Finland slår larm – Ryssland redo att slå till

2023 10 30

Ryssland är redo att vidta åtgärder mot Finland.

Det framhåller Skyddspolisen, Finlands motsvarighet till Säkerhetspolisen, i ett uttalande.

– Relationerna mellan Finland och Ryssland har försämrats avsevärt och Ryssland är redo att ta till åtgärder mot Finland, uppger Skyddspolisen.

Vidare skriver man att Ryssland numera behandlar Finland som en ovänlig stat. Skyddspolisen hänvisar till den negativa rapporteringen om Finland i ryska medier och beslutet att stänga det finska generalkonsulatet i St. Petersburg.

– Ryssland koncentrerar sig för närvarande på krigföringen i Ukraina och på att minska sin internationella isolering. Det hot och påverkan som Rysslands underrättelsetjänst utgör i Finland har dock inte försvunnit. 

– Finlands anslutning till Nato, det fortsatta kriget i Ukraina, de allt djupare motsättningarna mellan västländerna och Ryssland och de allt flera sanktionerna kommer sannolikt att öka Rysslands motåtgärder mot Finland.

Det säger chefen för Skyddspolisen Antti Pelttari.

Underrättelseverksamhet har ökat

Den finska säkerhetspolisen bedömer att hotet från underrättelseverksamhet och påverkan riktad mot kritisk infrastruktur har ökat. Den marina infrastrukturen är mer sårbar än den landbaserade.

Skyddspolisen framhåller dock att aktioner som ”skulle lamslå infrastrukturen på Finlands territorium” är osannolika den närmaste tiden och att Nato-medlemskapet skyddar mot de "våldsammaste formerna av påverkan".

– Rysslands påverkan mot Finland går för närvarande huvudsakligen ut på att uppamma rädsla, och till exempel energisektorn är ett tacksamt mål, även om man kanske inte avser att lamslå objektet.

– Rysslands eventuella åtgärder mot Finland kan vara till exempel informationspåverkan och försvagning av de återstående bilaterala förbindelserna, som att dra sig ur de återstående avtalen. Också genom överbelastningsattacker kan man skapa uppfattningen att infrastrukturen och tjänsterna är sårbara, trots att de i verkligheten inte skadas.

Det säger Skyddspolisens specialforskare Suvi Alvari.

Skador på gasledning – Ryssland pekas ut

Skyddspolisens nya bedömning publiceras kort efter att den finska regeringen bekräftat att en gasledning i Finska viken troligen har utsatts för sabotage.

Finlands presidentkansli har fastslagit att skadorna orsakades av ”extern aktivitet”.

Enligt flera experter och bedömare är det troligt att Ryssland ligger bakom sabotaget.

Rysslandsexperten Marko Eklund menar att det är Rysslands reaktion på Finlands medlemskap i Nato.

– Ryssland en av få aktörer som har resurser att utföra ett dylikt sabotag på Östersjön. Området är dessutom bekant för ryssarna sedan flera århundraden tillbaka, sa han till Yle under gårdagen.

Experten framhöll även att  den ryska Östersjöflottan har specialtrupper som är tränade för att kunna utföra operationer på djupt vatten.

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


14 augusti 2026

Ukrainsk fullträff – kostar nästan en miljard

2026 08 15

Ukraina har slagit ut ett dyrt ryskt radarsystem.

Ukrainas omfattande drönarattacker mot ryska måltavlor fortsätter.

I synnerhet riktar Kyjivs styrkor in sig på måltavlor i de ockuperade regionerna, bland annat Donetsk och Krymhalvön.

Nu har drönarstyrkor slagit ut ett avancerat ryskt radarsystem värt nästan en miljard kronor, rapporterar Ukrainska Pravda.

Ukrainsk fullträff

Radarsystemet slogs ut i Sevastopol i de södra delarna av den ockuperade Krymhalvön.

Det rör sig om en radarstation av typen Nebo-U, som är värd omkring hundra miljoner dollar – motsvarande 950 miljoner svenska kronor.

Den är utformad för att upptäcka och spåra luftmål, inklusive flygplan, kryssningsrobotar och ballistiska robotar.

“Minskar deras förmågor”

I en rapport från de militära styrkornas generalstab framgår att attacken bidrar till att minska Rysslands förmågor.

– Att slå ut stationen minskar de ryska styrkornas förmåga att kontrollera luftrummet och upptäcka luftburna resurser i tid, menas det.

Läs mer: Ukraina nära stort militärt avtal

Attack mot Ust-Luga

Samtidigt har Ukraina genomfört attacker mot hamnen Ust-Luga, rapporterar Kyiv Independent.

Ust-Luga är en av Rysslands största hamnar vid Östersjön och hem för en oljeterminal som fungerar som ett centralt nav för export av råolja och petroleumprodukter. 

Hamnen, som ligger väster om Sankt Petersburg och långt från Ukrainas gräns, spelar en viktig roll för att generera intäkter till statskassan. 

Guvernören bekräftar

Attacken bekräftas även från ryskt håll.

– Den regionala guvernören Aleksandr Drozdenko rapporterade tidigare att ”hamninfrastruktur” hade träffats och att en brand rasade i hamnen under ett omfattande drönarangrepp mot regionen. 

Läs mer: USA:s ekonomiska plan: “Världen har aldrig sett detta”

Foto: Nato

Text: Redaktionen


14 aug 26

Historiskt väderbesked: Kan bli värsta någonsin

2026 08 15

– Modellerna visar något som ligger utanför allt vi någonsin har observerat tidigare.

Det skriver den framstående klimatforskaren Zeke Hausfather i en färsk analys om årets El Niño. 

Forskaren beskriver utvecklingen som sensationell.

– Jag är generellt sett ganska sansad i hur jag diskuterar klimatdata. Det har bara funnits en gång på senare år då jag blivit riktigt chockad: när den globala temperaturen för september 2023 kom in på hela en halv grad varmare än vad som någonsin uppmätts i september, framhåller Hausfather.

Nu är klimatforskaren återigen chockad. Han beskriver prognoserna för årets El Niño som häpnadsväckande.

– Det ser inte bara ut som att årets El Niño blir den starkaste sedan tillförlitliga mätningar började – den kan dessutom slå tidigare rekord med en häpnadsväckande marginal.

”Kommer att spränga gränserna”

El Niño har inletts och väntas nå sin topp under hösten. Väderfenomenet värmer upp Stilla Havet och förändrar nederbördsmönstren i stora delar av världen.

Senast en så kallad ”Super El Niño” inträffade var 2015. Då påverkades över 60 miljoner människor av väderfenomenet, som förknippas med ökad kraftigt ökad nederbörd i vissa delar av världen och utbredd torka i andra.

Höstens El Niño väntas bli exceptionellt kraftig.  

– Det är realistiskt att denna Super El Niño under hösten kommer att spränga gränserna för hur stark en El Niño kan vara. Konsekvenserna kan bli allvarliga för den globala livsmedelsförsörjningen och skapa stora utmaningar över hela världen, TV2:s meteorolog Andreas Nyholm till kanalen.

Så påverkas Sverige

Det är oklart hur Sverige kommer att påverkas av väderfenomen.

SMHI:s klimatforskare Ralf Döscher konstaterar att det saknas underlag för att dra några exakta slutsatser.

Men att Sverige kommer att påverkas står klart.  

– Vi kan bara säga att Sverige kan märka av en påverkan, men inte hur, säger Döscher till SvD.

ANDRA LÄSER: Ukraina nära stort militärt avtal

FAKTA: El Niño

- El Niño är havsfenomenet som tillsammans med atmosfärsfenomenet Southern Oscillation återkommer över Stilla Havet med ett mellanrum på två till sju år.

- När El Niño inträffar försvagas passadvindarna, alternativt att de ändrar riktning, vilket medför att det varma ytvattnet, liksom molnsystem och regnväder, inte förs tillbaka västerut utan i stället fortsätter österut.

- Därmed förändras också den globala, storskaliga atmosfärscirkulationen liksom vädret i stora delar av övriga världen.

Källa: SMHI

LÄS OCKSÅ: Dagligvaruhandeln växer

Foto: ActionVance

Text: Redaktionen