johan Styrud är flera av de inlagda covidpatienterna unga.

 Han skickar en tydlig uppmaning till åldersgruppen.

– Att så många som 14–15 procent av befolkningen över 18 år inte är vaccinerade är inte bra. Bara för att man är ung och pigg får man inte vara naiv. Att så många av dem tvingas läggas in kunde ha undvikits, säger Johan Styrud till SvD.

Foto: H. Jade

Text: Redaktionen


”Ingen annan utväg än döden” – historisk naturkatastrof i dag

2025 10 28

Orkanen Melissa är på väg mot Jamaica.

Den massiva stormen väntas bli den kraftfullaste som någonsin uppmätts på ön med vindhastigheter på 282 kilometer i timmen.

Amerikanska meteorologer varnar för "katastrofala och livshotande" konsekvenser, rapporterar BBC News.

– Den senaste rapporten från det USA-baserade National Hurricane Center (NHC) visar att Melissa är årets hittills starkaste storm, framhåller kanalen.

Flera dödsfall

Hittills har tre personer omkommit på Jamaica och ytterligare fyra dödsfall har rapporterats i Haiti och Dominikanska republiken.

Under tisdagen väntas orkanen intensifieras i styrka. Dessutom befaras Melissa ligga kvar länge över området, vilket kan leda till långvarigt skyfall och ökad risk för dödliga översvämningar och jordskred.

Stormfloder på fyra meter

Enligt FN:s Världsmeteorologiska organisation (WMO) står Jamaica inför en ”katastrofal situation”.

Hela 70 procent av landets befolkning bor nära havet och många hus är belägna på låg höjd över havet. Stora delar av befolkningen riskerar att drabbas av översvämningar, jordskred och stormfloder på upp till fyra meter, varnar WMO.

”Finns ingen annan utväg än döden”

På Haiti har tusentals människor evakuerats. I det våldsdrabbade landet befinner sig redan 1,3 miljoner människor på flykt.

Nu fruktar många döden.

– Om en orkan kommer ovanpå alla våra problem kommer vi helt enkelt att dö. Det finns ingen annan utväg än döden, säger den haitiska flyktingen Fortune Vital till Reuters.

LÄS MER: Lukasjenko fullständigt rasande: “Sinnessjukt” 

”Kommer att öka”

NHC-chefen Michael Brennan uppmanar samtliga jamaicaner att stanna inomhus.

– Gå inte ut när orkanens öga passerar ditt område. Melissas hastighet kommer att öka och ögat kommer att börja röra sig mycket snabbt över ön, säger han enligt BBC.

LÄS OCKSÅ: Kraftig kritik mot Ica Maxi – från Handels

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen


JUST NU: Ryska flyg stoppas

2025 10 28

Ett ryskt flygbolag stoppar alla sina framtida flygningar.

Efter en dödlig olycka i juli har den ryska myndigheten Rosaviatsia nu beslutat att Angara Airlines inte längre får bedriva kommersiell passagerartrafik, rapporterar Moscow Times.

Flyg stoppas

Beslutet att stoppa den sibiriska flygoperatören följer efter att ett An-24-plan störtade i juli i Amurregionen, där alla 48 ombord omkom.

Rosaviatsia, den ryska luftfartsmyndigheten, har tidigare dragit in bolagets underhållscertifikat och upphävde senare godkännandet för deras flygutbildningscenter.

– Efter olyckan har vi funnit allvarliga brister i bolagets drift och säkerhetsrutiner. Det är därför vi nu drar tillbaka deras tillstånd att flyga, säger en talesperson från Rosaviatsia.

LÄS MER: Massiv rysk attack har misslyckats

Biljetter stoppas

Angara Airlines har meddelat att alla biljetter efter den 1 november inte längre säljs.

Passagerare med flyg bokade efter 5 november erbjuds full återbetalning eller ombokning via partnerbolag.

Företaget använde främst gamla sovjetbyggda Antonov An-24 och An-26 för korta regionala rutter i östra Sibirien och Fjärran Östern.

Andra flygbolag tar över

Rosaviatsia uppger att andra inhemska bolag, bland dem IrAero och Aurora Airlines, kommer att ta över Angaras rutter, inklusive flyg från Irkutsk och Khabarovsk till avlägsna orter som bara nås med flyg.

Flygsäkerhetsexperter påpekar att små regionala bolag ofta arbetar under utmanande väderförhållanden och med gamla flygplan, vilket ökar riskerna.

– Angara var en av få aktörer som höll luftförbindelserna mellan isolerade sibiriska samhällen igång. Beslutet påverkar därför många resenärer i regionen, säger en expert på ryska inrikesflyg, till Moscow Times.

Bakgrund till beslutet

Bakgrunden till beslutet har tagits efter en tragisk flygolycka i Rysslands avlägsna Amurregion, där alla personer ombord på ett Angara Airlines Antonov An-24-plan omkom.

Planet, som var på väg från Blagoveshchensk till Tynda, förlorade radaruppkopplingen under ett andra landningsförsök och kraschade i ett svårtillgängligt skogsområde cirka 15 kilometer från sin destination.

Olyckan resulterade i 48 dödsfall med 42 passagerare, inklusive fem barn, samt sex besättningsmedlemmar.

LÄS MER: Ryska börsen störtdyker

Foto: J Mcarthur

Text: Redaktionen