JUST NU: Finlands löfte till Sverige – efter Natobeskedet

2023 04 04

Finland är officiellt medlem i Nato.

Det står klart efter att landets utrikesminister Pekka Havisto signerat och överlämnat anslutningsdokumenten till sin amerikanske motsvarighet Antony Blinken.

Finlands president Sauli Niinistö kommenterar medlemskapet i ett pressmeddelande.

– Den militära alliansfrihetens era i vår historia är slut. En ny era börjar, framhåller presidenten.

– Medlemskapet i försvarsalliansen ger Finland säkerhet. Finland ger i sin tur säkerhet åt alliansen. Nu återstår ett betydande arbete för att samordna Finlands försvar som en del av Natos gemensamma försvar, fortsätter han.

Avger löfte till Sverige

Avslutningsvis kommenterar presidenten Sveriges Natoprocess.

Niinistö lovar att Finland kommer att göra sitt yttersta för att även Sverige ska kunna ta steget in i försvarsalliansen. 

– Finlands medlemskap är inte fullständigt utan Sverige. Det ihärdiga arbetet för ett snabbt svenskt medlemskap fortsätter, betonar presidenten.

Tackar Putin

USA:s utrikesminister Antony Blinken välkomnar Finland in i Nato.

På en gemensam pressträff med Pekka Havisto kommenterar han dagens besked.

Blinken skickar en passning till Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Om Rysslands president Vladimir Putin har gjort något bra, är det att få Finland att gå med i Nato.

– Det här är faktiskt något vi kan tacka Putin för. Vi är glada att få Finland som vår 31:a medlem. Det här är en viktig dag i Natos historia, säger Blinken enligt Svenska Yle.

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg instämmer i Blinkens analys.

Finland blir en viktig del av Nato.

– I en värld där Ryssland och Kina står allt närmare varandra är det viktigt att vi som Natoallierade står tillsammans, säger Stoltenberg.

Svenska reaktioner

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare utryckt sina gratulationer till Finland.

– Mina varmaste gratulationer till Finland som nu ratificerats av samtliga Natoländer. Nato och vårt närområde blir nu starkare, skrev statsministern på Twitter i samband med att Turkiet godkände Finlands Natoansökan.

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


3 augusti 2026

30-gradig värme sveper in över Sverige

2026 08 03

Ett nytt varmluftsområde är på väg in över landet.

I förra veckan fick delar av Sverige känna på riktigt höga temperaturer. Men under helgen har värmen sjunkit tillbaka något.

Inledningen av veckan fortsätter i samma fotspår men sedan ser ett nytt område med riktigt varm luft ut att vara på väg söderifrån.

Samtidigt får delar av landet kraftigt regn och inslag av åska.

– Tisdagen bjuder på väder likt måndagen men från kvällen rör sig ett omfattande regnområde in över Värmland som under onsdagen berör landets mellersta delar med inslag av åska. I landskapen kring Vänern kan det röra sig om stora regnmängder på kort tid, uppger SMHI.

– Samtidigt sveper varmare luft in över de södra delarna som i sydost kan ge närmare 30 grader.

Drar vidare

Efter några dagar med riktigt varma temperaturer i södra Sverige väntas värmen dra vidare i slutet av veckan.

När det gäller regnet är riktningen mer osäker.

– Den allra varmaste luften i sydost ser ut att dra vidare bort österut redan under fredagen, framhåller väderinstitutet.

– Regnet dröjer delvis kvar i söder men i nuläget är det osäkert om regnets tyngdpunkt tar sig vidare upp över landets norra delar eller om det utan omväg tar sikte på Finland.

Läs också: Mer pengar till svenska lantbrukare

Stora risker

SMHI varnar för att risken för skogsbrand är stor just nu. Varningen gäller i princip hela Götaland och Svealand.

Allmänheten uppmanas därför att kontrollera om eldningsförbud råder i det område där man bor och att vara mycket försiktig vid eldning eller arbete med stora maskiner utomhus.

Vattenbrist

Samtidigt råder risk för vattenbrist i stora delar i södra Sverige, då grundvattennivåerna är låga.

SMHI uppmanar till sparsamhet.

- Du som använder kommunalt vatten bör vara uppmärksam på att kommunen kan utfärda restriktioner och uppmana till vattenbesparande åtgärder.

- Du som har enskilt vatten från egen eller delad brunn bör vara sparsam med vattenförbrukningen eftersom låga grundvattennivåer kan minska uttagskapaciteten och försämra vattenkvaliteten.

- Låga vattennivåer kan ha negativ påverkan på växt- och djurliv inom jordbruket och i naturen.

Andra läser: Svenskarna binder sina bolån

Foto: D. Schludi

Text: Redaktionen


3 aug 2026

Chockfaktura på väg – blir ”hemskt dyrt” för hushållen

2026 08 03

Elpriserna skjuter i höjden.

I juli var de dubbelt så dyra jämfört med samma period förra året.

Nu kommer nästa smäll för hushållen.

Det uppger energiekonomen Claes Hemberg i en kommentar till Expressen.

Enligt experten behöver hushållen stålsätta sig inför prisökningar på mellan 30 och 40 procent i höst jämfört med föregående år. 

Hemberg flaggar för att det kan bli "hemskt dyrt" för många hushåll. För villaägare kan det innebära flera tusen kronor i ökade kostnader.  

– Det kan innebära 1 500 kronor extra i oktober och sedan fortsätta under hösten. Man får hoppas att folk har tänkt på att de har haft billiga elräkningar under sommaren och sparat pengarna till hösten, säger han till tidningen.

Flera förklaringar

Den kommande prissmällen förklaras av flera faktorer. Hemberg pekar bland annat på ovanligt låga nivåer i vattenmagasinen, driftstörningar i kärnkraftverk och krisen i Mellanöstern.

–  Kärnkraften kommer tillbaka, så den är vi inte oroliga för. Men om vattenmagasinen inte fylls på och Hormuzkrisen inte löser sig kommer den att hänga kvar under vintern, säger han till Expressen.

ANDRA LÄSER: Italien går in med militär – Grekland och Polen sluter upp

Omvänt läge på elmarknaden

Under sommaren har elmarknaden förändrats i Sverige. Elen är som billigast på dagen i stället för på natten.

Kunder som har elavtal med kvart- eller timpris kan spara tusenlappar genom att flytta sin elanvändning till de billigare timmarna, uppger Rasam Sheibeh, energi- och klimatrådgivare vid Sollentuna kommun.

Han uppmanar även hushållen att se över sina elavtal.

– Det är viktigt att jämföra vilket avtal och vilket bolag man har valt, för att vara säker på att man har det rätta, säger Sheibeh till SVT Nyheter.

Att anpassa sin elförbrukning är dock lättare sagt än gjort. Många befinner sig på jobbet när elpriset är som lägst mitt på dagen.

– I och med att vi får mer icke planerbar produktion i nätet och större prisvariation så kan du tjäna mer om du är flexibel. Då får man ställa sig frågan: kan och vill jag vara det? säger Elföretagens elmarknadsanalytikern Magnus Thorstensson till DN.

LÄS OCKSÅ: Oljepriset faller 

Foto: M Lis

Text: Redaktionen