Finland slår larm – Ryssland redo att slå till

2023 10 30

Ryssland är redo att vidta åtgärder mot Finland.

Det framhåller Skyddspolisen, Finlands motsvarighet till Säkerhetspolisen, i ett uttalande.

– Relationerna mellan Finland och Ryssland har försämrats avsevärt och Ryssland är redo att ta till åtgärder mot Finland, uppger Skyddspolisen.

Vidare skriver man att Ryssland numera behandlar Finland som en ovänlig stat. Skyddspolisen hänvisar till den negativa rapporteringen om Finland i ryska medier och beslutet att stänga det finska generalkonsulatet i St. Petersburg.

– Ryssland koncentrerar sig för närvarande på krigföringen i Ukraina och på att minska sin internationella isolering. Det hot och påverkan som Rysslands underrättelsetjänst utgör i Finland har dock inte försvunnit. 

– Finlands anslutning till Nato, det fortsatta kriget i Ukraina, de allt djupare motsättningarna mellan västländerna och Ryssland och de allt flera sanktionerna kommer sannolikt att öka Rysslands motåtgärder mot Finland.

Det säger chefen för Skyddspolisen Antti Pelttari.

Underrättelseverksamhet har ökat

Den finska säkerhetspolisen bedömer att hotet från underrättelseverksamhet och påverkan riktad mot kritisk infrastruktur har ökat. Den marina infrastrukturen är mer sårbar än den landbaserade.

Skyddspolisen framhåller dock att aktioner som ”skulle lamslå infrastrukturen på Finlands territorium” är osannolika den närmaste tiden och att Nato-medlemskapet skyddar mot de "våldsammaste formerna av påverkan".

– Rysslands påverkan mot Finland går för närvarande huvudsakligen ut på att uppamma rädsla, och till exempel energisektorn är ett tacksamt mål, även om man kanske inte avser att lamslå objektet.

– Rysslands eventuella åtgärder mot Finland kan vara till exempel informationspåverkan och försvagning av de återstående bilaterala förbindelserna, som att dra sig ur de återstående avtalen. Också genom överbelastningsattacker kan man skapa uppfattningen att infrastrukturen och tjänsterna är sårbara, trots att de i verkligheten inte skadas.

Det säger Skyddspolisens specialforskare Suvi Alvari.

Skador på gasledning – Ryssland pekas ut

Skyddspolisens nya bedömning publiceras kort efter att den finska regeringen bekräftat att en gasledning i Finska viken troligen har utsatts för sabotage.

Finlands presidentkansli har fastslagit att skadorna orsakades av ”extern aktivitet”.

Enligt flera experter och bedömare är det troligt att Ryssland ligger bakom sabotaget.

Rysslandsexperten Marko Eklund menar att det är Rysslands reaktion på Finlands medlemskap i Nato.

– Ryssland en av få aktörer som har resurser att utföra ett dylikt sabotag på Östersjön. Området är dessutom bekant för ryssarna sedan flera århundraden tillbaka, sa han till Yle under gårdagen.

Experten framhöll även att  den ryska Östersjöflottan har specialtrupper som är tränade för att kunna utföra operationer på djupt vatten.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


20 juli 2026

Folk kan stoppas när de ska tanka bilen

2026 07 20

Väktare kan sättas in för att stoppa folk från att tanka bilen.

Ett annat alternativ skulle kunna vara en slags modern variant av ransoneringskort. 

Det är möjliga scenarier vid en eventuell bränsleransonering i Sverige, vilket staten nu utreder. 

– Vår omvärld ser ut som den gör. I Mellanöstern och i Ukraina används energi som ett vapen. Så det är bra och lägligt att även Sverige tittar på hur vår drivmedelsberedskap fungerar, säger Karl Björklund som är enhetschef på Energimyndigheten, till SR.

Ska moderniseras

Det är just Energimyndigheten som fått uppdraget att utreda Sveriges försörjningstrygghet när det gäller bensin och diesel.

Skälet, förutom det som pågår i omvärlden, är att den nuvarande ransoneringsplanen är föråldrad. Den bygger på en lag från 1978 och går inte längre att tillämpa i ett modernt digitaliserat samhälle med obemannade bensinstationer.

– Ransoneringskorten till exempel, det är svårt att kopiera till dagens samhälle, säger Karl Björklund.

Har inte uteslutit

Sverige har idag ett beredskapslager av olja som ska räcka i minst 90 dagar, uppger SR.

Vid flera tillfällen under våren har det varnats för att ransonering kan bli aktuellt. Exempelvis har finansminister Elisabeth Svantesson (M) inte uteslutit sådana scenarier.

– Blir det här mer utdraget då kommer vi att få problem med högre priser och kanske till och med tillgång, sade hon till Aftonbladet i slutet av mars och syftade på USA:s krig mot Iran.

Priset stiger

Christian Kopfler, råvaruanalytiker på investmentbanken Arctic Securities, var också en av dem som under våren flaggade för risken för ransonering. Om det blir brist på diesel kommer samhällskritiska funktioner som transport, jordbruk och industri att prioriteras före hushållen, menade han.

Energimyndigheten bedömer dock att det i nuläget är osannolikt att staten skulle behöva ransonera bränsle. 

Karl Björklund menar att marknaden, med högre priser vid pump, är en första räddningsplanka.

På måndagen steg oljepriset och Brentoljan passerade 90 dollar per fat, efter att USA och Iran inlett nya attacker mot varandra under natten.

Foto: Circle K

Text: Redaktionen


Mitt i prick – svart rök lägger sig över Moskva

2026 07 20

Över 400 ukrainska drönare har satt sikte på Rysslands huvudstad..

Kriget kommer allt närmare den ryska befolkningen. 

Under natten till måndagen har hundratals drönare skickats in över Moskvaregionen, uppger Kyiv Independent.

Minst en av dem ska ha fått en fullträff.

– Foton och videor som publicerats på sociala medier uppges visa tjock svart rök som stiger över staden Podolsk, som ligger cirka 40 kilometer söder om Kreml, efter en attack mot en oljedepå, skriver den ukrainska tidningen.

Även ett bostadshus i Domodedovo i södra Moskva ska ha träffats av drönare, precis som lagerlokaler i samhället Belye Stolby.

Rysk media: största på flera år

Sergej Sobjanin, borgmästare i Moskva, uppger att Ryssland skjutit ned 85 av de 400 drönare som närmat sig huvudstaden. 

Enligt den ryska statskontrollerade mediebyrån Tass handlar det om en av de största attackerna hittills.

– Försöket med drönarattacken mot Moskva var ett av de största på flera år, hävdar Tass.

Ukrainas militär har inte kommenterat uppgifterna om attacken.  

Attackerats flera nätter

Den exakta omfattningen av skadorna från nattens anfall är inte klarlagd. 

Nattens dramatik utspelar sig enbart två dagar efter en storskalig attack mot just Moskva. Över 370 drönare ska då ha tagit sig in över den ryska huvudstaden. Då spreds bilder och filmer på en stor brand i ett lager för den ryska nätbutiken Wildberries, söder om Noginsk i Moskvaregionen.

– Ukraina har intensifierat sin långsiktiga attackkampanj mot militära, industriella och energimål i Ryssland de senaste månaderna, med drönare som upprepade gånger når Moskva och andra regioner hundratals kilometer från den ukrainska gränsen, rapporterar Kyiv Independent.

Ukraina: legitima mål

Att Ukraina attackerar oljeraffinaderier beror på att de betraktas som legitima militära mål, eftersom anläggningarna förser den ryska krigsmaskinen med bränsle. 

Tidigare under sommaren uppgavs att det stora raffinaderiet i Moskva kommer att hållas stängt resten av året till följd av omfattande skador efter att ha attackerats, enligt Reuters.

Foto: X

Text: Redaktionen