16 jan 2026

Finland på väg att blåsa Putin

2024 10 29

Finska myndigheter har inlett en “storskalig operation” mot den ryska staten.

Ryssland har ingenting att göra i Finland.

Det anser Utsökningsverket i landet, en finsk motsvarighet till Kronofogden, som nu går inleder en offensiv för att ta tillbaka fastigheter och mark i Finland som ägs av den ryska staten.

Enligt Helsingin Sanomat handlar det om minst fem fastigheter, varav flera finns i huvudstaden Helsingfors.

Tre av dem finns även på Åland och inkluderar bland annat det beryktade objektet “Putins strandtomt”, uppger den finska tidningen.

Vräktes av Sovjet

Det var efter att fortsättningskriget tog slut 1944 som flera fastigheter i Finland tvångsinlöstes ur tysk ägo.

Sedan dess står ryska staten som ägare till många av dem efter att Sovjetunionen köpte tillbaka byggnaderna efter Stalins död 1953.

Totalt äger Putin-regimen nio fastigheter i Finland.

På Åland handlar det om Solkulla pensionat och Kuggombergen i Saltvik.

En familj på fem personer vräktes från den förstnämnda när Sovjetunionen tog över. 

– Det var ett jäkla sätt av ryssarna att göra på det viset – att köra ut en ensamstående mor med fyra små ungar ur sitt hem, säger Uffe Grüssner, som då var tre år gammal, till Svenska Yle.

I över femtio år har han försökt köpa tillbaka Solkulla från Ryssland utan att lyckas.

– De förklarade att det här är Sovjetunionens egendom. Till och med kläderna vi har på oss är deras.

"Putins strandtomt"

År 2010 delade ryska staten upp Kuggombergen i två fastigheter. Det ryktades då att Vladimir Putin skulle låta bygga ett sommarresidens på platsen, men det har inte bevisats.

Sedan dess har dock objektet kallats för “Putins strandtomt”.

Tomten ingår i ett av de objekt som Finland nu uppges försöka lägga beslag på.

Enlig uppgifter till HS ska beslutat ha fattats den 24 oktober.

Tidningen skriver också att den finska kronofogden beslagtagit Russian Science och Culture Center, ett vetenskaps- och kulturcenter i Helsingfors, i måndags. 

Totalt handlar det om mark på över 3 000 kvadratmeter som konfiskerats. 

Foto: President of Russia Office

Text: Redaktionen


Ny skatt på ingång – kan bli unikt hög i Sverige

2026 02 11

En ny “EU-skatt” kan bli en rejäl smäll för Sverige.

EU-kommissionen föreslår att unionens elnät ska knytas ihop.

Uppemot 25 procent av medlemsländernas så kallade flaskhalsintäkter ska användas till gemensamma projekt, lyder förslaget.

Då riskerar Sverige att få den högsta notan i hela EU, rapporterar SR.

– Det är alltså inte okej att indirekt införa en slags EU-skatt här, säger energi- och näringsminister Ebba Busch (KD) till radion.

Kan betala två tredjedelar av allt

Flaskhalsavgifterna tas ut när el produceras i ett av Sveriges fyra elomården och förs över till ett annat med högre pris. Dessa pengar ska öronmärkas till ett specifikt konto. I slutet av 2024 hade Sverige samlat 64 miljarder kronor, tio miljarder mer än EU-avgiften, på det kontot.

Och det kan bli så att Sverige tvingas stå för två tredjedelar av kostnaderna för EU:s gemensamma projekt, enligt SR.

– Det är ett dåligt förslag. Man kan inte ta svenska medborgares pengar och använda till att bygga ut elnät i andra EU-länder – det ska gå till Sverige, säger Ebba Busch.

LÄS OCKSÅ: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

"Hushållen får betala"

Förslaget, som ingår i ett paket om stärka Europas energiinfrastruktur, behandlas nu i EU-rådet och i EU-parlamentets energiutskott.

Ebba Busch är dock inte den enda som kritiserar förslaget. Socialdemokraterna och organisationen Villaägarnas Riksförbund  tillhör också motståndarna.

– Svenska hushåll kommer dessvärre att få betala för detta genom högre flaskhalsavgifter och elpriser, framhåller bland annat Ulf Stenberg, chefsjurist på Villaägarna, i SvD och tillägger:

 Det är mer än tillräckligt dyrt för svenska hushåll med nuvarande el- och nätkostnader, varför det är orimligt att vi dessutom ovanpå dessa kostnader ska finansiera andra länders eftersläpande energisystem.

LÄS MER: Kalldusch i mejlkorgen – elkunder varnas

Foto: Daniel Karlsson Lönnö/Regeringskansliet

Text: Redaktionen


11 feb 2026

Okänd farkost gör sanslös manöver – “är det Kina är vi helt körda”

2026 02 11

En “chockerande” video på en mystisk farkost uppges ha läckt från Pentagon.

År 2022 och 2023 släppte Pentagon flera filmer tagna av den amerikanska militären. Klippen föreställde flygande föremål som försvaret inte kunde förklara vad det var.

Filmerna fick spekulationer om ufo och eventuellt utomjordiskt liv att gå på högvarv.

Nu har det hänt igen.

En påstådd läckt video från Pentagon och som publicerats av journalisten och dokumentärfilmaren Jeremy Corbell uppges visa en svampformad farkost som gör “omöjliga” manövrar, rapporterar Daily Mail.

Ufot ska ha filmats av en amerikansk militärdrönare.

I vad som skulle kunna jämföras med en scen i en science fiction-film såg drönarens kamera hur objektet antingen svävade eller flög i normal hastighet innan det accelererade till nästan ljusets hastighet och försvann ur sikte, skriver den brittiska tidningen.

"Omänsklig"

Händelsen uppges ha ägt rum över Suwaydaprovinsen i Syrien år 2021. Enligt Jeremy Corbell kommer videon direkt från militära arkiv som flaggat farkosten som en UAP, unidentified aerial phenomena, okänt flygande fenomen. 

Den svampformade farkostens plötsliga acceleration beskrivs som “omänsklig” i Corbells podd Weaponized, där videon diskuteras med tv-profilen George Knapp, som undersökt ufofenomen i decennier, och analytikern och journalisten Marik von Rennenkampff.

– Det bryter mot våra föreställningar om fysik att något kan göra det, säger Corbell.

LÄS MER: “Helt galet – kan inte tro på det”: Trumps besked väcker ramaskri

"Då är vi körda"

När ufoobservationer har dokumenterats har det ofta spekulerats i om det är Kina som ligger bakom, som till exempel vid fallet när flera kinesiska ballonger sköts ned över USA häromåret.

Den förklaringen ger inte Marik von Rennenkampff mycket för.

– Om Kina har den här typen av teknologi är vi alla körda. Jag ska vara ärlig mot er. Vi är helt körda. Man kan bara släppa en kärnvapenbomb var som helst i världen på ett ögonblick, säger journalisten.

– Och utöver det, vad skulle Kina uppnå genom att flyga ultraavancerad teknologi över den syriska öknen? Det finns absolut ingen anledning för dem att göra det.

Pentagon har officiellt hävdat att det aldrig samlats in några bevis som bekräftar att oidentifierade farkoster skulle komma från utomjordiskt liv.

LÄS MER: Jätten stoppar allt – tung smäll för vindkraften

Arkivfoto: U.S. Navy

Text: Redaktionen