JUST NU: Finlands statsminister ger tydligt Natobesked

2023 02 02

Sverige och Finland ska ansluta till Nato tillsammans.

Det betonar Finlands statsminister Sanna Marin på en gemensam pressträff med Sveriges statsminister Ulf Kristersson (M).

– Det är i hela alliansens intresse att vi blir medlemmar samtidigt. Vi litar på att alla Natomedlemmar kan ratificera vårt medlemskap snart, säger Sanna Marin enligt Svenska Yle.

– Jag tycker inte om den här atmosfären där Sverige presenteras som bråkmakare. Också Sverige uppfyller alla kriterier för att bli medlem i Nato. Nu väntar vi på att två länder ska ratificera oss och det är i Natos intresse att vi accepteras samtidigt, fortsätter Marin.

– Jag uppskattar det väldigt tydliga budskapet från både dig och Pekka Haavisto om att Finland och Sverige gör den här resan tillsammans, svarar Ulf Kristersson.

Komplicerat läge med Turkiet

Vidare kommenterade den svenska statsministern Sveriges relation med Turkiet.

Han medger att dialogen har försämrats efter de senaste veckornas turbulens.

En koranbränning och en upphängd Erdogandocka har väckt stor ilska i Turkiet.

–  Vi förstår och delar frustrationen som aktionerna leder till och mitt meddelande till alla i Sveriges befolkning är väldigt enkel: låt oss lugna ner situationen och fokusera på den stora bilden och vad som är riktigt viktigt – att öka Sveriges säkerhet genom att bli medlem i Nato, säger statsministern enligt SvD.

Säger nej till Sverige

Turkiets president Recep Tayyip Erdogan sa under gårdagen att Turkiet kommer att stoppa den svenska Natoansökan så länge som det förblir tillåtet att bränna koranen i Sverige.

Samtidigt öppnade Erdogan för att säga ja till Finland.

Ett scenario som en majoritet av det finska folket skulle acceptera.

Det visar en ny undersökning från det finska opinionsinstitutet Taloustutkimus.

Över hälften av finländarna, 53 procent, anser att ett genomförande av Finlands Natomedlemskap inte får bromsas av att Sverige inte godkänns.

28 procent anser att Finland och Sverige ska gå med i Nato samtidigt. 19 procent vill inte svara på frågan.

1 021 personer över hela Finland deltog i opinionsundersökningen.

– Sveriges sak är inte vår, säger undersökningens ansvarige Juho Rahkonen efter att resultatet av mätningen publicerats.                    

Foto: Ninni Andersson Regeringskansliet

Text: Redaktionen


1dec2025

JUST NU: Inte hänt på 26 år – kraftig aktion i riksdagen

2025 12 01

När riksdagen sammanträder imorgon tisdag planeras en stor protest.

Åhörarplatserna kommer fyllas med 400 personer som är där för att protestera mot regeringens budget för 2026.

–  Det finns 400 åhörarplatser i plenisalen. Det är 400 par ögon som kan möta politikernas, säger Ebba Petrén som är en av organisatörerna bakom aktionen, i ett uttalande.

Protesterar mot budgeten

Protesten organiseras av nätverket Kulturen dör slåss, som är ett nätverk bestående av fria utövare inom scenkonst.

– Tisdagen den 2 december fylls åhörarplatserna i riksdagens plenisal av kulturarbetare i protest mot nästa års kulturbudget, som fått den lägsta andelen av statsbudgeten på 26 år, säger Ebba Petrén.​​​​

En rad andra aktörer och organisationer inom kulturområdet står också bakom morgondagens planerade aktion. 

– Vi kulturarbetare och medborgare som fyller dessa platser gör det för att visa att det är allvar. Regeringen ska inte kunna strypa kulturen obemärkt, säger Ebba Petrén.

Förra året genomfördes en liknande protestaktion i riksdagen.

Budgeten har ökat

Imorgon debatterar kulturutskottets ledamöter 2026 års kulturbudget, och då är planen att alla åhörarplatser ska vara fullsatta av kulturarbetare.

Kulturbudgeten har ökat i antalet kronor, men eftersom den övriga budgeten ökat ännu mer är det just kulturens andel i budgeten som protesten riktar sig emot.

– Trots att kulturbudgeten ökat i kronor så riskerar delar av kulturlivet att försvinna på grund av långvarig urholkning som inte kompenserats för inflation och kostnadsökningar, uppger fackförbundet Scen och Film, i ett uttalande.

Läs också: Kraftigt ras på bilmarknaden

Gör satsningar

I samband med att regeringen presenterade budgeten för 2026 lyfte kulturminister Parisa Liljestrand (M) fram satsningarna på kultur i budgeten.

– Det här är en budget där vi fortsätter bygga vidare på flera prioriterade områden inom kulturpolitiken, där vi bland annat satsar på barns och ungas rätt till kultur och bildning, på beredskap inom kultursektorn och på breddad finansiering, säger kulturministern i ett uttalande.

– Jag är stolt över att vi med denna budget bidrar till att skapa bättre förutsättningar för ett starkare kultursverige.

Läs också: BEKRÄFTAT: “Sveriges sämsta bank” – har flera miljoner kunder

Foto: Riksdagen

Text: Redaktionen


1 december 2025

JUST NU: Trumps sista erbjudande – fly till Putin

2025 12 01

Donald Trump uppmanar en president att fly till Putin.

Donald Trump har erbjudit en av sina fiender att fly – till Putins Ryssland.

Det uppger den republikanska senatorn Markwayne Mullin.

”Åk till Ryssland”

President Trump har hotat med att inleda en markoperation mot Venezuela.

Nu kommer uppgifter om att USA även har erbjudit Venezuelas diktator Nicolás Maduro en möjlighet att fly.

– Vi har gett Maduro en möjlighet att lämna, säger Markwayne Mullin till CNN.

USA ska bland annat ha föreslagit att Maduro kan fly till Putinregimens Ryssland, som är en allierad till Venezuela.

– Vi sade att han kan lämna och åka till Ryssland, eller så kan han åka till något annat land, säger Mullin till kanalen.

Det är oklart när och hur ”erbjudandet” har framförts.

Donald Trump har dock bekräftat att han har talat med Nicolás Maduro i telefon.

LÄS OCKSÅ: BEKRÄFTAT: "Sveriges sämsta bank" - har flera miljoner kunder

Trump har ringt

Trump ville dock inte ge några detaljer om samtalet med Maduro.

– Jag skulle inte säga att det gick bra eller dåligt. Det var ett telefonsamtal, säger Donald Trump, enligt The Guardian.

Källor uppger dock att samtalet bland annat ska ha handlat om en möjlig amnesti och att Trump ska ha hotat att ingripa militärt om Maduro inte lämnar Venezuela, enligt Wall Street Journal.

Senatorn Markwayne Mullin förnekar dock att Trump förbereder en militär invasion.

– Nej, han har gjort det väldigt klart att han inte kommer att sätta in några trupper i Venezuela, säger Mullin till kanalen.

Ökar trycket på Venezuela

Donald Trump har dock ökat trycket avsevärt på Venezuela den senaste tiden.

Han har bland annat sagt att Venezuelas luftrum ska betraktas som ”stängt”.

USA har också utfört en lång rad attacker mot båtar utanför Venezuela som påstås vara inblandade i knarksmuggling.

De många dödliga attackerna har väckt mycket kritik, men den amerikanska presidenten hävdar att USA befinner sig i krig med drogkarteller.

Och nu hoppas Trump-administrationen alltså att Venezuelas diktator ska lämna landet frivilligt – och kanske resa till Putins Ryssland.

LÄS OCKSÅ: Valuta störtdyker

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen