JUST NU: Finlands löfte till Sverige – efter Natobeskedet

2023 04 04

Finland är officiellt medlem i Nato.

Det står klart efter att landets utrikesminister Pekka Havisto signerat och överlämnat anslutningsdokumenten till sin amerikanske motsvarighet Antony Blinken.

Finlands president Sauli Niinistö kommenterar medlemskapet i ett pressmeddelande.

– Den militära alliansfrihetens era i vår historia är slut. En ny era börjar, framhåller presidenten.

– Medlemskapet i försvarsalliansen ger Finland säkerhet. Finland ger i sin tur säkerhet åt alliansen. Nu återstår ett betydande arbete för att samordna Finlands försvar som en del av Natos gemensamma försvar, fortsätter han.

Avger löfte till Sverige

Avslutningsvis kommenterar presidenten Sveriges Natoprocess.

Niinistö lovar att Finland kommer att göra sitt yttersta för att även Sverige ska kunna ta steget in i försvarsalliansen. 

– Finlands medlemskap är inte fullständigt utan Sverige. Det ihärdiga arbetet för ett snabbt svenskt medlemskap fortsätter, betonar presidenten.

Tackar Putin

USA:s utrikesminister Antony Blinken välkomnar Finland in i Nato.

På en gemensam pressträff med Pekka Havisto kommenterar han dagens besked.

Blinken skickar en passning till Rysslands diktator Vladimir Putin.

– Om Rysslands president Vladimir Putin har gjort något bra, är det att få Finland att gå med i Nato.

– Det här är faktiskt något vi kan tacka Putin för. Vi är glada att få Finland som vår 31:a medlem. Det här är en viktig dag i Natos historia, säger Blinken enligt Svenska Yle.

Natos generalsekreterare Jens Stoltenberg instämmer i Blinkens analys.

Finland blir en viktig del av Nato.

– I en värld där Ryssland och Kina står allt närmare varandra är det viktigt att vi som Natoallierade står tillsammans, säger Stoltenberg.

Svenska reaktioner

Statsminister Ulf Kristersson (M) har tidigare utryckt sina gratulationer till Finland.

– Mina varmaste gratulationer till Finland som nu ratificerats av samtliga Natoländer. Nato och vårt närområde blir nu starkare, skrev statsministern på Twitter i samband med att Turkiet godkände Finlands Natoansökan.

Foto: Nato 

Text: Redaktionen


1 maj

Ukraina läxar upp svenska militärer – ”riktigt dåliga”

2026 05 01

Den stora militärövningen Aurora 26 äger just nu rum i Sverige.

Från Ukraina har drönaroperatörer flugits in för att dela med sig av erfarenheter och kunskap till de övande soldaterna.

–  Vi kommer med färska erfarenheter och vi är redo att dela med oss, säger överstelöjtnant Pavlo som ansvarar för det ukrainska teamet under Aurora 26, enligt ett uttalande från Försvarsmakten.

”Riktigt dåliga”

Nu är övningarna i full gång och de ukrainska operatörerna är inte imponerade av den svenska militärens förmågor när det kommer till att försvara sig mot drönare.

– Igår var de riktigt dåliga på detta. De måste förstå hur de ska gömma sig från drönare, säger Vadym som är en av de ukrainska soldaterna på plats i Sverige, till SVT.

Övar i Laholm

Drönarövningarna äger bland annat rum i Laholm. Och de svenska militärerna på plats ställs inför svåra prövningar när ukrainarna illustrerar verkligheten på ett slagfält.

– Igår klagade de på att vi använde två drönare i zonen, men egentligen borde det varit många fler, säger Vadym, till kanalen.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige

Slipper robotattacker

Gruppen med ukrainska soldater och drönaroperatörer får genom resan till Sverige ett avbrott från striderna mot Ryssland.

–  Många av våra soldater kommer direkt från fronten, och det här innebär en chans att arbeta under lugnare förhållanden och hämta andan, säger Pavlo som ansvarar för gruppen, till Försvarsmakten.

– Det är skönt att det inte förekommer några robotattacker här, och vi hoppas att det förblir så. Men om behovet skulle uppstå vill vi hjälpa er att vara förberedda.

Red team

Ukrainarna fokuserar främst på att träna de svenska soldaterna att försvara sig mot hot uppifrån luften.

De kallas för Red team av Försvarsmakten.

– Gruppen kallas Red Team eftersom de agerar motståndare – röd sida – i övningen, säger Nicklas Fredriksson vid Försvarsmakten.

Övningarna ger många nya erfarenheter för det svenska försvaret.

– Vi kommer att omsätta dem till våra förhållanden och våra förutsättningar, säger Nicklas Fredriksson.

LÄS OCKSÅ: Helt ny ministerpost föreslås

Foto: President of Ukraine

Text: Redaktionen


01 maj 26

UPPGIFTER: Trump helt förändrad – tänker bara på en sak

2026 05 01

Personer nära Donald Trump uppger att presidentens sinnestillstånd har förändrats kraftigt. 

Källorna citeras av den välrenommerade tidningen The Atlantic och uppges tillhöra presidentens närmaste krets.  

De vittnar om att Trump inte längre bryr sig om det amerikanska folkets åsikter. I stället är hans fokus inställt på att bli ihågkommen som en av världshistoriens mest inflytelserika personer.

Trump uppges inte längre jämföra sig med tidigare amerikanska presidenter som George Washington och Abraham Lincoln. Enligt källorna har han placerat sig själv i samma rum som några av historiens största namn: Alexander den store, Julius Caesar och Napoleon Bonaparte.

– Han har nyligen börjat prata om att han är den mäktigaste personen som någonsin levt, säger en källa till The Atlantic.

–  Han vill bli ihågkommen som någon som åstadkom saker som ingen annan kunde uppnå – genom ren kraft och viljestyrka. 

Förklarar kriget

Kriget mot Iran förklaras av Trumps nya sinnestillstånd.

– Han är oberörd av politiska bekymmer och kan göra det som är rätt snarare än det som ligger i hans politiska intresse. Därav beslutet att attackera Iran, säger en källa till tidningen.

Det amerikanska folkets motstånd mot kriget tycks inte bekymra presidenten. Nyligen beskrev Trump insatsen i Mellanöstern som "ett av de viktigaste ögonblicken i världens långa och komplexa historia." 

LÄS MER: Nato sätter ner foten – ”Trump kan inte göra det”

Vill skapa en bättre värld

Enligt en högt uppsatt tjänsteman i Vita huset är Trump övertygad att hans beslut kommer att förändra den etablerade ordningen, både i USA och runt om i världen.

Tjänstemannen uppger att presidenten är hoppfull om att hans agerande kommer att leda till en bättre värld.

– Han är medveten, stolt och hoppfull över att en del av det han gör återställer en gammal ordning, säger källan till The Atlantic.

LÄS OCKSÅ: Ny frontlinje i Ryssland – närmar sig Sverige 

Foto: Official White House Photo by Daniel Torok

Text: Redaktionen