Finland inne i 5:e coronavåg – Sjukvården pressas allt mer

2021 10 18

Smittspridningen i Finland blir nu allt värre och på flera håll är sjukvården hårt pressad. EU avråder från resor till landet.

Finland har gått från gult till rött på Europeiska Smittskyddsmyndigheten ECDC:s karta för Europas länder och landets sjukvård går allt mer på knäna.

Tvingas skjuta upp annan vård

Helsingforsregionens sjukhus har tvingats skjuta upp en hel del annan vård för att skapa kapacitet att ta hand om alla coronapatienter. Diagnostikdirektör Lasse Lehtonen som verkar vid Helsingfors och Nylands sjukvårdsdistrikt uppger till finsk media att landet nu har drabbats av en femte coronavåg.

Åbo och Helsingfors

– Vi befinner oss rätt så nära gränsen, och det kommer ofta in fler patienter under veckosluten. Dessvärre kan vi redan tala om epidemins femte våg, säger han till tidningen Ilta-Sanomat rapporterar DN.

Förutom Helsingforsregionen är läget även extra ansträngt i regionen Egentliga Finland där storstaden Åbo ligger.

Har infört coronapass

– Under den gångna veckan har vi tvingats förflytta patienter till andra intensivvårdsenheter. Just nu är läget lite ljusare, men vi är fortsatt oroliga eftersom incidensen inte har börjat sjunka utan tvärtom stigit en aning, säger chefsöverläkaren Mikko Pietilä till Ilta-Sanomat enligt DN.

Stor majoritet röstade ja

I ett led för att minska smittspridningen och rädda liv och hälsa har Finland sagt ja till att införa coronapass och ikraftträdandet ägde rum natten till i dag lördag.

Såväl Socialdemokraterna som Moderaterna röstade ja till coronapassen som fick stöd av 105 röster mot 33 vid omröstningen i Finlands parlament i fredags. Sannfinnländarna och Kristdemokraterna röstade emot men övriga partier var för rapporterar YLE.

Butiker, restauranger och teatrar

Beskedet innebär att butiker, restauranger, museum, gym, teatrar och andra affärsverksamheter och nöjesanläggningar kan avstå från alla regler om coronarestriktioner om de istället kräver att alla besökare visar upp coronapass vilket innebär att man ska vara fullvaccinerad, nyligen har testat negativt eller tillfrisknat från infektion, uppger Yle.

Enligt rapporterna i finska Hufvudstadsbladet var många positiva till coronapasset som en mängd affärsidkare har nappat på.

– Det är supersmidigt. Det känns tryggare så här, när men vet att alla som är inne har fått två doser vaccin. Det är förnuftigt att införa coronapass. Det måste vi om vi ska återgå till det normala, säger Anna Louhisto till Hufvudstadsbladet.

Foto: Region Uppsala

[yop_poll id="779"]

23 aug 26

Åska och kraftigt regn drar in över Sverige

2026 08 23

Ett omfattande nederbördsområde rör sig mot södra Sverige.

Det visar en färsk prognos från danska TV2.

I delar av Danmark har varningar för skyfall utfärdats.

Nu flaggar SMHI för att två stora landskap i Sverige kommer att drabbas av regnovädret under söndagen.

– Särskilt kraftiga ser skurarna ut att vara under morgon och förmiddag i Skåne, samt till kvällen i östra Småland, uppger myndigheten.

Åskoväder

I Skåne väntas både åska och kraftigt regn.

– Framåt eftermiddagen kan det förekomma åskknallar i hela Skåne, säger SMHI:s jourhavande meteorolog Fanny Saarela till Sydsvenskan.

Enligt meteorologen kan det åska ordentligt i hela länet.

– Det är klart att det kan bildas. Ska man klara sig bäst från regnet är det de östliga delarna man ska åka till, säger hon till tidningen.

Det här är skyfall

SMHI har än så länge inte utfärdat några varningar för skyfall eller åska.

Myndighetens definition av skyfall är minst 50 millimeter regn på en timme eller minst 1 millimeter på en minut.

I Danmark definieras skyfall som minst 15 millimeter regn under en halvtimme.

ANDRA LÄSER: Ryska folket vägrar tro på tv-propaganda

Orange varning i norra Sverige

Samtidigt kvarstår SMHI:s orangea varning för översvämningar i Boden med omnejd.

– Stora regnmängder har lett till höga vattenstånd och risk för översvämning som drabbar byggnader och vägar runt Buddbyträsket, Bodträsket och Svartbyträsket i Boden samt Ljusån, uppger myndigheten.

SMHI varnar för att översvämningar kan drabba ett stort antal byggnader, däribland bostäder och verksamhetslokaler.

– Skydda din fastighet om den ligger i ett utsatt område och flytta på föremål som riskerar att skadas av vatten.

Även trafikanter uppmanas att vara extra försiktiga.

–  Kör inte genom vattensamlingar och var beredd på längre restider.

LÄS OCKSÅ: Svenska folket överens – drömförändringen på jobbet 

Foto: WKIDESIGN

Text: Redaktionen


22 augusti 2026

Lågpriskedja ska öppna 80 nya butiker

2026 08 23

Lågpriskedjan Rusta har stora ambitioner för de kommande åren.

Lågpriskedjan har i dagarna släppt sin års- och hållbarhetsredovisning för verksamhetsåret 2025/26.

Av rapporten framgår att Rusta vid räkenskapsårets slut hade totalt 239 varuhus.

Kedjan hade då 125 butiker i Sverige, 54 i Norge, 50 i Finland och 10 i Tyskland.

Men expansionen ska fortsätta.

80 butiker

Under året öppnade kedjan 14 nya varuhus i Sverige, Norge och Finland.

De har samtidigt en etableringspipeline om 41 godkända och signerade lägen.

Vd Cathrine Wigzell berättar att kedjan har planer på att öppna mellan 65 och 80 nya varuhus fram till våren 2029.

Satsar stort

Utöver den utökade fysiska närvaron satsar kedjan också stort på e-handeln, berättar Wigzell.

– Under året har vi fortsatt att stärka vår digitala närvaro och erbjuder nu e-handel på samtliga marknader där vi verkar, säger hon.

– Det är en viktig investering för framtiden och ett naturligt komplement till vårt starka varuhusnät.

Läs mer: Rekordnotering för elbilar

Det är Rusta

Rusta har sitt huvudkontor i Upplands Väsby och är sedan 2023 börsnoterat på Nasdaq Stockholm.

Kedjan bildades i Uppsala 1986 av Anders Forsgren och Bengt-Olov Forssell “baserat på en idé som föddes 1979 under Forsgrens och Forssells forskningsstudier vid Uppsala universitet”. 

– Forsgren och Forssell skapade ett detaljhandelskoncept där kunderna kunde handla produkter för dagligt bruk till de bästa möjliga priserna, förklarar kedjan.

Första varuhuset

År 1986 öppnades det första varuhuset i Gävle.

År 1990 nådde kedjan 10 varuhus och hade då totalt 70 anställda.

I år firar Rusta 40 år.

– Under de senaste tolv månaderna har över 660 000 nya medlemmar anslutit sig, en ökning med över 10 procent, framhåller kedjan i sin rapport.

– 40-årsjubileet präglas av fortsatt expansion och visar Rustas långsiktiga styrka och tillväxt under fyra decennier.

Läs mer: Riksbanken slår fast – finns två vägar att gå

Foto: Rusta

Text: Redaktionen